دیگر مقالات

چه بازی فکری بخریم؟

چه بازی فکری بخریم؟ 1

چه بازی فکری بخریم؟

همه بچه‌ها عاشق یک چالش و بازی خوب هستند و وقتی چالش، سرگرم‌کننده باشد و به‌عنوان بازی فکری مطرح شود، بچه‌ها به آن علاقه‌مند می‌شوند! ما بزرگترها هم همیشه بازی‌های فکری را دوست داریم. وقتی کوچک بودیم این بازی‌ها تنوع زیادی نداشت، اما باز هم برای ما هیجان‌انگیز و آموزنده بود. اما امروزه انواع مختلفی از بازی‌های فکری در بازار موجود هستند و به‌همین خاطر گزینه‌های متنوعی برای انتخاب در دسترس قرار دارند. اما گاهی اوقات این تنوع زیاد، موجب سردرگمی می‌شود و تصمیم‌گیری را دشوار می‌کند. از همین رو بسیاری از پدر و مادرها از ما می‌پرسند: چه بازی فکری بخریم؟

در این مقاله قصد داریم تا نکاتی را در مورد خرید بازی فکری در اختیار شما قرار دهیم. پس تا انتها همراه ما باشید.

همه بچه‌ها عاشق یک چالش و بازی خوب هستند و وقتی چالش، سرگرم‌کننده باشد و به‌عنوان بازی فکری مطرح شود، بچه‌ها به آن علاقه‌مند می‌شوند! ما بزرگترها هم همیشه بازی‌های فکری را دوست داریم. وقتی کوچک بودیم این بازی‌ها تنوع زیادی نداشت، اما باز هم برای ما هیجان‌انگیز و آموزنده بود. اما امروزه انواع مختلفی از بازی‌های فکری در بازار موجود هستند و به‌همین خاطر گزینه‌های متنوعی برای انتخاب در دسترس قرار دارند. اما گاهی اوقات این تنوع زیاد، موجب سردرگمی می‌شود و تصمیم‌گیری را دشوار می‌کند. از همین رو بسیاری از پدر و مادرها از ما می‌پرسند: چه بازی فکری بخریم؟

در این مقاله قصد داریم تا نکاتی را در مورد خرید بازی فکری در اختیار شما قرار دهیم. پس تا انتها همراه ما باشید.

چرا کودکان به بازی فکری نیاز دارند؟

قبل از اینکه ببینیم چه بازی فکری بخریم، باید توجه داشته باشید که این بازی‌ها، فواید زیادی برای سلامت شناختی کودک دارند. بازی‌های فکری کودکان ساده‌تر از بازی‌هایی هستند که برای بزرگسالان طراحی شده‌اند و برای همین، توجه آن‌ها را خیلی سریع به خود جلب می‌کنند. همچنین در یادگیری مهارت‌های مختلف نقش مهمی دارند. بازی‌های فکری توانایی‌های شناختی کودک را تحریک می‌کنند و به او کمک می‌کنند تا نشستن و تمرکز برروی یک فعالیت را تمرین کنند. کودکان به بازی‌های فکری به‌عنوان بخشی از روال یادگیری خود نیاز دارند.

چه بازی فکری بخریم؟ 9

 • فرآیند تفکر را سریع‌تر می‌کند

بازی فکری اساساً یک پازل تفکر است که از منطق برای یافتن پاسخ استفاده می‌کند. اگرچه ممکن است معمایی که کودکان سعی در حل آن دارند ساده باشد، اما برای حل آن باید فرآیند متفاوتی از تفکر را در مغز خود پیاده‌سازی کنند. برای بازی‌های فکری، اغلب تفکر جانبی یا حل مسئله با رویکرد غیرمستقیم یا خلاق، مورد استفاده قرار می‌گیرد و به فرزند شما کمک می‌کند، از زاویه‌ای متفاوت به راه‌حل برسید. از آنجایی که بازی‌های فکری برای بسط دادن ذهن طراحی شده‌اند، کودکان تشویق می‌شوند که به روشی جایگزین فکر کنند، تمرینی که می‌تواند برای آینده آن‌ها مفید باشد.

 • ذهن را تمرین می دهد

بازی‌های فکری ذهن را به روشی متفاوت از یادگیری معمولی، تمرین می‌دهند. ما باید مغز خود را مانند عضلات  بدن در فرم خاص خود نگه داریم و قدرت ذهنی آن را حفظ کنیم. اگر این تمرین از سن کودکی شروع شود، می‌تواند به کودک در فعالیت‌های مدرسه، فعالیت‌های فیزیکی و ورزشی و توانایی تطبیق سریع‌تر با چیزهای جدید کمک کند. شاید می‌پرسید چه بازی فکری بخریم؟ پاسخ این است که طیف گسترده‌ای از بازی‌های فکری مانند پازل‌، سودوکو، جدول کلمات متقاطع، دوز یا مکعب روبیک و … وجود دارد که برای تمرین ذهنی کودک مناسب هستند. همچنین انجام ترکیبی از بازی‌های فکری، بهتر از یک بازی فکری است.

 • تمرکز را بهبود می‌بخشد

تمرکز کردن چیزی است که همه کودکان خردسال با آن دست‌وپنجه نرم می‌کنند، زیرا دامنه توجه آن‌ها کوتاه‌تر است. انجام یک بازی فکری هیجان‌انگیز و سرگرم‌کننده، کودکان را تشویق می‌کند تا برای مدت طولانی‌تری روی یک مسئله متمرکز بمانند. یک بازی فکری که کودکان به آن علاقه دارند، به بهبود تمرکز آن‌ها کمک می‌کند، به خصوص اگر یک بازی متعادل بین ساده و دشوار باشد. زیرا یک بازی فکری خیلی آسان، به‌سرعت کنار گذاشته می‌شود و یک بازی فکری خیلی سخت، می‌تواند باعث عصبانیت و بی‌میلی کودک برای تلاش مجدد شود. بنابراین مطمئن شوید که هر بازی فکری که انتخاب می‌کنید، مناسب سن و توانایی فرزند شماست.

چه بازی فکری بخریم؟ 11

بهتر است چه بازی فکری بخریم؟

برای پاسخ به سوال «چه بازی فکری بخریم؟» باید بگوییم که بازی‌های فکری گوناگونی در بازار وجود دارند که بر اساس سن کودکان طراحی و تولید شده‌اند. در ادامه تعدادی از این بازی‌ها را به شما معرفی می‌کنیم.

پازل برجسته چوبی آموزش اعداد

یکی از سرگرم کننده ترین بازی های آموزشی جورچین ها هستند. این دسته جورچین ها هم می توانند مفاهیم مختلفی مانند نام حیوانات و اعداد را به کودکان بیاموزند

و هم باعث افزایش دقت و تمرکز کودکان شده و تشابه را به آنان آموزش می دهند.
جورچین چوبی برجسته 10 تکه و یکی ابتدایی ترین پازل ها برای کودکان 3 سال به بالا هستند.

کودکان پس از پازل های جانمایی می توانند پازل هایی با قطعات درشت و تصاویر بزرگ و واضح را حل کنند. این پازل با داشتن تصاویر حیوانات و قطعاتی که روی آن ا اعداد یک تا ده نوشته شده کودک را یاری می کند تا با اصول ساخت پازل و جانمایی آشنا شود. کودک باید هر قطه را پیدا کند  و آن را با توجه به تصویر صفحه ی اصلی سرجای خود قرار دهد.

از نظر ماندگاری چون بچه های کوچک ساختن و خراب کردن و دوباره ساختن یکی از بهترین تمرین ها و لذت بخش ترین فعالیت هاست و کودکان در سنین نوپایی از امتحان کردن کارهایی که آن ها را خوب آموخته اند لذت می برند پس باید بازی هایی در دسترس نوپایان قرار بگیرد که از استحکام خوبی برخوردار باشد  و دوام بالایی داشته باشد.پازل های چوبی از این لحاظ مناسبند.

از نظر کیفیت پازل برجسته 10 تکه دارای چوب بسیار محکم و ضخیم ،کیفیت خوب و رنگ های شاد است  و برش های دقیقی دارد. این بازی ها سبک و کم حجمند به راحتی می توان در هر مکانی به وسیله آن ها کودک را سرگرم کرد. ساختن پازل توانایی دست کودکان را تقویت می کند. توجه و تمرکز را بهبود می بخشد و باعث پرورش هوش تصویری در کودکان می شود.

پازل چوبی برجسته حیوانات
جورچین چوبی برجسته

پازل برجسته چوبی اموزش اعداد

پازل برجسته چوبی اموزش اعداد
پازل جایگذاری چوبی شامل 10 قطعه خیلی رنگی و جذاب برای بچه ها هم میتونن شکل ها رو بسازند و هم اعداد انگلیسی رو یاد بگیرند.
130,000 تومان

اسباب بازی ساختنی هزار سازه کیفی 185 قطعه

ساخت شرکت فکر آذین است .با رنگ‌های جذاب و سطح جذاب آن، ساعت ها کودکان را مجذوب خود می‌کند.یک اسباب بازی فکری با قطعات و مدلسازی نامحدود و رنگ آمیزی زیبا می باشد. این هزار سازه کیفی 185 قطعه مجموعه ای بسیار منحصر به فرد جهت خلق تخیلات و تجسم ایده های متنوع در کودکان است.با توجه به تنوع و تعداد قطعات، امکان ساخت انواع وسایل و اشیای کاربردی برای کودکان وجود دارد.این مجموعه مهارتهای عصبی و عضلانی و دقت و تجسم و خلاقیت کودک را توسعه می دهد.یکی دیگر از اهدافی که این هزار سازه در خود دارد افزایش هوش مکانیکی و بالارفتن روحیه تلاش و جستجوگری در کودکان است.کودکانی که با این مجموعه کار می کنند هوش فضایی شان نیز تقویت می شود. این اسباب بازی از جنس پلاستیک بسیار مرغوبی تولید شده است و فاقد هرگونه مواد شیمیایی و رنگ های سمی می باشد و حفظ سلامتی کودک را در هنگام بازی به طور کامل تضمین می کند.

اهداف آموزشی بازی فکری هزار سازه کیفی :

 • موثر بر بهبود مهارت حرکتی دست و انگشتان کودک
 • افزایش مهارت حل مسئله
 • کمک به ارتقاء مهارت تشخیص بافت اشیاء با حس لامسه در سنین پایین
 • تقویت هماهنگی بین چشم و دست کودک
 • تقویت مهارت سناریو سازی ذهنی، خیالپردازی و داستان سازی در بازی با این اسباب بازی
 • کمک به هوش هیجانی و بین فردی در بازی مشترک با سایر همسالان
 • تقویت هوش منطقی و ریاضی با درک روابط بین اجزاء شامل تمایز رنگ اجزاء، تفاوت شکل هندسی اجزاء و …

بازی ساختنی
هزار سازه کیفی
هزار سازه 185 قطعه

اسباب بازی ساختنی هزار سازه کیفی 185 قطعه

اسباب بازی ساختنی هزار سازه کیفی 185 قطعه
اسباب بازی ساختنی هزار سازه کیفی 185 قطعه با رنگ‌های جذاب و سطح جذاب آن، ساعت ها کودکان را مجذوب خود می‌کند و مجموعه ای بسیار منحصر به فرد جهت خلق تخیلات و تجسم ایده های متنوع در کودکان است. این مجموعه مهارتهای عصبی و عضلانی و دقت و تجسم و خلاقیت کودک را توسعه می دهد.یکی دیگر از اهدافی که این هزار سازه در خود دارد افزایش هوش مکانیکی و بالارفتن روحیه تلاش و جستجوگری در کودکان است.کودکانی که با این مجموعه کار می کنند هوش فضایی شان نیز تقویت می شود.
595,000 تومان

مونته سوری چوبی حیوانات

بازی مونته سوری جایگذاری اشکال  مدل 4 ستون  یک مجموعه‌ی مناسب برای آموزش رنگ، اشکال هندسی و شمارش اعداد به فرزندان دلبندتان است.
آن‌ها می‌توانند اشکال چوبی رنگی را به‌صورت های متنوع بر روی صفحه‌ی چوبی بازی قرار دهند و قدرت خلاقیت خود را افزایش دهند.

اگر به دنبال یک اسباب‌بازی ایمن و چندمنظوره باکیفیت و باقیمت مناسب هستید، ما این بازی آموزشی را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

بلوک مونته سوری چوبی 4 ستون پایه مستطیل دارای جنس چوبی و بسیار با کیفیت است.

انواع اسباب بازی های چوبی

تخته مگنتی دو طرفه چوبی سیارات

تخته سیاه مگنتی استانداردهای ضروری برای کودکان بالای 18 ماه را دارد و برخلاف نقاشی کردن روی زمین یا روی میزهای تحریر معمولی که با خود خستگی به همراه می آورد، کودک می تواند با استفاده از آن ساعات بیشتری از فعالیت خود لذت ببرد. کافیست اشکال مگنتی را بر روی تخته مگنتی کنار هم قرار دهید و تصاویر متفاوتی بسازید. همچنین میتوانید با استفاده از گچ و ماژیکی که درون بسته بندی این محصول قرار دارد، بر روی تخته دو طرفه نقاشی کنید و یا بنویسید. تخته سیاه و وایت برد دو طرفه مگنتی حجم کمی را اشغال میکند، بنابر این کودک شما میتواند همه جا آن را به همراه داشته باشد.

قیمت تخته مگنتی دو طرفه
چه بازی فکری بخریم؟ 20

بازی فکری تتریس مکعب خلاق

با کنار هم قرار دادن قطعات بازی فکری تتریس مکعب خلاق که عکسشون روی کارت اومده شکل خالی روی کارت رو پر کن اگر زودتر از بقیه تونستی این کار رو انجام بدی ستاره طلایی رو بردار و برنده شو!

فکرتو بکار بنداز، وقت زیادی نداری!

باید خیلی سریع باشی تا زودتر از بقیه کارت معما رو بسازی، اگه دیر بجنبی ستاره ای گیرت نمیاد.

یادگیری بازی خیلی آسونه؛ تتریس هایی که عکسشون روی کارت هست رو بردار و باهاشون قسمت سفید روی کارت رو پر کن .

پاگه زودتر از بقیه تونستی انجامش بدی ستاره طلایی رو بردار و برنده شو. به همین راحتی!!!

پس اگر فکر کردی هم باهوشی و هم سرعت عمل بالایی داری تتریس رو امتحان کن!

اهداف آموزشی بازی فکری تتریس مکعب خلاق:

 • افزایش خلاقیت در کودکان
 • هوش دیداری
 • قدرت حل مسئله
 • پرورش فکر

بازی تتریس مکعب خلاق
تتریس

بازی فکری تتریس مکعب خلاق

تتریس مکعب خلاق
با کنار هم قرار دادن قطعات تریسی که عکسشون روی کارت اومده شکل خالی روی کارت رو پر کن اگر زودتر از بقیه تونستی این کار رو انجام بدی ستاره طلایی رو بردار و برنده شو!
176,000 تومان

سخن پایانی

در این مقاله تلاش کردیم تا برای سوال «چه بازی فکری بخریم؟»، پاسخ جامع و کاملی ارائه دهیم. همانطور که بدن کودک برای عملکرد بهینه، نیاز به تمرینات بدنی دارد، مغز او نیز برای هوشیاری و فعال ماندن نیازمند تمرین است. بازی‌های فکری به عنوان یکی از موثرترین گزینه‌ها، می‌توانند علاوه بر سرگرم کردن کودکان، مغز آن‌ها را نیز تحریک کنند و موجب پرورش ذهن آن‌ها شوند. همچنین این بازی‌ها تاثیر زیادی در آموزش مهارت‌های جدید به کودکان دارند و این امکان را فراهم می‌کنند تا خلاقیت آن‌ها پرورش یابد و استعدادهایشان شکوفا شود. برای خرید بهترین بازی‌های فکری به قسمت مربوطه در سایت بازی‌دونه مراجعه کنید.

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها