بازی با کودک

بازی های تربیتی برای کودکان

اسباب بازی فکری

بازی های تربیتی برای کودکان

مدرسه تنها مکان برای یادگیری کودکان نیست. وقتی فرزندتان در خانه است، شما معلم او هستید. اما لازم نیست همه چیز شبیه کلاس درس باشد. می‌توانید با انجام بازی های تربیتی برای کودکان، علاوه بر سرگرم‌کردن آن‌ها، مهارت‌های جدید به او آموزش دهید و فرزند خود را در مورد کشف چیزهای جدید هیجان‌زده کنید. فعالیت‌های تربیتی جذاب و موثر بسیاری وجود دارد که می‌توانید در خانه انجام دهید که در ادامه با تعدادی از آن‌ها آشنا می‌شوی.

انواع بازی های تربیتی برای کودکان

داستان یک کلمه‌ای

این فعالیت گروهی به کودکان فرصت را می‌دهد که هربار یک داستان جدید بسازند. داستان یک کلمه‌ای، آن‌ها را تشویق می‌کند تا کلاه تفکر خلاق خود را به سر بگذارند و در عین حال اطمینان حاصل کنند که از موضوع دور نمی‌شوند.

چگونه این بازی را انجام دهیم؟

بچه‌ها را به صورت دایره‌ای و روبه‌روی یکدیگر قرار دهید. به طور تصادفی یک کودک را انتخاب کنید و از او بخواهید داستان را با یک کلمه شروع کند. شما می‌توانید هر کلمه‌ای را که دوست دارید برای شروع انتخاب کنید، مانند “یک‌بار”، “دیروز” و “ناگهان”. اکنون کودکان باید کلمه‌ای را برای ادامه آن انتخاب کنند و جمله را تمام کنند. آن‌ها باید داستان را به نتیجه برسانند یا اینکه شما به عنوان ناظم، حکم به پایان بازی دهید.

بازی های تربیتی برای کودکان 6

روی هم چیدن اسباب‌بازی‌ها یکی از بازی های تربیتی برای کودکان

روی هم چیدن اسباب‌بازی‌ها یکی از بازی های تربیتی برای کودکان است که ممکن است یک فعالیت ساده به نظر برسد، اما این پتانسیل را دارد که رشد اولیه مغز را تقویت کند و در عین حال مهارت‌های حرکتی ظریف و هماهنگی دست و چشم کودک را بهبود بخشد. برداشتن قطعات اسباب‌بازی، انگشتان را تمرین می‌دهد، در حالی که عمل قرار دادن آن‌ها روی سایر اشیاء، موجب هماهنگی دست و چشم می‌شود.

به چه چیزهایی نیاز داریم؟

هر نوع اسباب‌بازی که می‌توان قطعات آن را روی یکدیگر قرار داد به همراه فضای کافی برای روی هم چیدن آن‌ها.

بازی های تربیتی برای کودکان 8

بستنی کاغذی یکی از بازی های تربیتی برای کودکان

بستنی کاغذی یکی از بازی های تربیتی برای کودکان است که مهارت‌های تفسیر، نقاشی یا توانایی‌های هنری کودک را تقویت می‌کند. این بازی می‌تواند توسط سه تا ده نفر اجرا شود.

به چه چیزهایی نیاز داریم؟

  • یک کاغذ
  • مداد یا خودکار

چگونه این بازی را انجام دهیم؟

به بازیکنان یک کلمه یا موضوع یا شی داده می‌شود که باید آن را به صورت تصویر در بالای صفحه به تصویر بکشند. پس از اتمام، آن‌ها کاغذ را به بازیکن بعدی می‌سپارند، او یک شرح برای آن می‌نویسد و آن را تا می‌کند تا فقط جمله مشخص باشد و تصویر دیده نشود.

سپس کاغذ را به نفر بعدی می‌دهد. بازیکن بعدی باید یک تصویر بکشد تا با شرح تصویر مطابقت داشته باشد. سپس آن را تا می‌کند تا فقط تصویر دوم دیده شود و آن را به بازیکن بعدی می‌دهد. بازی با نوشتن یک شرح و کشیدن تصویر توسط شرکت‌کنندگان ادامه می‌یابد تا زمانی که دیگر جایی روی کاغذ نماند. نتایج این بازی بسیار سرگرم‌کننده و مفرح است.

بازی های تربیتی برای کودکان 10

شکارچی

شکارچی یکی از بازی های تربیتی برای کودکان است که جذابیت و هیجان زیادی دارد. این بازی نیاز به تفکر و اقدام سریع دارد و کودکان را وادار می‌کند تا حافظه خود را به کار بگیرند و آن را تمرین دهند. بازی شکارچی را می‌توان در داخل یا خارج از خانه سازماندهی کرد، جایی که بچه‌ها باید در برخی فعالیت‌های بدنی مانند پیاده‌روی، دویدن یا کوهنوردی مشارکت کنند.

به چه چیزهایی نیاز داریم؟

اشیاء کوچکی که به راحتی پنهان می‌شوند را در مکان‌های امن پنهان کنید. اطمینان حاصل کنید که محل پنهان کردن اشیاء خیلی آسان یا دشوار نباشد. همچنین مطمئن شوید که مسیر یا مکان‌هایی که برای پنهان کردن اشیاء انتخاب می‌کنید، برای بچه‌ها امن است.

بازی های تربیتی برای کودکان 12

نقشه محله

ترسیم نقشه آسان نیست. اما ما در اینجا در مورد نقشه گنج یا حتی نقشه جهان صحبت نمی‌کنیم. بلکه فقط می‌خواهیم که کودک نقشه محله‌ای که در آن زندگی می‌کند را روی یک کاغذ بکشد. این فعالیت با هدف ارتقای دانش آن‌ها در مورد محیط اطرافشان انجام می‌شود.

به چه چیزهایی نیاز داریم؟

شما به تعدادی کاغذ در اندازه A3 یا A4، مداد و پاک‌کن، خط کش، مداد رنگی یا خودکار طراحی برای انجام نقشه محله به عنوان یکی از بازی های تربیتی برای کودکان نیاز دارید.
چگونه این بازی را انجام دهیم؟
یک ورق کاغذ و مداد یا مداد رنگی به بچه ها بدهید. از آن‌ها بخواهید همراه با شما، محله‌ای را که در آن زندگی می‌کنند را ببینند و مسیریابی کنند. به کودک زمان کافی برای مشاهده محیط اطراف و یادداشت ذهنی آنچه مشاهده می‌کند را بدهید. هنگامیکه به خانه بازگشتید، از آن‌ها بخواهید نقشه محله را بر اساس آنچه دیده‌اند ترسیم کنند. این فعالیت توانایی‌های هوش فضایی کودکان را تقویت می‌کند و اصول اولیه نقشه‌برداری، مسیریابی و جهت را به آن‌ها می‌آموزد.

جدول کلمات متقاطع

جدول کلمات متقاطع یکی از ابزارهای برتر برای فعال نگه داشتن مغز و تقویت واژگان کودک است. برخی از مطالعات نشان داده است که جدول کلمات متقاطع به بهبود عملکرد حافظه مغز کمک می‌کند. هر جدول، شبکه‌ای از مربع های خالی است که باید بر اساس سرنخ‌های داده شده با کلمه مناسب پر شود. هر چه کودک بیشتر روی جدول کلمات متقاطع کار کند، در حل آن پیشرفت بهتری خواهد داشت.

به چه چیزهایی نیاز داریم؟

کتاب‌های یا برگه‌های جدول کلمات متقاطع مناسب کودکان به همراه مداد و پاک کن.

رشد مغز در کودکان به اندازه رشد جسمانی آن‌ها مهم است. بازی های تربیتی برای کودکان یکی از چندین عاملی است که بر عملکرد مغز تاثیر می‌گذارند. فعالیت‌هایی مانند پازل، بازی با کلمات یا معماها، به درگیری بهتر مغز کمک می‌کنند و در نتیجه مهارت‌های شناختی کودک را بهبود می‌بخشند. همیشه سعی کنید به عامل سرگرمی در حین بازی‌های تربیتی توجه کنید و آن را زنده نگه دارید، زیرا کودکان زمانی که از چیزی لذت می‌برند بهتر یاد می‌گیرند.

بازی های تربیتی برای کودکان 14

معرفی کتاب های تربیت کودکان

کتاب اصول پدر و مادری برای تربیت کودکان

قابل توجه هموطنان عزیز در کتاب اصول پدری و مادری استاد هلاکویی از اواخر فصل 3 از صفحه 59 تا صفحه 100 کتاب که حدودا 40 صفحه می باشد.

جناب آقای دکتر در مورد مسائل دوران بارداری پرداخته اند ولی حدود 280 صفحه از این کتاب گرانبها و با ارزش در مورد اصول پدری و مادری که هر پدر و مادری در هر سنی از تعلیم و تربیت فرزندان باید این اصول را رعایت کنند و پیش نیاز و مکمل تمام گروهای سنی می باشد.

یکی از مهم ترین مسائلی که جناب آقای دکتر  هلاکویی توجه همه ی پدران و مادران را به این موضوع جلب کرده اند و پیشنهاد داده اند و در یکی از کتابهایشان تمام آرامش و خاطر آسودگی خودشان را از 50 سال تلاش و پژوهش و مخصوصا بزرگ کردن دو فرزندشان و مطالعات به روز در زمینه تعلیم و تربیت را برای منتشر کردن کتاب اصول پدری و مادری نموده اند و به این هدف مهم در زمینه تعلیم و تربیت با منتشر کردن.

این کتاب خاطری آسوده  و اثری بسیار تاثیر گذار برای تعلیم و تربیت به جای گذاشته اند  و توجه  پدران و مادران را به این کتاب ضروری و لازم دانسته اند.

کتاب اصول پدری و مادری استاد هلاکویی

کتاب پرورش، تعلیم و تربیت تولد تا 3 سالگی

تربیت فرزند از وظایف اصلی هر پدر و مادری می باشد. دکتر هلاکویی از متخصصان برجسته حوزه تربیت، به شما پدر و مادر عزیز کمک می کند تا بهترین روش ها و راه کارهای تربیتی را برای فرزند از بدو تولد تا 3 سال خود بکار برده و در آینده فرد موفقی را به جامعه تحویل دهید.
کتاب تولد تا 3 سالگی یکی از سری های 5 جلدی کتابهای دکتر هلاکویی است.

تولد تا 3 سالگی دکتر هلاکویی

کتاب پرورش تعلیم و تربیت تولد تا 3 سالگی استاد هلاکویی

تولد تا 3 سالگی دکتر هلاکویی
دکتر فرهنگ هلاکویی در تعلیم و تربیت کودکان و نوجوانان تولد تا ۳ سالگی درباره تربیت و تعلیم کودکان از بدو تولد تا سه‌سالگی سخن گفته است. ویژگی‌های رفتاری و حرکتی کودک در این سن‌وسال، سلامت فیزیکی و روانی و چگونگی مراقبت از آنان محور سخنان دکتر هلاکویی در این اثر است

کتاب پرورش، تعلیم و تربیت 3 تا 7 سالگی

تربیت فرزند از وظایف اصلی هر پدر و مادری می باشد. دکتر هلاکویی از متخصصان برجسته

حوزه تربیت کتاب پرورش تعلیم و تربیت 3 تا 7 سالگی دکتر هلاکویی به شما پدر و مادر عزیز کمک می کند تا بهترین روش ها و راه کارهای تربیتی را برای فرزند از 3 تا 7 سال خود بکار برده و در آینده فرد موفقی را به جامعه تحویل دهید.
کتاب پرورش و تعلیم و تربیت 3 تا 7 سالگی یکی از سری های 5 جلدی کتابهای دکتر هلاکویی است.

سخن درباره ی فرزندانمان از ۳ تا ۷ سالگی است. میدانید آن زمان که درباره ی ۳ تا ۷ سالگی گفت وگو می شود، مقصود پایان ۳ سالگی تا پایان ۷ سالگی است. کودک تا ۳ سالگی در حقیقت شبه انسان یا شبیه انسان است. با وجودی که کودک من و شما است، اما این موجود ویژگی هایی دارد که شباهت کمی به انسان بزرگ سال را می توان در او دید.

بعد از 3 سالگی در حقیقت با کودک یا بچه ی انسان به نوعی سروکار دارید. موجودی که در دنیای دیگری، متفاوت از ۳ سال اول خودش زندگی می کند. ۱۰۰۰ کلمه را می تواند مورد استفاده قرار دهد. ۳۰۰۰ کلمه ی پدر و مادر و دیگرانی را که با آن آشنا هست را متوجه می شود. فعالیت فیزیکی او به حد و اندازه ای می رسد که بسیار او را پر تحرک و پر انرژی می کند. از جانب دیگر کنترل اداره ی بدن و حتی تا حدودی خوابش را دارد. بنابراین شما با موجود تازه ای روبرو هستید که تا به حال نداشتید.
• «بازی»، «خواندن» و «نوشتن»: میدانیم در این دوره، دو عامل اصلی و اساسی، فرزند ما را می سازد: «بازی» و دیگری سوادآموزی» است. به این معنا که از ۳ سالگی تا ۷ سالگی، کودک از طریق بازی است که همه چیز را می آموزد و جهان و درون و بیرون خودش را کشف و درک می کند.

بین ۵ تا ۷ سالگی است که با «خواندن» و «نوشتن» یا «سوادآموزی» آشنا می شود. از این به بعد به دلیل چنین توانایی، به یکباره قلمروی دیگری را در مقابل خودش گشوده می بیند. می دانیم که شاید بزرگترین اختراع جهان و بزرگترین اتفاقی که در طول تاریخ بشر افتاده، کشف چاپ یا اختراع آن بوده است. به طوری که هزاره ی دوم با آن جلوه ی دیگری پیدا می کند و توان انسان در زمینه های مختلف به گونه ای افزایش پیدا می کند که از هیچ راه دیگری، ای بسا یک هزارم آن هم ممکن نبود.

کتاب پرورش تعلیم و تربیت 3 تا 7 سالگی استاد هلاکویی

کتاب پرورش تعلیم و تربیت 3 تا 7 سالگی استاد هلاکویی

پرورش، تعلیم و تربیت 3 تا 7 سالگی
این کتاب حاصل 45 سال مطالعه، تحقیق، پژوهش، روان درمانی، مشاوره خانواده، ازدواج، زناشویی و تعلیم و تربیت کودکان و نوجوانان و نیز کلاس های آموزش و سمینارها و همایش های دکتر فرهنگ هلاکویی می باشد که در اختیار شما عزیزان قرار دارد.

کتاب پرورش ، تعلیم و تربیت 13 تا 19 سالگی

سن نوجوانی و بلوغ ، حساس ترین مقطع زنذگی هر فردی به شمار می آید. پدر و مادر که مسئول اصلی تربیت فرزند می باشند، باید با برخورد و رفتار مناسب به فرزند خود کمک کنند تا به بهترین شکل این دوره را بگذراند. دکتر هلاکویی از متخصصان برجسته حوزه تربیت با کتاب پرورش ، تعلیم و تربیت 13 تا 19 سالگی در این سمینار بهترین روش ها و راه کارها در خصوص نحوه رفتار و برخورد با فرزند 13 تا 19 ساله تان را به شما می آموزد!

کتاب پرورش ، تعلیم و تربیت 13 تا 19 سالگی یکی از سری های 5 جلدی کتابهای دکتر هلاکویی است.

کتاب پرورش ، تعلیم و تربیت 13 تا 19 سالگی

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها