بهترین بازی فکری برای کودک 6 ساله

در این مقاله درمورد خصوصیات کودکان 6 تا 7 سال، توانایی های کودک دراین سنین، بازی برای کودکان 6 ساله و همچنین به معرفی 10 نمونه

بازی فکری برای کودکان 6 ساله می پردازیم. لطفا مقاله را تا انتها بخوانید تا کودک 6 ساله خود را بشناسید!

فهرست مطالب

خصوصیات کودکان 6 ساله

از سن 6 تا 7 سالگی به بعد در کودکان تغییرات قابل ملاحظه ای پدید می آید. بدین معنی که کودک از لحاظ جسمی به طور مرتب رشد کرده و کم کم قدرت لازم را برای رفع احتیاجاتش کسب می کند حرکات و رفتارهایش از پختگی خاصی برخوردار می شود و از لحاظ عاطفی، روانی و ذهنی هم رشد می کند.
یکی از ویژگی های شناختی این سنین، این است که خودمحوری سال های قبل در این سنین کم تر می شود. خودمحوری یعنی این که او به دشواری می تواند تصور کند امور از دیدگاه دیگران چگونه است مثلاً چون می خندد همه باید بخندند. نمی تواند تصور کند مسئله ای که او به آن می خندد ممکن است برای والدین یا دیگران خنده دار نباشد. این ویژگی (خودمحوری) در سنین دبستان نسبت به قبل کم تر می شود. ویژگی دیگر در این دوره سنی، بازگشت پذیری است. کودک می تواند در این سنین عملیات ها را به شکل معکوس انجام دهد.

مثلاً یک گلوله خمیر را دوباره به شکل یک کرم دراز در می آورد و سپس می تواند این عملیات را معکوس کند و کرم دراز را به شکل گلوله خمیر درآورد.یکی از رویدادهای مهم زندگی کودک که در 7 سالگی اتفاق می افتد،تجربه مدرسه و یادگیری خواندن و نوشتن است که موفقیت یا عدم موفقیت در این امر می تواند به تقویت اعتماد به نفس کودک و یا از بین بردن اعتماد به نفس او اثر گذار باشد. آنها چگونه خواندن را یاد می گیرند و همانطور که این اتفاق می افتد، جهانشان گسترش می یابد و تقریبا کاملا خود را تغییر می دهند.

توانایی های کودکان 6

در شش تا هفت سالگی کودک شما قادر است که :

 به تنهایی همه نیازهای خود را در محیط هایی مانند مدرسه و مهمانی برطرف کند.

در گروه های دوستانه شرکت کند و با همسالانش ارتباط خوبی برقرار کند.
ویژگی خود محوری در او کم کم از بین می رود. به مفهوم بازگشت پذیری پی ببرد و بر پایه همین مفهوم بسیاری از مسائل ریاضی را می تواند حل کند.

معرفی بهترین فکری برای کودکان 6 ساله

بطور کلی کودکان در این سن به بازی فکری همراه با حرکات بدنی، استفاده از نیروی تخیل در بازی ها، علاقه به رقابت و تقلید، علاقه شدید به بازی با گل و خاک، شکستن و نابود کردن اسباب بازی به منظور پی بردن به محتویات آن ها و بالاخره نپذیرفتن هیچ گونه قید و قانون و قاعده ای در بازی علاقه نشان می دهند.

به نقل از مهرخانه : ” کودک شش ساله آماده ورود به پیش‌دبستانی است، او در این سن مستطیل (با دو قطر آن)، لوزی (با محور طول افقی) و دایره و مثلث به صورت مماس داخل و خارج می‌کشد.”

کودکان 6 ساله معلومات خود را که از تجارب شخصی و یا از داستان‌های نقل شده کسب کرده است را به صورت ماهرانه‌ای در بازی‌ها به کار می‌گیرند.

در سن 6 سالگی بازی‌های فردی، که به صورت دویدن و بالا رفتن بود، به صورت بازی‌های جمعی درمی‌آید. کودک بیشتر اوقات با کودکان دیگر بازی می‌کند، ولی یک همبازی را ترجیح می‌دهد و تمایل به بازی در گروه‌های کوچک در او دویده می‌شود، بازی ابداع می‌کند و در هنگام بازی قواعد و مقررات آن را تغییر می‌دهد. در این سن کودکان علاقه‌مند به بازی‌های نمایشی هستند و از این طریق احساس لذت می‌کنند. بازی ذوقی تقریباً در سن 6 سالگی ظاهر می‌شود. کودکان در این سن بیشتر اوقات علاوه بر سه‌چرخه، دوچرخه‌سواری نیز می‌کنند. پریدن با یک پا به طور یک در میان و جست و خیز کردن، کنترل بیشتر روی حرکات ظریف بدن، شروع استفاده از وسایلی مانند مسواک، قیچی، اره، مداد، چکش و سوزن برای دوخت و دوز و… مخصوص این سنین است.

کودک در 6 سالگی توپ را با یک دست می‌گیرد، از مقررات بازی پیروی کرده و همبازی انتخاب می‌کند.

کودک شش ساله می‌تواند از میز تحریر و صندلی، جعبه رنگ و وسایل نقاشی، وسایل باغبانی (بیلچه، شن کش و…)، (فرفره، طناب و…) برای طناب بازی، وسایل خیاطی (سوزن و نخ)، دوچرخه، توپ با راکت، قیچی و کاغذ، انواع عروسک (عروسک خیمه شب بازی و…)، گِل رس، خاک، شن استفاده کرده و با آنها بازی کند.

بازی فکری دکتر اکتشاف

در این بازی فکری،دکتر اکتشاف در آزمایشگاه خود مشغول آزمایش می باشد.

او باید هرچه سریع تر مواد شیمیایی خیلی خطرناکی را با استفاده از لوله های آزمایشگاهی با هم ترکیب کند. آیا شما دوست دارید در این کار مهم به دکتر اکتشاف کمک کنید؟

برای اینکار باید سریعتر از سایر بازیکنان توپ های رنگی را داخل لوله های آزمایشگاهی جابجا کنید تا ترتیب توپ ها همان چیزی شود که در کارت های بازی تصویرش وجود دارد. در این صورت شما یک دستیار ویژه برای دکتر خواهید بود و برنده می شوید. دکتر اکتشاف یک نمونه جذاب بازی فکری برای کودکان 6 ساله است و ازجمله مهارت هایی که با انجام بازی دکتر اکتشاف افزایش می‌یابد، می‌توان به هماهنگی چشم و دست، سرعت عمل، قدرت تطبیق و  آموزش حل مسئله به کودک اشاره کرد.

دکتر اکتشاف بازی تا
بازی فکری دکتر اکتشاف

بازی فکری دکتر اکتشاف

این بازی شامل ۱۲ لوله آزمایش، ۲۴ توپک در سه رنگ متفاوت، ۳۶ کارت الگو و راهنمای بازی است. به هر بازیکن سه لوله آزمایش همراه با ۶ عدد توپک داده می‌شود. کارت‌های الگو، رو به پایین، در وسط قرار می‌گیرند. یکی از بازیکنان یک کارت را برمی‌گرداند. بازیکنی که زودتر بتواند با جا به جا کردن توپ‌های رنگی آن‌ها را به صورت الگوی کارت درآورد، آن کارت را به عنوان امتیاز برمی‌دارد. بازیکنان نباید توپ را با دست لمس کنند یا آن‌ها را زمین بیندازند. از جمله مهارتهایی که با انجام این بازی افزایش می‌یابد، می‌توان به هماهنگی چشم و دست، سرعت عمل، قدرت تطبیق و حل مسئله اشاره کرد.
موجود نیست !

اطلاعات بیشتر

بازی فکری دست چین

حتما اسم این بازی را قبلا شنیده اید ، چرا که این بازی پر فروشترین و پرمخاطب ترین بازی فکری شناخته شده بین افراد است.

بازی که سرعت عمل و هوش هیجانی را افزایش میدهد.اگر بدنبال هیجان در خانه هستید این بازی را حتما امتحان کنید.

چه کسی زودتر زنگ میزنه؟

بازی دست چین یک بازی فکری پر هیجان ۲ تا ۴ نفره شامل ۲۰ عدد لیوان کوچک رنگی، تعدادی کارت و یک عدد زنگ است. به هر نفر ۵ لیوان با رنگ‌های مختلف داده، و کارت‌ها را در یک دسته به پشت، وسط می‌گذاریم. زنگ هم جایی قرار می‌گیرد که در دسترس همه باشد. هر بار یک کارت رو می‌شود و بازیکنان باید به سرعت لیوان‌ها را بر اساس الگوی نشان داده شده در کارت بچینند. هر کس زودتر این کار را بکند، زنگ را به صدا در می‌آورد و کارت را از آن خودش می‌سازد. تقویت حافظه آنی و حافظه دیداری، افزایش سرعت عمل و قدرت تمرکز از مهم‌ترین اهداف این بازی به شمار می‌رود. بزن زنگو!

dastchin8
بازی فکری دست چین 4 نفره

بازی فکری دست چین 4 نفره

بازی هیجانی گروهی که میتونید 2 تا 4 نفره بازی کنید و کلی لذت ببرید این بازی به تقویت حافظه آنی ، تقویت حافظه دیداری ، افزایش سرعت عمل ، افزایش سرعت واکنش و عکس العمل ، و بالا رفتن قدرت تمرکز از بسیار کمک میکند در واقع بازی دست چین سرعت عمل و توانایی های شما را مورد ارزیابی قرار خواهد داد.

بازی فکری بوم بال

3- بازی بوم بال:

این بازی برای بچه های 6 تا 7 سال مناسبه و هیچ محدودیتی تو تعداد بازیکن‌ها نداره. پس با خیال راحت می‌تونید بوم بال بازی کنید!

کجا بازی کنیم؟

توی مهمونی‌ها و تولدها و هرجایی که بتونید دور هم بشینید بوم بال بازی می چسبه .

شاید شما هم جز اون دسته افرادی باشید که توی مهمونی‌ها حوصله‌تون سر می‌ره یا دنبال سرگرمی‌های هیجان‌انگیز هستید.

خب، یه خبر خوب این که از این به بعد بوم بال پای ثابت مهمونی‌هاتون می‌شه.

لابد می‌پرسید: «چه مطمئن حرف می‌زنی!» آره، خب! مطمئنیم.

چون خیلی باحال و هیجان‌انگیزه این بازی. باور نمی‌کنید؟ این خط، این نشون. حالا می‌بینید.

عوارض جانبی بازی بوم بوم بالن:

موقع بازی ممکنه نفس‌تون تو سینه حبس بشه یا قلب‌تون پشت گوش‌هاتون بزنه. با یه نفس عمیق شاید همه‌چیز یه کم بهتر بشه. بزن بریم تا درباره‌ی این بازی بیشتر حرف بزنیم.

 

فیلم بازی بوم بال

بازی ساختنی اوسا بنا

ساخته شده از آجر واقعی

قابل شستشو و قابلیت چندین بار استفاده

ساختن و خلق کردن یک ویژگی منحصر به فرد برای انسان است که دریچه‌ای از اتفاقات نو و جذاب را برای ما فراهم آورده است.

اسباب بازی ملات اوسا بنا یک محصول بسیار جذاب است که در آن کودک در نقش یک بنای ماهر درآمده و طرحی از یک خانه رویایی را خلق می‌کند.

در کنار اون‌ها یه کیسه ملات هم وجود داره که در واقع پودر نشاسته ذرت هست و هیچ خطری نداره (حتی در صورت خورده شدن)،

برای اینکه ملات رو آماده کنید یک استامبولی هم داخل جعبه هست.

در نهایت هم برای چیدن آجر ها روی هم دیگه یک کمچه کوچک هم وجود داره که شبیه نمونه واقعی ساخته شده و دیدنش واقعا لذت بخشه.

خب حالا که ملات و ابزار آماده است و آجر ها هم رسیده در نقش یک بنا در بیایید و یک خونه خوشگل بسازید!

هر جا هم اشتباه شد یا اینکه اصلا بعد از ساخت خواستید اون رو خراب کنید کافیه ملات رو با آب بشورید و دوباره از اول یه مدل دیگه دیوار ها رو بسازید.

کودک با چیدن آجرهای اوسا بنا مهارت حرکتی ظریفش رو تقویت می‌کنه و همچنین دقت و تمرکزش هم بهبود پیدا می‌کنه.

کودک میتونه با قوه تخیل خودش در نقش یک بنای ماهر دربیاد و ساعت ها سرگرم باشه .

 

8S2A5197
بازی فکری ساختنی اوسا بنا 2

بازی فکری ساختنی اوسا بنا 2

بازی فکری ساختنی اوسا بنا از رده بازیهای ساختنی با اهداف پرورش خلاقیت ذهنی، آشنایی و آموزش مفاهیم پایه معماری، تقویت و هماهنگی چشم و دست، احساس آرامش و تخلیه هیجان، درک مفهوم نظم است. این بازی برای گروه سنی 6 سال به بالا مناسب است

بازی الفبای فارسی آهنربایی

امروزه شیوه‌های آموزشی متفاوتی برای یادگیری حروف الفبا، اعداد و موارد دیگر برای کودکان وجود دارد.
یکی از این شیوه‌ها آموزش از طریق بازی است.

بازی فکری الفبای آهنربایی فارسی یک بازی تولید ایران بوده که به آموزش حروف الفبای فارسی می‌پردازد.

این مجموعه حاوی یک تخته مغناطیسی و کلیه ی حروف الفبای فارسی بصورت آهنربایی می باشد.

حروف صامت با رنگ تیره و حروف مصوت با رنگ قرمز طراحی شده است تا تشخیص این دو راحت تر باشد.

در هر نوبت ابتدا دانش آموز تمامی حروف را به ترتیب در محل مناسب قرار می دهد و سپس با ترکیب حروف بر روی جایگاه مخصوص صفحه بازی کلمات متفاوتی را می سازد.

از پشت تخته هم می‌توان به صورت یک تخته وایت‌بورد استفاده کرد.

استفاده از این مجموعه کمک بسیاری در یادگیری شکل درست کلمات خواهد داشت.

alfba farsi avaye baran 5 1

بازی فکری تیزبین

بازی فکری جذاب دیگر ، بازی فکری تیزبین است.

پنج بازی فکری مختلف و سرگرم کننده و هیجانی در یک بازی!

هدف این بازی فکری افزایش تمرکز و سرعت عمل بازیکنان است؛

بدین ترتیب که بازیکنان باید با تیزبینی و سرعت عمل خود بین کارت‌های بازی تصویر مشترک را بیابند و زودتر از بقیه نام آن تصویر را اعلام کنند.

نکته قابل توجه اینجاست که در هر کارتی که به طور اتفاقی انتخاب شود به طور قطع یک تصویر مشترک با کارت همه‌ی بازیکنان وجود دارد و تنها سرعت عمل برای یافتن آن‌ها باعث دریافت امتیاز بیشتر می‌شود.

بازی فکری تیزبین
بازی تیز بین

بازی فکری تیزبین

تیزبین یک بازی کارتی است که در هر کارت 8 تصویر وجود دارد، بین هر دو کارت، فقط یک تصویر مشترک می باشد. آن را تشخیص دهید و برنده شوید! البته در کنار بازی مطالب آموزشی ارزشمندی نیز یاد خواهید گرفت. برای انجام این بازی به چشم های تیزبین و کمی هم سرعت نیاز می باشد، این بازی را به روش های مختلف می توانید انجام دهید.

بازی فکری قایم موشک

یک بازی فوق العاده برای تقویت حافظه،

بازی گروهی قایم موشک است  که می توان آن را به عنوان بازی فکری برای کودکان 6 ساله و بالاتر پیشنهاد داد.

در این بازی کارت های تصاویر را بعد از دیدن همه بازیکنان، زیر درپوش های رنگی قایم می کنید و با انداختن تاس رنگی باید با دیدن رنگ روی تاس کارت پنهان شده زیر آن را حدس بزنید.

همچنین برای افزایش دقت و تمرکز و آموزش رنگها نیز موثر است.

بازی برای تقویت حافظه
بازی فکری قایم موشک
تقویت حافظه کودکان
بازی فکری قایم موشک

بازی فکری قایم موشک

قایم موشک شامل ۳۰ پولک فومی، ۶ تشتک رنگی و یک عدد تاس است. ابتدا ۳۰ کارت تصویر را روی زمین پخش می‌کنیم؛ سپس طوری که همه‌ی بازیکنان ببینند، تشتک‌های رنگی را روی ۶ تصویر قرار می‌دهیم. هر یک از بازیکنان به نوبت تاس می‌اندازد و با توجه به رنگ تاس باید حدس بزند که زیر تشتک پلاستیکی همان رنگ چه تصویری قرار دارد
موجود نیست !

اطلاعات بیشتر

بازی فکری پین چین

بازی فکری پین چین که شامل ۱۶۰ قطعه راست و خمیده از جنس پلاستیک درجه یک و با رنگ‌های زیبا و درخشان است، این فرصت را به بهترین وجه برای کودک فراهم می‌سازد.

قطعات پین چین به راحتی به هم وصل می‌شوند و به کودک اجازه می‌دهند برای ساخت سازه‌های گوناگون خود تصمیم بگیرند و به یادگیری مستقل بپردازند و از این طریق بر هوش فضایی-دیداری خود بیفزایند.

دست‌ورزی و هماهنگی بین چشم و دست از دیگر فواید این محصول به شمار می‌رود.

بازی فکری پین چین
پین چین

بازی فکری پین چین

ساختنی پین چین علاوه بر پرروش خلاقیت به خوبی مهارت دست کودکان و هوش فضایی و سه بعدی ایشان را پرورش می دهد این بازی برای کودکان بالای سه سال مناسب است و تا 7 سالگی از بازی های محبوب و دوست داشتنی بچه ها به شمار می رود.

بازی فکری دوز

بازی فکری دوز ایستاده (دوز 4 سو بزرگ) یک دوز ایستاده می باشد که از یک صفحه پایه و یک صفحه عمودی دارای حفره برای قرارگرفتن مهره های دوز تشکیل شده است.

 دارای ۲۲ جفت مهره آبی و قرمز می باشد.

این محصول مهارت حل مسئله را به کودکان آموزش می دهد.

دراین بازی هر بازیکنی که بتواند ۴ مهره خود را به صورت مورب و یا افقی و یا عمودی مرتب کند برنده شده است.

مثل همه بازی هایی که به روش دوز طراحی شده است دراین بازی نیز طراحی و استراتژی صحیح برای ایجاد موقعیت دلخواه و همچنین بازی خوانی و حدس زدن تفکر طرف مقابل و هدایت بازی با بدست گرفتن ابتکار عمل از جمله ویژگیهای این بازی محسوب می شود.

در این بازی مهارتهای حل مساله، تفکر استراتژیک، سناریو سازی ذهنی، دقت و تمرکز، تفکر منطقی، نیمکره راست مغز، پشی بینی و … تقویت می شوند.

 

بازی دوز حرفه ای
بازی فکری دوز ایستاده

بازی فکری دوز ایستاده (دوز 4 سو بزرگ)

یک دوز ایستاده می باشد که از یک صفحه پایه و یک صفحه عمودی دارای حفره جهت قرار گرفتن مهره ها تشکیل شده است. همچنین این اسباب بازی فکری دارای ۲۲ جفت مهره آبی و قرمز می باشد.

بازی فکری اشکال سازنده

یکی دیگر از بازی های پیشنهادی بازی فکری  اشکال سازنده  است، این بازی برای آشنایی کودکان با اشکال هندسی رنگی مختلف مثل دایره،مثلث و…  درک این موضوع که هر تصویری را می‌توان با ترکیب این اشکال ایجاد کرد ساخته شده است.

این بازی حاوی 24 معما در سه سطح ساده،متوسط و پیچیده ، در کنار هر معما تصویری از موضوع مورد نظر وجود دارد تا روند تجسم کودک تسریع شود، هم چنین کودکان می توانند با قطعات مختلف شکل های جدیدی خلق کنند و خلاقیت را هم چاشنی کارشان کنند.

که می تواند به عنوان یک بازی فکری کودکان 6 ساله به حساب آید.

قیمت اشکال سازنده
اشکال سازنده

بازی فکری اشکال سازنده

این محصول حاوی ۲۴ معما در سه سطح ساده، متوسط و پیچیده در قالب ۱۲ کارت بزرگ، ۱۲ کارت راهنمای حل معماها و 36 قطعه‌ی پلاستیکی به شکل‌ها و اندازه‌های مختلف است که می‌توان با ترکیب آن‌ها شکل روی کارت‌ها را ساخت. از کودکان بخواهید معماها را از ساده به پیچیده حل کنند. در کنار هر معما تصویری از موضوع مورد نظر وجود دارد تا روند تجسم انتزاعی تسریع شود و کارت‌های راهنما نیز برای کمک به کودکان، نمونه‌ای از شیوه‌ی حل هر معما را ارائه می‌دهند. کودکان می‌توانند با خلاقیت خود شکل‌های متنوع و بدیعی نیز با ترکیب قطعات خلق کنند.
موجود نیست !

اطلاعات بیشتر

حلقه پرتاب

بازی فکری حلقه پرتاب  می تواند کودکان شما را به تحرک وادار کند و تاثیر بسیار مثبتی بر روی روحیه ی کودکان دلبند شما بگذارند و آن ها را خوشحال کنند.

این روز ها که بی تحرکی در میان کودکان به یک معضل تبدیل شده است و این امر سبب بروز بیماری های گوناگونی که مهم ترین آن ها چاقی است، شده است،

می توان با خرید اسباب بازی مناسب کودکان را وادار به تحرک کرد

و این گونه معضلات را از پیش پای کودکان برداشت و از این طریق ، اوضاع روحی آن ها را نیز بهبود داد.

یکی از بهترین انواع این اسباب بازی ها بازی فکری حلقه پرتاب خرسی است .

حلقه پرتاب خرسی

بازی فکری سر انگشتی

بازی فکری سرانگشتی یک بازی بسیار جذاب و دوست داشتنی است که لحظات شاد و خوبی را برای شما و اعضاء خانواده ایجاد می کند.

باید هر چه سریعتر توپ های داخل جعبه پازل را جابجا کنید تا الگوی روی کارت ها ایجاد شود، در اینصورت شما برنده آن دور از بازی خواهید بود

و هر بازیکنی که کارت های بیشتری جمع نماید، برنده نهایی بازی خواهد بود.

بازی سرانگشتی بازیتا

این موضوع را در نظر بگیرید که بعضی از بازیهای معرفی شده در چند سن مشترک هستند.

مثلا بازی که روی آن +4 نوشته شده یعنی برای سنین 4 سال، 5 سال و حتی سنین بالاتر هم استفاده میشود.

بسیار خب! امیدوارم از معرفی این فهرست بازی فکری برای کودکان 6 ساله لذت ببرید.
لطفا اگر هریک از این بازیها را تجربه کردید و یا کودکتان بازی کرده است در قسمت نظرات واکنش کودک خود را با ما در میان بگذارید!

اسباب بازی و بازی فکری های پیشنهادی دیگر برای برای کودکان 6 ساله

پاپت فیجت ضد استرس

40,000 تومان75,000 تومان
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها