بهترین بازی فکری برای کودک 5 ساله

اگر کودک 5 ساله دارید به دقت بخوانید!
در این مقاله در مورد خصوصیات کودک 5 ساله، توانایی کودک 5 ساله، بهترین بازی فکری کودک 5 ساله و … موارد مهمی را مطرح کردیم.

فهرست مطالب

روانشناسی کودک 5 ساله

همه والدین دوست دارند با فرزندانشان روابط خوشایند و رضایت بخشی داشته باشند، به همین دلیل لازم است توانایی های متناسب با سن فرزند خود را بشناسند. بسیاری از سوء تفاهم ها و برخوردها به این دلیل بروز می کنند که والدین توقعی بیش از توانایی فرزندشان دارند.

یکی از مسائلی که والدین کودکان پنج ساله باید بدانند این است که کودکان باید از لحاظ اجتماعی رشد کرده و بتوانند بدون حضور والدین در محیط هایی مانند مهد و پیش دبستانی بدون ترس و اضطراب حاضر شوند و با همسالان ارتباط خوبی برقرار کنند.

در این سنین کودک باید قوانین و مقررات اخلاقی زیادی را کسب کند.

در این سنین کودک می تواند تصاویر پیچیده ای را ترسیم کند و برخی اعداد و کلمات ساده را کپی کند ، تا اواخر شش سالگی می تواند تا 200 بشمارد و زمان مناسبی برای خرید بازی فکری کودکان می باشد.

قدرت توجه و تمرکز کودکان در این دوره به نسبت سال های قبل بهتر می شود.

مهارت های حرکتی کودک شما نسبت به یک سال قبل تفاوت ملموسی دارد، هماهنگی بین اعضا بدنش بهبود زیادی یافته است و خیلی بهتر می تواند از مدادی که در دست گرفته استفاده کند و نقاشی هایی با جزییات بیشتر بکشد واین مهارت برای سال های بعد در دبستان اهمیت زیادی دارد.

کودک در این سن علاقه روز افزونی به خواندن، نوشتن و جمع های ساده نشان می دهد، او همچنین در مورد جهان و طرز کار آن کنجکاو است و دوست دارد در فعالیت های بزرگسالان دخالت کند و علاقه بیشتری به فعالیت های اجتماعی دارد و دوست دارد برای انجام کارهایی با دوستانش برنامه ریزی کند.

پنج سالگی برای بسیاری از کودکان زمان عالی رسیدن به تعادل است.بسیاری از مادرها در ارتباط‌ با کودک پنج ساله خود معتقدند که او یک فرشته است. گروه دیگری از روی نگرانی می‌گویند این بچه بیش از اندازه خوب است.

بازی، بخشی جدایی‌ناپذیر از مراحل رشد کودکان است. آن‌ها فقط برای سرگرمی شدن بازی نمی‌کنند. بلکه از بدو تولد دائما در حال یادگیری هستند. وقتی برای اولین‌بار دست خود را برای لمس  اسباب‌بازی دراز می‌کنند، آموزش آن‌ها شروع شده می‌شود. یادگیری و توسعه، به طور مداوم اتفاق می‌افتد، اما وظیفه پدر و مادر این است که جهت درستی به فرایند یادگیری بدهند. یکی از ابزارهای عالی برای پرورش کودکان  بازی‌های فکری هستند. انواع بازی‌های فکری و فعالیت‌های پرورش ذهن وجود دارند که کودکان را از نمایشگرها دور نگه می‌دارند و به رشد فکری آن‌ها کمک می‌کنند. این بازی‌ها در عین حال سرگرم‌کننده نیز هستند و موجب تحریک ذهن بچه‌ها می‌شوند. 5 سالگی مرحله‌ای حساس در کودکان است و باید مرحله رشد ذهنی کودک در این سن به درستی پشت سر گذاشته شود. اگر به دنبال بهترین بازی فکری برای کودک ۵ ساله خود هستید، تا انتهای این راهنما همراه ما باشید.

توانایی های کودک 5 ساله

در پنج سالگی کودک شما قادر است که :

 • به بازی های نمایشی بپردازد، بازی وانمودی یانمایشی نوعی بازی است که طی آن نقش های روزمره و خیالی مثل ایفا کردن نقش پلیس و والدین در آن اجرا می شود و این بازی ها در رشد بهنجار آن ها بسیار مناسب و اساسی می باشد.
 • از فعالیت های بدنی لذت ببرد،کودک می تواند خوب بالا برود، شنا یاد بگیرد، برقصد و لی لی کند.
 • خاطرات گذشته خود را به یاد آورد و از بین خاطراتش خاطره ای را بازشنناسی کند.
 • کمیت یک چیز را بعد از تغییر شکل درک کند. مثلا متوجه می شود که مقدار یک گلوله گل رس وقتی آن را پهن می کنیم تغییر نمی کند.

بازی‌ با کودک می‌تواند به رشد و تکامل روانی و عقلانی وی کمک کند. کودک در این سن پر از شور و هیجان  است و شما می توانید با بازیهای مناسب به تقویت هوش و حافظه و مهارت های وی کمک کنید.
بچه های پیش دبستانی سرشار از انرژی و شور هستند. این وضعیت از نظر رشد جسمانی خوب است، زیرا دربرگیرنده ی حرکات متناوب مجموعه عضلات کوچک و بزرگی بوده که عملکرد بهینه ی این بخشهای بدن را موجب می شوند.

انتخاب بهترین بازی فکری برای کودک ۵ ساله

بازی‌های فکری به تحریک مغز کمک می‌کنند و باعث می‌شوند کودک ۵ ساله شما به روش‌های غیرمتعارف به حل یک مسئله فکر کند. درست مانند فعالیت بدنی، مغز برای بهبود در زمینه‌هایی مانند تفکر تحلیلی، خلاقیت و تقویت حل مسئله، به تحریک نیاز دارد. اما بهترین بخش بازی‌های فکری این است که در مقایسه با کتاب خواندن، بچه‌ها بیشتر از آن‌ها استقبال می‌کنند. اما انتخاب بازی مناسب سن کودک نیز بسیار مهم است. در ادامه با بهترین بازی فکری برای کودک ۵ ساله آشنا خواهید شد

باکس پازل چهار در یک مدل آتش‌نشان

پازل‌ها یک بازی فکری مناسب هستند که کنجکاوی کودک را درگیر بازی می‌کنند. آن‌ها به رشد مغز کمک می‌کنند و موجب تقویت استدلال فضایی و همچنین هماهنگی بین دست و چشم کودکان می‌شوند. باکس پازل چهار در یک مدل آتش نشان، بهترین بازی فکری برای کودک ۵ ساله در بازی‌های پازلی است که چهار نوع پازل مختلف با تم آتش‌نشان دارد. این چهار پازل به ترتیب ۹، ۱۲، ۱۵ و ۲۰ قطعه دارند و کودک می‌تواند از پازل ۹ تکه‌ای که قطعات بزرگتری دارد، شروع به یادگیری کند و پس از چندبار تمرین و تکمیل آن به سراغ پازل با تکه‌های بیشتر برود. قطعات پازل ۹ تکه‌ای در مقایسه با پازل ۱۲ تایی بزرگتر است. برای همین راحت‌تر و سریع‌تر تکمیل می‌شود. این بازی فکری از مقوای ضخیم ساخته شده و کیفیت بالایی دارد. به همین دلیل به این زودی خراب نمی‌شود و بچه‌ها می‌توانند بارها و بارها به تنهایی یا با دوستان خود بازی کنند و سرگرم شوند. باکس پازل چهار در یک مدل آتش‌نشان، یک جعبه زیبا و محکم دارد که موجب می‌شود، قطعات بازی در یک جای امن محفوظ بمانند و بتوان آن‌ها را به آسانی حمل کرد.

مهارت‌های آموزشی باکس پازل چهار در یک مدل آتش‌نشان

 • تقویت مهارت حل مسئله
 • تقویت هماهنگی دست و چشم کودک
 • افزایش دقت و تمرکز
 • تقویت استدلال فضایی
پازل
باکس پازل وارداتی

میله‌های هزارکاره

این بازی فکری از ۵۰۰ قطعه رنگارنگ تشکیل شده که با متصل کردن آن‌ها می‌توان انواع مختلفی از سازه‌ها و اجسام گوناگون را ساخت. بازی فکری میله‌های هزارکاره، علاوه بر اینکه قدرت تفکر و خلاقیت کودک دختر و پسر ۵ ساله را بهبود می‌بخشد، نشاط و شادابی آن‌ها را بالا می‌برند. این بازی فکری را می‌توان به عنوان بهترین بازی فکری برای کودک ۵ ساله انتخاب کرد، زیرا یک بازی آموزنده، خلاقانه و مهیج برای بچه‌هاست که ساعت‌ها آن‌ها را سرگرم می‌کند. قطعات میله‌های هزارکاره، شکل‌های متفاوتی مثل ستاره‌ای، دایره‌ای، میله‌ای و … دارد و همین ویژگی سبب می‌شود تا کودکان بتوانند اجسام مختلفی با آن‌ها بسازند. همچنین در ساخت این قطعات از رنگ‌های شاد و جذاب استفاده شده که هیچ‌گاه کودکان را خسته نمی‌کند و برعکس موجب شادی و هیجان آن‌ها می‌شود.

سازنده این بازی برای ایمنی و راحتی بیشتر، قطعات بازی را در ابعاد بزرگ با لبه‌های گرد و نرم و از بهترین مواد اولیه پلاستیکی تولید کرده تا کودکان در معرض آسیب قرار نگیرند. بازی میله‌های هزارکاره یکی از ۱۰ بازی برتر کودکان دختر و پسر ۵ ساله است که در بسیاری از مهد کودک‌ها و مراکز خلاقیت و پرورش استعداد کودکان بکار گرفته می‌شود. بچه‌ها با این بازی با فضای سه‌بعدی آشنا می‌شوند و یاد می‌گیرند که چگونه با اتصال قطعات مختلف، آنچه که در ذهنشان تجسم می‌کنند را بسازند.

مهارت‌های آموزشی میله‌های هزارکاره

 • تقویت هوش فضایی
 • تقویت قوه تخیل
 • تقویت مهارت حل مسئله
 • افزایش هماهنگی چشم و دست
 • افزایش مهارت بکارگیری انگشتان
 • آشنایی با اشکال هندسی گوناگون
 • بالابردن اعتماد به نفس در کودکان
بازی فکری ساختنی
میله هزار کاره 500 قطعه
میله های هزار کاره

میله های هزار کاره

با این بازی جذاب بچه ها میتوانند کلی شکل های دو بعدی و سه بعدی بسازند و خلاقیتشون رو افزایش بدن و همچنین این بازی به افزایش مهارت دست ورزی بچه ها خیلی کمک میکنه

بازی فکری حافظه ماهی

پبازی فکری حافظه ماهی از ۱۲ جفت ماهی با طرح‌ها و رنگ‌های مختلف تشکیل شده است. کودکان ۵ ساله می‌توانند این بازی را به صورت تکی یا گروهی انجام دهند. روش انجام بازی فکری حافظه ماهی به این صورت است که بچه‌ها در ابتدا، تمام ۲۴ عدد ماهی را که دو به دو با یکدیگر هم‌شکل هستند را رو روی زمین پخش می‌کنند و خوب آن‌ها را جابجا می‌کنند. پس از آن، جای هر کدام از ماهی‌ها را به ذهن می‌سپارند و سپس ماهی‌ها را به پشت برمی‌گردانند.

اکنون بازی شروع می‌شود. کودکان باید یک ماهی را برداشته و آن را به رو برگردانند. سپس ماهی مشابه آن را با توجه به تصویری که از جای ماهی‌ها به خاطر سپرده‌اند پیدا کنند. اگر قطعه درست را برداشتند، دو ماهی را روی هم می‌گذارند و کنار خود قرار می‌دهند. اما در صورتی‌که اشتباه حدس بزنند، باید ماهی را به جای خود برگردانند و دوباره امتحان کنند. اگر بازی به صورت گروهی انجام شود، پس از هر بار حدس زدن و بدون توجه به درست و غلط بودن آن، نوبت به نفر بعدی می‌رسد.

مهارت آموزشی بازی فکری حافظه ماهی

 • تقویت حافظه دیداری
 • افزایش  تمرکز و دقت کودک
 • افزایش تعامل دیگران
بازی فکری حافظه ای

بازی بلوک چوبی مکعبی ۱۰۰ قطعه

بازی فکری بلوک چوبی مکعبی ۱۰۰ قطعه را می‌توان بهترین بازی فکری برای کودک ۵ ساله نامید. این بازی که از ۱۰۰ مکعب چوبی رنگی تشکیل شده، جذابیت و هیجان خاصی برای کودکان ایجاد می‌کند. این بازی فوق‌العاده می‌تواند برای تقویت مهارت دست‌ورزی و الگوخوانی کودکان پسر و دختر ۵ ساله بسیار مفید باشد. مکعب‌های چوبی آن با رنگ‌های پایه خوراکی رنگ شده‌اند و هیچ گونه مواد سمی در آن وجود ندارد. به همین دلیل کاملا بی‌ضرر هستند. همچنین چوب بکار رفته برای ساخت قطعات بازی از مرغوب‌ترین نوع چوب است که با محیط زیست سازگاری دارد.

بازی فکری بلوک چوبی مکعبی ۱۰۰ قطعه، یکی از انواع بازی فکری کودک است که می‌تواند مهارت حل مسئله و هوش فضایی در کودکان را تقویت کند. آن‌ها با توجه به الگوهای داخل دفترچه راهنما و با روی هم قرار دادن مکعب‌های چوبی، می‌توانند اجسام و سازه‌های مختلفی بسازند و از بازی کردن لذت ببرند. همچنین امکان آموزش مفاهیم ریاضی توسط این بازی وجود دارد. بازی فکری بلوک چوبی مکعبی به عنوان بهترین اسباب‌بازی کودک ۵ ساله، این امکان را دارد که سال‌های زیادی هم‌بازی کودک شما باشد.

مهارت‌های آموزشی بلوک چوبی مکعبی ۱۰۰ قطعه

 • آشنایی با اجسام سه‌بعدی و حجم
 • تقویت دقت و تمرکز
 • آشنایی با الگوخوانی
 • آشنایی با مفاهیم ریاضی
 • پرورش قوه تخیل کودک
 • تقویت هوش فضایی
 • تقویت مهارت حل مسئله
 • تقویت هماهنگی چشم و دست
بلوک 100 قطعه
اسباب بازی چوبی
اسباب بازی خانه سازی چوبی

اسباب بازی و بازی فکری پیشنهادی برای کودک 5 ساله

میله های هزار کاره

175,000 تومان

بازی فکری رنگچین چوبی

218,000 تومان

بازی فکری تاس چین

147,000 تومان
اشتراک در
اطلاع از
guest
1 دیدگاه
تازه‌ترین
قدیمی‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
زیبا
زیبا
3 سال قبل

عالی بودممنون