دیگر مقالات

چگونه اسباب بازی کودک را ضدعفونی کنیم ؟

چگونه اسباب بازی کودک را ضدعفونی کنیم ؟ 1

علاقه کودکان به اسباب بازی ها در برخی موارد و در برخی سنین به گونه ای است که ساعات زیادی در روز را به بازی کردن اختصاص می دهند. برخی از کودکان که معمولا کنجکاو تر هستند، ترجیح می دهند اسباب بازی را به دهان خود نزدیک کرده یا آن را به طور کامل لمس کنند. به همین دلیل ضد عفونی کردن اسباب بازی ها از اهمیت زیادی برخوردار است. بر این، کودکان بیشتر در معرض بیماری های مختلف هستند. در صورتی که برای کودک خود انواع اسباب بازی های مختلف با جنس های متفاوت را خریداری کرده اید و نگران ضد عفونی کردن آن هستید، تا انتهای این مقاله همراه ما باشید.

اسباب بازی کودکان در نگاه اول ممکن است یک وسیله سرگرم کننده و جذاب برای کودکان به نظر برسد. اما در صورتی که به درستی همین وسایل ساده ضد عفونی و تمیز نشوند، می توانند یک عامل مهم در ایجاد میکروب و انتقال آن برای کودکان باشند. یکی از بهترین روش های معمول و ساده برای ضد عفونی کردن اسباب بازی ها، شستن آن ها با استفاده از آب و صابون استفاده است. در برخی از موارد حتی توصیه می شود از صابون های فاقد بو و با رایحه های ملایم استفاده شود. علاوه بر این، روش های مختلف دیگری برای تمیز نگه داشتن اسباب بازی ها با جنس های مختلف وجود دارد. چرا که در برخی موارد ممکن است آب ریختن به صورت مستقیم روی اسباب بازی باعث آسیب رسیدن به آن شود. به همین دلیل روش های دیگری برای ضد عفونی کردن اسباب بازی ها و تمیز نگه داشتن آن ها وجود دارد. به طور جزئی تر باید توجه داشته باشید که منظور از تمیز کردن، حذف فیزیکی میکروب‌ها و کثیفی ‌های ایجاد شده روی اسباب بازی با استفاده از پاک ‌کننده یا آب است. در صورتی که منظور از ضد عفونی کردن، از بین بردن میکروب ها با استفاده از مواد شیمیایی است.

مواد ضدعفونی کننده اسباب بازی

به طور کلی مواد ضد عفونی کننده مشخص و اختصاصی برای ضد عفونی کردن اسباب بازی وجود ندارد. با این وجود برای این که اطمینان حاصل کنید که وسایل و اسباب بازی کودکان به خوبی تمیز می شود، می توانید از سایر مواد ضد عفونی رایج که رایحه های ملایم و بدون حساسیت دارند، استفاده کنید. برای مثال برخی از مواد عضونی کننده و تمیز کننده که در ادامه معرفی می شود، رایحه های ملایمی دارند که باعث ایجاد آلرژی برای کودکان نخواهد شد.

  • صابون بچه
  • شامپو بچه
  • سفید کننده طبیعی و بدون بو
  • پودر ماشین لباسشویی دستی یا ماشینی با رایحه ملایم
  • مایع شستشو با رایحه های ملایم

چگونه اسباب بازی کودک را ضدعفونی کنیم ؟ 3

دوره زمانی برای ضدعفونی اسباب بازی ها

برخی از کودکان ممکن است طبق عادت یا علاقه داشتن زیاد به برخی از اسباب بازی ها مدت زمان طولانی و زیادی را فقط با یک اسباب بازی، بازی کنند. به همین دلیل می توان گفت بازه یا دوره زمانی مشخصی برای ضد عفونی کردن اسباب بازی ها وجود ندارد. بلکه صرفا توجه داشته باشید که کودک در طول روز چندین ساعت یا چندین روز در هفته را به انتخاب یک یا چندین اسباب بازی اختصاص می دهد. پس از چندین روز بازی کردن اسباب بازی هایی که استفاده بیشتری دارند را انتخاب کرده و اقدام به تمیز و ضد عفونی کردن آن ها کنید. علاوه بر این، در صورتی که بخواهید مدت زمان طولانی تری بتواند کودک با اسباب بازی ها بازی کند، می توانید یک مکان مشخص و تمیز را برای بازی کردن او تعیین کنید. این کار باعث می شود اطمینان حاصل کنید که وسایل در دوره زمانی طولانی تر تمیز خواهد ماند. با این وجود توصیه می شود وسایل بازی که در طول روز توسط کودک استفاده می شود را هفته ای یک بار تمیز کنید.

شتسشو و ضدعفونی اسباب بازی کودک

روش شستشو و ضدعفونی کردن اسباب بازی های پلاستیکی

همان طور که می دانید تعداد زیادی از انواع اسباب بازی ها، پلاستیکی هستند. به همین دلیل نحوه ضد عفونی کردن و شستن آن ها آسان تر و سریع تر است. برخی از اسباب بازی هایی که باتری ندارند، به راحتی می توان آن ها را درون ماشین لباسشویی قرار داد. با استفاده از مواد شوینده مخصوص ماشین لباسشویی و تنظیم کردن آب ولرم در ماشین لباسشویی می توان به راحتی کلیه اسباب بازی های پلاستیکی را شست و ضد عفونی کرد.

روش شستشو و ضدعفونی کردن اسباب بازی‌های پارچه ‌ای و پولیشی

شستشو و ضد عفونی کردن اسباب بازی های پولیشی و پارچه نیز به راحتی با استفاده از ماشین لباسشویی امکان پذیر است. برای شستشوی آن ها می توان از پودر یا مایع ماشین لباسشویی و ضد عفونی کننده هایی با رایحه های ملایم استفاده کرد. برای خشک شدن این نوع اسباب بازی ها آن ها را پس از بیرون آوردن از ماشین لباسشویی در معرض هوای آزاد قرار دهید. علاوه بر این، برای شستشوی آن ها می توانید به صورت همزمان چندین توپ تنیس درون ماشین لباسشویی قرار دهید تا شکل و حالت اسباب بازی ها خراب نشود.

روش شستشو و ضدعفونی کردن اسباب بازی های چوبی

شستشو دادن و ضد عفونی اسباب بازی های چوبی در مقایسه با وسایل با جنس های دیگر، کمی  سخت تر است. چون در صورتی که درون آب غوطه ور شوند یا مدت زمان نسبتا زیادی درون آب باقی بماند، به آن آسیب می رسد. به گونه ای که ظاهر اولیه آن تغییر می کند. برای تمیز کردن اسباب بازی های چوبی از یک پارچه تمیز و بدون پرز استفاده کنید. بدین صورت که یک پارچه تمیز را در سرکه سفید خیس کرده و با استفاده از آن روی سطح اسباب بازی بکشید. این کار یکی از بهترین روش های رایج محسوب می شود. نگران باقی ماندن بوی سرکه روی وسایل چوبی نباشید، چون در عرض چندین ساعت از بین خواهد رفت.

چگونه اسباب بازی کودک را ضدعفونی کنیم ؟ 5

روش شستشو و ضدعفونی کردن اسباب بازی های فلزی

برخی از اسباب بازی ها برای این که استقامت بالاتری داشته باشند، با متریال فلز ساخته می شوند. برای مثال انواع قطارها، کامیون ها، ماشین ها و … معمولا فلزی هستند. برای ضد عفونی کردن این اسباب بازی ها نیز می توانید مقدار کمی از محلول های ضد عفونی کننده یا سفید کننده را با میزان زیادی آب مخلوط کنید. شاید تصور کنید که ممکن است سفید کننده ها بوی ناخوشایندی برای فرزند شما دارد. در صورتی که پس از ترکیب شدن با آب، بوی بسیار کمی دارند و باعث آلرژی برای کودکتان نخواهد شد.

روش شستشو و ضدعفونی کردن اسباب بازی های برقی و باطری دار

یکی از حساس ترین انواع اسباب بازی ها که روش تمیز و ضد عفونی کردن آن ها از اهمیت زیادی برخوردار است، اسباب بازی های باطری دار و برقی هستند. برای تمیز کردن این نوع وسایل محلول آب گرم را با مقدار کمی صابون مخلوط کنید و اجازه دهید که به طور کامل با یک دیگر مخلوط شوند. سپس با استفاده از این دستمال تمیز و ترجیحا بدون پرز سطح اسباب بازی ها را به خوبی تمیز کنید. سپس با استفاده از این دستمال تمیز و خشک سطح اسباب بازی را خشک کنید. این کار کمک می کند که سریعا کودک بتواند از آن برای بازی کردن استفاده کند.

روش شستشو و ضدعفونی وسایل بازی حمام کودک

از جمله اسباب بازی های رایج و پر طرفداری که کودکان به آن ها علاقه زیادی دارند، می توان به اسباب بازی های پلاستیکی جامد ، مانند حلقه های لاستیکی ، مجسمه حیوانات و لگو، تشت، و … اشاره کرد. این نوع وسایل با وجود این که در حمام هستند، اما ممکن است به دلیل قرار گرفتن در هوای مرطوب، در معرض ایجاد میکروب روی آن ها قرار بگیرند. میکروب ها و قارچ هادر محیط های مرطوب برای سلامتی کودکان مضر هستند. وسایل بازی حمام که کوچک هستند را می توانید در قفسه توری و پایین ماشین ظرفشویی قرار دهید. همچنین وسایل بزرگ تر را که حجم و سایز بیشتری دارند، در قفسه بالای ماشین ظرفشویی قرار دهید. همان طور که می دانید پودر یا مایع ماشین ظرفشویی باعث هیچ گونه آلرژی، سرفه، خارش و … برای کودکان نمی شود. علاوه بر این، به دلیل افزایش دمای آب، تا حد قابل توجهی وسایل بازی حمام کودک را تمیز و ضد عفونی می کند.

روش ضدعفونی کردن کتاب های کودکان

یکی از اتفاقات ناب و ویژه ای که در طی سال های اخیر برای افزایش تقویت روحیه کودکان ارائه شده، انتشار انواع کتاب های داستانی، آموزشی و … برای کودکان است. اما باید توجه داشته باشید که به خوبی باید کتاب های کودکان را به درستی ضد عفونی کنید تا کودکان در معرض بیماری ها و میکروب ها نباشند. بهترین روش ضد عفونی کردن کتاب های کودکان استفاده از یک دستمال میکروفایبر آغشته به مواد ضد عفونی کننده،  است. بدین صورت که دستمال را آغشته به مواد ضد عفونی کننده کرده و روی کاغذهای مختلف کتاب و جلد بیرونی آن بکشید. همچنین می توانید از دستمال مرطوب ضد عفونی کننده استفاده کنید. این کار باعث آسیب رسیدن به سطوح کاغذی نمی شود.

ضدعفونی اسباب بازی ها با آفتاب

یکی از بهترین روش های رایج و آسان برای ضد عفونی کردن اسباب بازی ها قرار دادن آن ها در آفتاب است. برای این کار توصیه می شود وسایلی که در معرض ویروس یا میکروب و … قرار گرفته اند را با استفاده از محلول های شستشو یا محلول های سفید کننده یا ضد عفونی کننده، به خوبی تمیز کنید. سپس برای این که بوی حاصل از محلول یا مواد ضد عفونی کننده سریعا از روی آن رفع شود، آن را در نور مستقیم آفتاب قرار دهید. این کار باعث افزایش روند و سرعت ضد عفونی کردن وسایل و اسباب بازی کودکان می شود. چرا که نور خورشید بهترین قاتل باکتری ها است. این کار تاثیر زیادی در از بین بردن بوی بد اسباب بازی ها و سایر مواد شوینده و ضدعفونی کننده ها از روی آن می شود.

چگونه اسباب بازی کودک را ضدعفونی کنیم ؟ 7

شستشو و ضدعفونی اسباب بازی ها با دست

یکی از راحت ترین و بهترین روش ها برای شستشو و ضد عفونی کردن اسباب بازی ها، استفاده از دست است. برای این کار می توانید اسپری های ضد عفونی کننده را به سطوح اسباب بازی ها بپاشید. سپس در صورتی می خواهید قسمت های درونی آن ها به خوبی تمیز شود، با دست روی سطوح مختلف آن و سپس اسپری کردن مجدد ضد عفونی کننده، بکشید. پس از آن اسباب بازی ها را چندین ساعت در معرض هوای آزاد قرار دهید تا به خوبی ضد عفونی و تمیز شود. همچنین در صورتی که جنس اسباب بازی ها پلاستیکی یا پارچه ای است، می توانید مستقیم آن ها را زیر آب بگیرید و با صابون به خوبی بشویید.

شستشو و ضدعفونی اسباب بازی ها با ماشین ظرفشویی

یکی از نکات مهمی که زمان ضد عفونی کردن و شستشوی ماشین ظرفشویی باید مد نظر داشته باشید، تنظیم کردن تنظیمات ماشین به صورت صحیح است. برای مثال در صورتی که می خواهید وسایل و اسباب بازی های پلاستیکی و کوچک را با استفاده از ماشین ظرفشویی بشویید، باید دمای آب را تا حد زیادی کم کنید. چون ممکن است افزایش دمای آب، باعث آسیب رسیدن به وسایل با جنس پلاستیکی شود.

شستشو و ضدعفونی اسباب بازی ها با ماشین لباسشویی

برای این که بتوانید اسباب بازی ها را با ماشین لباسشویی بشویید، ابتدا راهنمای روی برچسب آن را مطالعه کنید. چون برخی از اسباب بازی ها قابل شستشو نیستند. از طرفی برخی دیگر مانند اسباب بازی حیوانات که بدن آن ها با الیاف مختلف پر شده، کتاب هایی کاور پارچه ای دارند و اسباب بازی های بافتنی را به راحتی می توان با ماشین لباسشویی شست و ضد عفونی کرد.

سوالات متداول درباره ضدعفونی اسباب بازی کودک

از مواد شونده غیر حساسیت زا که رایحه ملایم دارند در حالتی که با آب ترکیب شده باشند برای ضدعفونی اسباب بازی ها استفاده کنید. از استفاده بیجا از الکل و مواد شونده قوی مانند وایتکس برای ضدعفونی اسباب بازی کودکان خودکاری کنید.

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها