دیگر مقالات

چه جوری بازی فکری درست کنم؟

چه جوری بازی فکری درست کنم؟ 1

چه جوری بازی فکری درست کنم؟

بازی‌های فکری به کودکان کمک می‌کنند که مهارت‌های مختلف را در خود تقویت کنند. بازی‌های فکری شگفت‌انگیز برای کودکان نوپا تا نوجوانان در بازار وجود دارد که می‌توانید به کمک آن‌ها، ذهن و فکر فرزند دلبندتان را پرورش دهید. اما این امکان وجود دارد که در خانه و با استفاده از یکسری وسایل ساده، خودتان بازی فکری بسازید.

اگر می‌پرسید چه جوری بازی فکری درست کنم؟ یک خبر خوشحال‌کننده برای شما داریم. ما در این مقاله تصمیم داریم، نحوه درست کردن چند بازی فکری جذاب و ساده را به شما آموزش دهیم. پس تا انتها همراه ما باشید.

چه جوری بازی فکری درست کنم؟ روش ساخت چند بازی فکری ساده را بیاموزید!

بازی‌های فکری به کودکان کمک می‌کنند تا با شکل‌ها، رنگ‌ها، اعداد و بسیاری مفاهیم دیگر آشنا شوند. از این بازی‌ها می‌توانید برای رشد مهارت‌های ظریف حرکتی و یادگیری هماهنگی در کودک خود استفاده کنید. بازی‌های فکری نقش مهمی در افزایش دقت و توجه کودک دارند و به او صبر کردن را می‌آموزند. اما شاید بپرسید که چه جوری بازی فکری درست کنم؟ درست‌کردن بازی‌هایی که می‌خواهیم به شما معرفی کنیم، بسیار ساده است و به‌طور حتم به فرزند خردسال شما کمک می‌کند تا مهارت‌های مختلف را در خود توسعه دهد. بچه‌ها این بازی‌ها را دوست خواهند داشت و می‌تواند یک هدیه فوق‌العاده برای آن‌ها باشد. امیدواریم از ساخت این بازی‌های فکری جذاب لذت ببرید.

بازی فکری نخ و مهره

ساخت این بازی فکری بسیار ساده است و برای آموزش مهارت حل مسئله به کودک، بسیار عالی است. در بازی فکری نخ و مهره، کودک شما باید، مهره را از یک نخ به نخ دیگر منتقل کند. این بازی برای کودکان نوپا و پیش‌دبستانی بسیار مفید است و برای ساخت آن به یک تکه مقوا، مقداری نخ، یک مهره چوبی یا پلاستیکی و یک قیچی نیاز دارید.   ابتدا مقوا را به صورت نوار باریکی به ابعاد ۵×۲۰ سانتی‌متر برش دهید و سه سوراخ با فاصله‌های مساوی از یکدیگر در آن ایجاد کنید. در صورت تمایل، می‌توانید مقوا را تزیین کنید.چه جوری بازی فکری درست کنم؟ 7

نخ یا ریسمان را از وسط، تا کنید و از قسمت تاشده وارد سوراخ وسط مقوا کنید. سپس به صورت شکل زیر، دو سر ریسمان را از حلقه ایجاد شده عبور دهید. پس از آن، مهره را وارد ریسمان کنید و دو سر ریسمان را وارد دو سوراخ دیگر مقوا کنید. سپس انتهای آن‌ها را در پشت مقوا گره بزنید.

چه جوری بازی فکری درست کنم؟ 9

شما که می‌پرسیدید چه جوری بازی فکری درست کنم، باید بگوییم بازی فکری شما آماده است. هدف بازی فکری نخ و مهره این است که مهره را از یک طرف ریسمان به سمت دیگر حرکت دهید. بهترین بخش این بازی این است که پس از حل کردن معما، بچه‌ها احساس موفقیت و اعتماد به نفس فوق‌العاده‌ای خواهند داشت و مشتاق خواهند بود که مهارت‌های خود را بر روی یک بازی فکری دیگر تقویت کنند!

معرفی بازی نخ و مهره بازی‌دونه

بازی فکری نخ و مهره چوبی

بازی فکری نخ و مهره چوبی یکی از بازی های جذاب و سرگرم کننده است که بچه ها با این بازی فکری میتونن با بازی و سرگرمی حروف  اعداد لاتین را یاد بگیرن و علائم راهنمایی و رانندگی رو یاد بگیرن و با ریاضیات اشنا بشن و کلی کیف کنند .

اسباب بازی نخ و مهره بدون شک بهترین و تاثیر گذارترین روش آموزش کودکان است ، انتخاب بازی مناسب برای کودکان می تواند باعث افزایشمهارت های فیزیکی و رشد ذهنی آن ها شود.

این روش بازی یکی از بازی های مونته سوری و مبتنی بر روش مونته سوری است.

بازی فکری نخ و مهره چون باید با هر دو دست انجام شود، ضمن تقویت ماهیچه ‌های ظریف دست کودک و افزایش تمرکز و تقویت هوش کودک به هماهنگی هر چه بیشتر بین چشم، مغز و دست کودک که در آینده برای عمل ساده‌ ای مثل نوشتن یا انجام یک عمل جراحی پیچیده بسیار ضروری است، کمک می ‌کند.

نخ و مهره چوبی اعداد لاتین
نخ و مهره چوبی

بازی فکری نخ و مهره چوبی

نخ و مهره چوبی
بازی فکری نخ و مهره ضمن تقویت ماهیچه‌های ظریف دست کودک به هماهنگی هر چه بیشتر بین چشم، مغز و دست کودک که در آینده برای عمل ساده‌ای مثل نوشتن یا انجام یک عمل جراحی پیچیده بسیار ضروری است، کمک می‌کند. در عین حال با کمک این وسیله کودکان رنگ‌ها و شکل‌ها را یاد می‌گیرند و می‌توانند الگوسازی را که یکی از پایه‌های درک مفاهیم ریاضی است، انجام دهند.
موجود نیست !

بازی تطبیق

بازی تطبیق برای کمک به کودکان نوپا و پیش‌دبستانی برای توسعه و تقویت حافظه، بسیار مفید است. ساختن این بازی فکری بسیار آسان است و شما به وسایل خاصی نیاز ندارید. می‌توانید از وسایل ساده خانه برای ساختن شکل‌ها استفاده کنید و سپس آن‌ها را روی مقوا یا فوم کاردستی قرار دهید. برای انجام این بازی، کودکان باید اجسامی که در دسترس آن‌ها قرار دادید را با تصویر ترسیم شده روی کاغذ مطابقت دهند.

برای ساخت این بازی فکری، چند مورد از وسایل بی‌خطر موجود در خانه را جمع‌آوری کنید و همه آن‌ها را روی یک تکه مقوای بزرگ قرار دهید. البته بهتر است از اقلام مسطح استفاده کنید که به‌راحتی قابل ترسیم شدن باشند و تشخیص آن‌ها پس از ردیابی روی کاغذ، برای کودک شما تا حدودی آسان باشد.

با استفاده از یک ماژیک، اطراف هر وسیله را بکشید تا کاغذ شما پر از اشکال مختلف شود.سپس اقلام را در یک کاسه در کنار کاغذ قرار دهید و از کودکتان بخواهید، تا هر مورد را با شکل ترسیم شده روی کاغذ مطابقت دهد.

چه جوری بازی فکری درست کنم؟ 13
چه جوری بازی فکری درست کنم؟ 15

معرفی بازی های تطبیق بازی‌دونه

تطابق اشکال چوبی جعبه فلزی (بنفش)

تطابق اشکال چوبی جعبه فلزی یه جعبه هیجان انگیز که داخلش کلی کارت داره و اشکال های چوبی قراره بسازیمش و از بازی کردن کلی کیف کنیم . داخل این بازی 2 تا جعبه فلزی وجود داردکه یکیش شامل کارتهای بازی است و یکی شامل اشکال چوبی بازی است، کارت ها همه به صورت دو طرفه هستند و تصاویر مختلفی رو دارد باید بچه ها بسازنش .

از تطابق اشکال کودکان به وسیله تکه های اشکال هندسی رنگارنگ به پیاده سازی تصورات و تخیلات درونی ذهن خود می پردازند . از آنجایی که یکی از اصول آموزش بازی می باشد در بازی تطابق اشکال کودکان از سنین پایین با اشکال هندسی مختلف آشنا می شوند. این بازی بهترین سرگرمی و جایگزین بسیار خوبی با بازی های دیجیتال می باشد و مناسب سنین شش تا هشت سال است .

بازی فکری تطابق اشکال
تطابق اشکال چوبی جعبه فلزی

پازل شکلی چوبی

شما عاشق ساختن این پازل چوبی خواهید شد، به همان اندازه که کودکان شما دوست دارد با آن بازی کند. می‌توانید برای ساخت این پازل از بلوک‌های چوبی ارزان‌قیمت بازی Jenga استفاده کنید. به غیر از بلوک‌ها، فقط به چند ماژیک رنگی نیاز دارید.   اگر می‌پرسید چه جوری بازی فکری درست کنم باید بگوییم کار ساده‌ای است. برای شروع، دو بلوک چوبی را به یکدیگر بچسبانید و با یکی از ماژیک‌های رنگی، طرح دلخواه خود را روی آن‌ها بکشید. به صورتی که نصف طرح شما روی بلوک اول و نصف دیگر طرح، روی بلوک دوم باشد. این کار را با ماژیک‌های رنگی دیگر نیز انجام دهید.

چه جوری بازی فکری درست کنم؟ 19
چه جوری بازی فکری درست کنم؟ 21

حتی برای سخت‌تر کردن بازی فکری، می‌توانید سه یا چهار بلوک چوبی را در کنار هم قرار دهید و یک شکل دلخواه روی آن‌ها بکشید. سپس بلوک‌ها را از یکدیگر جدا کنید و به هم بزنید و از کودک خود بخواهید که با کنار هم قرار دادن بلوک‌های چوبی، شکل درست را بسازد.

این بازی فکری می‌تواند نقش مهمی در افزایش مهارت حل مسئله در کودکان داشته باشد. همچنین به فرزند دلبند شما کمک می‌کند تا با اشکال و رنگ‌های مختلف آشنا شود و مهارت دست‌ورزی را در خود تقویت کند.   مزیت ساخت پازل شکلی چوبی با بلوک‌های چوبی بازی جنگا این است که شما با یک تیر دو نشان می‌زنید. یعنی کودک شما با این بلوک‌ها می‌تواند بازی جنگا را انجام دهد و اگر از بازی کردن با آن خسته شد، بازی پازل را اجرا کند. بدین‌ترتیب شما برای ساخت این بازی فکری، نیاز به پرداخت هزینه زیادی ندارید و فقط چند ماژیک رنگی لازم دارید.

معرفی پازل های چوبی بازی‌دونه ​

پازل چوبی حیوانات و آموزش انگلیسی

پازل چوبی حیوانات و اموزش انگلیسی ساخته شده از چوب محیطی با کیفیت بالا با رنگ پایه آب. دارای پازل 50 عدد پازل که یه باغ وحش جذاب رومیسازه برای بچه ها و تمام حروف الفبای انگلیسی که تماما حروف چوبی و با کیفیت است. قطعات آسان برای درک با لبه های صاف، پسران و دختران 3+ سال شما را ایمن نگه می دارد.

یادگیری از طریق بازی، پازل های حیوانات زیبا و حروف سه بعدی انگلیسی یا اعداد سه بعدی می توانند به کودکان نوپا کمک کنند تا تمرکز را بهبود بخشند و ظرفیت های پازل را حل کنند.

همچنین می تواند رنگ ها، صبر، تخیل و هماهنگی دست و چشم کودک نوپا را توسعه دهد. رنگارنگ جذاب – رنگ‌های پر جنب و جوش و زیبا و شکل حیوانات زیبا برای تقویت ظرفیت کودکان در یادگیری رنگ‌ها طراحی شده‌اند.

به کودک شما کمک کنید ظاهر و ساختار این حیوانات را بیاموزد. اندازه کودکان – هر بلوک پازل کاغذی ساخته شده از چوب دارای ضخامت 3 میلی متر است، رنگ ها روشن و جذاب هستند و قطعات به اندازه کافی درشت هستند که دستان کوچک او بتوانند آن را دستکاری کنند.

حروف انگلیسی چوبی

پازل چوبی رابطه (وسایل منزل)

پازل چوبی رابطه ۱۲ قطعه یه پازل برای بالابردن دقت و تمرکز بچه ها و توجه به جزییات و بالابردن مهارت ظریف دست بسیار عالیه .

هدف:

شناخت روابط،آشنایی با وسایل منزل،فصل ها،پوشاک،حیوانات،وسایل سرگرمی،افزایش دقت و توجه به جزئیات
جذاب برای بچه ها؛ استفاده از تصاویر کودکانه و رنگ های شاد، نه خیلی سخت و نه خیلی آسون؛ تنوع در محصول با هدف تولید پازل هایی متناسب با هر رده سنی
سالم و مطمئن؛ استفاده از چوب مرغوب، پرداخت مناسب و صیقلی و استفاده از چاپ مستقیم روی چوب با ماندگاری بالا

روش بازی:
هر ردیف شامل یک الگو است که کودک باید با توجه به آن روابط بین آن الگو و قطعات پازل را دریابد و اجزا آن را در مقابلش قرار بدهد.

پازل چوبی
پازل چوبی

سخن پایانی

بازی‌های فکری راهی عالی برای پرورش ذهن و خلاقیت کودکان است. اما خرید بازی‌های زیاد برای والدین هزینه زیادی دارد. اگر می‌پرسید چه جوری بازی فکری درست کنم ما در این مقاله ساخت سه بازی فکری ساده و کم‌هزینه را به شما آموزش دادیم. ساخت بازی‌های فکری در خانه، علاوه بر این‌که هزینه پایینی دارند، موجب می‌شوند که کودک شما در ساخت آن‌ها با شما مشارکت کند و از این طریق مهارت‌های جدید بیاموزد. بازی‌های فکری، علاوه بر سرگرم کردن کودکان، آن‌ها را با مفاهیم مختلف آشنا می‌کنند و استعدادهایشان را پرورش می‌دهند. اگر فرصت کافی برای ساخت بازی فکری در خانه ندارید، فروشگاه بازی‌دونه، مجموعه کاملی از این بازی‌ها را برای گروه‌های سنی مختلف گردآوری کرده و با قیمتی مناسب در دسترس شما قرار داده است.

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها