بازی‌ فکری هم فال است و هم تماشا. لحظات‌مان را شاد و مفرح می‌کند و از طرفی مغزمان را هم ورزش می‌دهد و برای تقویت ذهن و تقویت حافظه مفید است. در این مقاله درباره انواع بازی فکری و مزایای مختلفی که برای تقویت مهارت‌های ذهنی و اجتماعی‌ شما دارند گفته‌ایم.

از سن و سال ما که دیگر گذشته است؛‌ حتما این جمله اشتباه و آشنا را شنیده‌اید و شاید هم متاسفانه در دسته افرادی هستید که از آن استفاده می‌کنند. این جمله که پر است از انرژی‌های منفی و مخرب می‌تواند، زندگی‌تان را به دره رکود و رخوت بکشاند. براساس کدام قانون و تفکر منطقی، بزرگسالان نباید بعضی از کارهایی را که سراسر فایده است، انجام دهند؟ مثلا بازی کردن، آن هم بازی فکری یکی از مواردی است که پیر و جوان نمی‌شناسد.

مزایای بازی فکری چیست؟

wepik 20211012 04825

بازی‌های فکری عموما باعث می‌شوند تا در ذهن خود برنامه‌ریزی کنید، نقشه بکشید و تلاش کنید، اطلاعاتی را به خاطر بسپارید که در شکست دادن حریفان به کمک‌تان می‌آیند. وقتی که از مغزتان به اندازه کافی کار بکشید، از پیری و اختلالات حافظه و… دور خواهید ماند. هدف از انجام بازی فکری، بهبود حافظه، قدرت تفکر، افزایش سرعت انتقال و تقویت مهارت‌های شناختی است.

شاید بپرسید مهارت‌های شناختی چیست؟ مهارت‌های شناختی همان مهارت‌هایی است که باید برای پردازش افکارتان داشته باشید. به عبارت ساده‌تر، توانایی‌هایی که در یادگیری و حل مسأله به کمک‌تان می‌آیند. چه کودک باشید و چه بزرگسال، برای بهتر زندگی کردن باید دائما فکر کنید و تصمیم بگیرید. پس چه خوب که به کمک روش‌هایی مانند استفاده از بازی فکری به مغزتان کمک کنید.

مزایای بازی فکری چیست؟

اگر سلول‌های مغزی به فعالیت کردن، تشویق نشوند، استدلال نکنند و به دنبال حل مسائل و رفع چالش‌های گوناگون نباشند، کارایی خود را از دست خواهند داد. اما به کمک بازی فکری می‌توان مغز را تمرین داد و قبراق نگه داشت. از جمله مزایای بازی فکری می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

تقویت حافظه؛
افزایش سرعت انتقال؛
افزایش سرعت تفکر؛
افزایش مهارت‌های شناختی؛
افزایش سطح تمرکز؛
افزایش مهارت استقلال در تفکر و برنامه‌ریزی.
بازی‌های فکری، انواع و اقسامی دارد. اگر قبول دارید که بازی فکری ، پیر و جوان نمی‌شناسد و همه از مزایای آن سود می‌برند، در ادامه به تعدادی از انواع بازی فکری توجه کنید:

انواع بازی فکری را بشناسید

بازی فکری انواع مختلفی دارد که هر یک به تقویت مهارت‌ها و توانایی‌های مشخصی می‌پردازند. به طور کلی می‌توان چند دسته‌بندی برای آن در نظر گرفت:

بازی‌ با کارت؛
بازی های رومیزی؛
بازی با طرح تست هوش، معما؛
بازی های ساختنی.

بازی فکری با کارت

بازی‌های کارتی، معمولا شامل تعدادی کارت هستند که دو یا چند نفر با هم برای رسیدن به نتیجه‌ای خاص رقابت می‌کنند. دبلنا، مونوپولی و… از جمله بازی‌های کارتی هستند. انواع و اقسام دیگر آن را هم قطعا خودتان می‌شناسید.

چند نمونه از بازی های فکری بازی‌دونه رو ببینیم:

بازی فکری کودتا (Coup):

 

بازی فکری کودتا این بازی یک بازی بلف زنی،بسیار پر هیجان و بسیار مفرح هست که میتواند ساعت ها شما و اطرافیانتان را سرگرم کند.
بازی کودتا یک بازی کارتی رقابتی برای ۳ تا ۶ بازیکن است. مدت زمان بازی 15 دقیقه است. مناسب گروه سنی 14 سال به بالا و هدف بازی از بین بُردنِ نفوذِ تمامیِ رُقبا و تبدیل شدن به تنها بازمانده در نهادِ قدرت!

 

محتویات بازی فکری Coup:

15 کارت شخصیت

6 کارت چکیده قوانین بازی

50سکه

کتابچه قوانین بازی

 

کارت‌های شخصیت را باهم بُر زده و به هر بازیکن، 2 کارت بدهید. بازیکنان همواره می‌توانند به کارت‌های خود نگاه کنند ولی باید آن‌ها را به‌پُشت، پیشِ‌روی خود بگذارند.
کارت‌های باقی‌مانده، به‌شکلِ یک ستونِ کارت‌کِشی در وسطِ محوطه‌ی بازی قرار گرفته و ستونِ “دربار” را تشکیل می‌دهند.
به هر بازیکن، 2 سکّه بدهید. سکّه‌های هر بازیکن، همواره باید طوری قرار بگیرند که سایرِ بازیکنان بتوانند ببینند. سکّه‌های باقی‌مانده را به‌عنوانِ “خزانه” در وسطِ محوطه‌ی بازی بگذارید.
به هر بازیکن، 1 کارت چکیده‌ی قوانین بدهید (در صورت نیاز به راهنمایی، می‌توانید به آن‌ها رجوع کنید).
لازم است بازیکنان، پیش‌از آغازِ بازی، کاملاً بر قوانینِ بازی و ویژگی‌های کارت‌ها مسلّط شوند!
بازیکنی که بازیِ قبلی را بُرده، بازی را آغاز می‌کند!!
کارت‌هایی که به‌پُشت، پیشِ‌روی بازیکن قرار دارند، نشان می‌دهند که او بر روی کدام‌یک از بلندپایگانِ حکومت، نفوذ دارد.
تصاویرِ روی این کارت‌ها، شخصیت‌هایی را که بازیکن بر روی‌شان نفوذ دارد و توانایی‌های آن‌ها را نشان می‌دهند.
هرگاه بازیکنی، یکی‌از شخصیت‌های تحتِ‌نفوذِ خود را از دست بدهد، باید یکی‌از کارت‌های خود را “رو” کند. کارت‌های “رو”شده،
به‌همان‌شکل، تا پایانِ بازی، پیشِ‌روی بازیکن می‌مانند ولی دیگر هیچ سودی برای او نخواهند داشت! بازیکن،
در هنگامِ از دستِ رفتنِ یکی‌از شخصیت‌های تحتِ‌نفوذش، می‌تواند تصمیم بگیرد که کدام‌یک از 2 کارت خود را “رو” کند.
بازیکنی که همه‌ی نفوذش -یعنی هر 2 کارت خود- را از دست بدهد، به ناکجاآبادی در دوردست، تبعید شده و از بازی خارج می‌شود!!

بازی فکری بازار 1295:

 

بازی فکری بازار 1295 اولین بوردگیم ایرانی در ژانر اقتصادی میباشد که تمامی محتوا و طراحی هنری آن توسط طراحان ایرانی صورت گرفته است.
این بازی به زودی در جوامع بین المللی به ثبت خواهد رسید.
در این بازی شما در غالب حجره داران بازار تهران، 5 روز به رقابت می پردازید تا با فروش هوشمندانه تر برنده بازی شوید.
این بازی مناسب گروه سنی 8 سال به بالاست و 3-5 بازیکن میتوانند بازی کنند. مدت زمان بازی 45-90 دقیقه

 

محتویات بازی:

110 سکه طلایی
40 سکه رنگی
95 کاشی اجناس
1 روز شمار
1 صفحه اصلی بازی
5 حجره شخصی
1 کیسه پارچه ای

روش بازی فکری بازار 1295

 

بازی فکری بازار ۱۲۹۵ یک بازی فکری در سبک داد و ستد است که در آن بازیکنان تلاش می‌کنند تا با خرید و فروش کالاها، سهم خود را از فروش آنها در بازار به دست آورند،ولی سهم بیشتر در فروش مساوی است با قیمت پایین‌تر! این بازی با مکانیزم مذاکره و حساب کتاب خود، بازیکنان را به حجره‌های خاک‌گرفته‌ی بازار تهران قدیم پرتاب می‌کند و آنان را در جایگاه یک کاسب طماع(!) قرار می‌دهد.
شاید برای شما هم این تاثیر بازی در دنیای واقعی کمی عجیب باشد اما هدف از تولید این بازی ها رخنه در مغز شما و تبدیل شما به تاجر بهتری است.
مهم نیست چند بار از رقیبان خود در ین بازی شکست بخورید بلکه بهترین راه این است که از این شکست ها استفاده کنید و قهرمان تجارت دنیای خودتان باشید.

 

 

بازی فکری Century مدل شگفتی های شرق:

 

بازی فکری Century مدل شگفتی های شرق ، سومین بازی در سری بازی های Century این بار شما را به جزیره ادویه ها می برد. این جزیره که از کاشی های ۶ ضلعی تشکیل شده است به شما این امکان را می دهد که هر بار صفحه را به شکلی که دوست دارید بچینید. البته باید توجه کنید که این چینش به صورتی باشد که هر کاشی در کنار ۲ کاشی دیگر باشد. از نکات جالب دیگر این بازی فکری نسخه امکان ترکیب آن با Century: Spice Road است و یک بازی کاملا جدید را تجربه خواهید کرد.

بازی فکری سنچری شگفتی های شرق برای گروه سنی بالای 8 سال، تعداد 2 تا 4 بازیکن و مدت زمان 30 الی 45 دقیقه مناسب است.

eastern wonders3

روش انجام بازی فکری Century شگفتی های شرق

بعد از چیدمان اولیه بازی فکری Century مدل شگفتی های شرق که شامل قرار دادن کاشی های بازی می باشد شما می توانید کارهای زیر را انجام دهید. شما در نوبت خود می توانید از یک کاشی به یک کاشی دیگر حرکت کنید. سپس برای حرکت به یک کاشی دیگر باید یکی از توکن های خود را در آن قرار بدهید. اگر وارد کاشی ای شوید که در آن توکن ادویه از قبل وجود داشته باشد، می تواند آن را برداشته و به مجموعه توکن های خود اضافه کنید. بر روی بعضی از کاشی ها علامت تبدیل ادویه وجود دارد که در این قسمت ها ادویه ها را به انواع مختلف تبدیل می کنید. شما سپس با استفاده از این توکن شروع به جمع آوری امتیاز می کنید.

مزایای بازی های کارتی

افزایش صمیمیت و ارتباطات

 • این روزها فناوری به همه زمینه‌های زندگی‌مان وارد شده است. حتی بازی‌های موبایلی و رایانه‌ای هم جای خود را به بازی‌های شاد و مفیدی داده است که قدیم‌ترها در دورهمی‌ها انجام می‌دادیم. بازی‌های کارتی به شما کمک می‌کنند تا در جمع‌های دوستانه و خانوادگی به هم نزدیک‌تر شوید، بیشتر با هم صحبت کنید و یخ جمع را بشکنید. بازی‌های کارتی عموما گروهی هستند و همین باعث می‌شود که افراد، تلفن‌های همراه‌شان را کنار بگذارند و با هم در گفت‌وگو و ارتباط بیشتری قرار بگیرند.

امکان بازی کردن برای همه گروه‌های سنی

 • یکی از مزایای درخشان بازی‌های کارتی، این است که همه افراد در گروه‌های سنی مختلف و با توانمندی‌های گوناگون می‌توانند در آن شرکت کنند. شاید بپرسید که منظور از توانمندی‌های مختلف چیست و چرا همه گروه‌های سنی می‌توانند در آنها شرکت کنند. در درجه اول باید گفت که بازی‌های کارتی بیشتر مبتنی بر شانس هستند و با اینکه نیاز به فکر کردن و به کارگیری حافظه دارند، آن‌قدر پیچیده نیستند که فقط کسانی از عهده آنها برآیند که بسیار باهوش و زرنگ هستند. پس جای نگرانی و خجالت برای بازی کردن وجود ندارد. نترسید و به جنبه نشاط و تفریح بازی فکر کنید تا به طور غیرمستقیم، مغزتان را هم نرمشی داده باشید.

امکان بازی کردن برای افراد با توانایی‌های مختلف

 • به واسطه شکل و شمایل بازی، امکان مشارکت افرادی که از نظر جسمی هم محدودیت و معلولیت دارند کاملا وجود دارد. اگر بخواهید با دوستان یا اعضای خانواده‌تان برنامه‌ای مفرح بگذارید و مثلا تنیس، والیبال یا بازی‌های حرکتی انجام بدهید شاید عزیزان‌تان که معلولیت و محدودیت جسمی دارند، قادر به شرکت در بازی نباشند. اما با وجود بازی‌های کارتی، تقریبا همه با توانمندی‌های مختلف هوشی و جسمی می‌توانند شرکت کنند و لذت ببرند.

تقویت حافظه

 • بازی‌های کارتی، تمرینات ذهنی بسیار خوبی هم هستند. همان‌طور که گفته شد، بازی‌های کارتی دشوار نیستند ولی برای انجام آنها باید استراتژی خاصی انتخاب کرد و با محاسبه یا بررسی شرایط سریع تصمیم‌گیری کرد. علاوه بر اینها، در بعضی از انواع بازی‌های فکری لازم است تا رفتار بازیکنان دیگر را زیر نظر بگیرید و به روند بازی به دقت توجه کنید. موفقیت در این قسمت از بازی، نیازمند به‌کارگیری حافظه است. همه اینها یعنی مغزتان در حال تمرینِ تمرکز و تقویت دقت است.

بازی فکری رومیزی

 بازی‌ فکری رومیزی هم همان بازی‌های معروفی هستند که به‌صورت یک صفحه بازی رو میزی طراحی‌شده، دو یا چند نفر را به خود مشغول می‌کند. شطرنج که معرف حضور همگان است و از نمونه‌های دیگر می‌توان به تخته نرد و مِنچ و… اشاره کرد. این بازی‌ها هم مزایایی دارند که هم در شما حس و حال خوبی ایجاد می‌کنند و هم برای مغزتان مفید هستند.

در این جا چند نمونه از بازی های فکری رومیزی بازی‌دونه رو معرفی میکنیم با ما همراه باش.

بازی فکری مارپیج لیزری:

 

بازی فکری مارپیچ لیزری مجموعه‌ای است بی‌نظیر از معماهایی بر مبنای بازی نور و آیینه و تابش و بازتابش.

در هر معما یک منبع نور لیزر وجود دارد و یک، دو یا سه هدف؛

نور باید از مسیری مشخص عبور کند و به هدف یا اهداف بتابد.

قطعاتی هم برای رساندن نور لیزر به هدف وجود دارد، مثل آیینه‌ی دو طرفه و قطعه‌ی تقسیم کننده‌ی نور که بخشی از نور را عبور می‌دهد و بخشی را بازتاب می‌دهد. در همه‌ی معماها تعداد قطعات و تعداد هدف‌ها مشخص شده است و در بعضی جای آن‌ها یا جهت‌شان هم معلوم است.

در بعضی از دیگر شما باید در مورد جای قطعات و جهت‌شان تصمیم بگیرید.

بازی فکری دوز ایستاده (دوز 4 سو بزرگ):

 

بازی فکری دوز ایستاده (دوز 4 سو بزرگ) یک دوز ایستاده می باشد که از یک صفحه پایه و یک صفحه عمودی دارای حفره برای قرارگرفتن مهره های دوز تشکیل شده است. این اسباب بازی فکری دارای ۲۲ جفت مهره آبی و قرمز می باشد. این محصول مهارت حل مسئله را به کودکان آموزش می دهد. دراین بازی هر بازیکنی که بتواند ۴ مهره خود را به صورت مورب و یا افقی و یا عمودی مرتب کند برنده شده است. پس از پایان بازی، صفحه بازی را به سمت بالا بکشید و بچرخانید تا مهره ها از پایین صفحه به درون محفظه زیر صفحه بریزند. سپس صفحه را به شکل افقی در آورده و به صورت کشویی در جای خود قرار دهید.

مثل همه بازی هایی که به روش دوز طراحی شده است دراین بازی نیز طراحی و استراتژی صحیح برای ایجاد موقعیت دلخواه و همچنین بازی خوانی و حدس زدن تفکر طرف مقابل و هدایت بازی با بدست گرفتن ابتکار عمل از جمله ویژگیهای این بازی محسوب می شود. در این بازی مهارتهای حل مساله، تفکر استراتژیک، سناریو سازی ذهنی، دقت و تمرکز، تفکر منطقی، نیمکره راست مغز، پشی بینی و … تقویت می شوند.

7 1
6 1

بازی بوم بال:

 

نام محصول: بازی بوم بال

چند نفره بازی کنیم؟
2 تا 6 نفره

چند سالمون باشه خوبه؟
7 تا 107 سال
این بازی برای بچه های 6 تا 107 سال مناسبه و هیچ محدودیتی تو تعداد بازیکن‌ها نداره. پس با خیال راحت می‌تونید بوم بال بازی کنید!

کجا بازی کنیم؟
توی مهمونی‌ها و تولدها و هرجایی که بتونید دور هم بشینید بوم بال بازی می چسبه . شاید شما هم جز اون دسته افرادی باشید که توی مهمونی‌ها حوصله‌تون سر می‌ره یا دنبال سرگرمی‌های هیجان‌انگیز هستید. خب، یه خبر خوب این که از این به بعد بوم بال پای ثابت مهمونی‌هاتون می‌شه. لابد می‌پرسید: «چه مطمئن حرف می‌زنی!» آره، خب! مطمئنیم. چون خیلی باحال و هیجان‌انگیزه این بازی. باور نمی‌کنید؟ این خط، این نشون. حالا می‌بینید.

مزایای بازی های فکری رومیزی

ایجاد شادی و نشاط

 • وقتی با اعضای خانواده، مشغول بازی‌های فکری مانند تخته می‌شوید، لحظات‌تان پر از خنده و نشاط می‌شود. خندیدن در مغز ، هورمون اندورفین(endorphin) ترشح می‌کند یعنی هورمونی که نشاط و شادمانی در شما به وجود می‌آورد. خندیدن و در کنار هم بودن هم اعتماد، همراهی و هم‌دردی میان افراد خانواده و دوستان را بیشتر می‌کند.

تقویت مهارت‌های شناختی

 • بازی‌های فکری با تخته منجر به تقویت مهارت‌های شناختی می‌شوند. همان‌طور که قبلا هم اشاره شد، حل مسأله یکی از مهارت‌های شناختی است. بازی با کارت به تقویت بخش‌هایی از مغز مانند: هیپوکامپ و قشر پیش‌پیشانی کمک شایانی می‌کند. این بخش‌های مغز مسئول مدیریت افکار پیچیده و شکل دادن به حافظه هستند به همین خاطر با بازی‌های فکری مانند تخته‌نرد می‌توان به تقویت مغز کمک کرد.
 •  

  جلوگیری از مشکلات ناشی از کهولت سن

  • بازی‌های فکری به حفظ توانمندی شناختی در افراد مسن هم کمک زیادی می‌کنند یکی دیگر از مزایای بازی‌ فکری با تخته، کاهش خطر ابتلا به زوال عقل و آلزایمر است. به دلیل اینکه با بازی‌های تخته‌ای مانند شطرنج، مدام نیاز به فکر کردن و درگیرسازی مغز با فرایند بازی وجود دارد. مغز فعال و قوی، کمتر در معرض از دست دادن توانایی‌هایش قرار می‌گیرد.

  تنظیم فشار خون و ایجاد آرامش

  • بازی کردن یک فعالیت مفرح است و حین انجام آن، بدن آرامش بیشتری پیدا می‌کند. برای مثال ترشح اندورفین که ناشی از آرامش و نشاط بازی است، ماهیچه‌ها را در حالت آرام‌تری نگه می‌دارد و به بهبود گردش خون در بدن هم کمک می‌کند. بهبود وضعیت گردش خون در بدن باعث متعادل نگه داشتن فشار خون می‌شود.

  کاهش تنش و استرس

  • بعضی از پژوهش‌ها در حوزه بازی نشان می‌دهد که افراد زیادی برای کاهش استرس ها و فشارهای مختلف به بازی کردن روی می‌آورند. در تحقیقی مشخص شد که ۶۴ درصد از شرکت‌کنندگان در پژوهش از بازی فکری برای کاهش تنش‌های روزانه خود بهره می‌برند.
  •  
wepik 20211012 04625

بازی فکری با طرح تست هوش، معما

بعضی از انواع بازی فکری هم با حل کردن معماها و پاسخ دادن به تست هوش همراه هستند. در بازی‌های معمایی و توأم با تست هوش، مغز و ذهن بیشتر استفاده می‌شود. در این نوع بازی‌ها برای پیروزی نیاز به فکر کردن وجود دارد. دیگر خبری از شانس و اقبال نیست. بلکه فرد باید تمام تلاش خود را به کار بگیرد تا به پاسخ صحیح دست پیدا کند.

چند تا از بازی های فکری بازی دونه رو در این قسمت معرفی میکنیم:

 

بازی فکری کاتامینو چوبی:

 

 بازی فکری کاتامینو چوبی یک بازی فکری چالشی با حالت های مختلف می باشد. این بازی فکری به شکل یک پازل با اشکال هندسی متفاوت و رنگی است. بازی فکری کاتامینو چوبی از ۴۰ قطعه چوبی در اشکال ، اندازه و رنگ های مختلف تشکیل شده است. این قطعات چوبی در ۸ رنگ شاد و متنوع ساخته شده اند
و از هر رنگ ۵ شکل هندسی وجود دارد
یک صفحه چوبی مستطیل شکل برای چیدن قطعات پازل طراحی شده است.

توضیحات بازی کاتامینو چوبی:

بازی با پازل چوبی قدرت فکر کردن و مهارت دیداری کودک را تقویت می کند چرا که کودک باید سعی کند تمام قطعات را طوری جاگذاری کند که هیچ قطعه ای بیرون نماند صفحه کاتامینو چوبی باید توسط اشکال رنگی پر شود همینطور بعداز تکمیل پازل ، کودک می تواند اشکال درون صفحه را جابجا کند، تا بتواند راه های دیگری را برای قرار دادن قطعات پازل کشف کند، کودک علاوه بر پازل می تواند به صورت دیگری هم با کاتامینو چوبی سرگرم شود او با درک و شناختی که از اشکال و ارتباط بین آنها پیدا کرده است. می تواند با استفاده از قطعات هندسی تصاویر و اشیای مختلف اطراف را بسازد. کودک از طریق این بازی فکری با نام اشکال هندسی متفاوت و رنگ های محدودی آشنا می شود بازی فکری کاتامینو یک پازل با حالت های گوناگون است که به طرح معماهای فکری می پردازد. این بازی همچنین یک نوع بازی ساخت و ساز کوچک است که قدرت فکر کردن را بیدار کرده و مهارت های دیداری را تقویت می کند. این بازی برای همه سنین مناسب بوده و به خردسالان نیز اجازه می دهد تا بتوانند اصول اولیه ساخت اشکال سه بعدی را فرا گیرند.

بازی فکری ایروپولی-روپولی-مونوپولی کاملا فارسی:

 

آیا تا به حال می دانستید با انجام یک بازی فکری نیز می توانید هوش مالی خود را افزایش دهید ؟
بنابراین امروز بازی فکری را به شما معرفی می کنم که نه تنها جذاب و سرگرم کنندست بلکه اگر یکبار آنرا بازی کنید بی شک به آن معتاد خواهید شد!!!
با بازی روپولی یا ایروپولی یا مونوپولی مدیریت پول و هوش مالی خود را افزایش دهید!
بازی هایی که در آن افراد شرکت کننده به کسب درآمد می پردازند از جذابیت بسیار بالایی برخوردارند.
بازی ایروپولی ایرانی یا روپولی هم از بازی هایی است که بسیار جذاب برای شرکت کنندگان می باشد و کافیست یک مرتبه در جمع خانوادگی و دوستانه این بازی روپولی جدید را انجام دهید تا دیگر آن را رها نکنید.
توضیحات و ویژگی های بازی ایروپولی همراه با آموزش بازی ایروپولی  و قوانین بازی ایروپولی به صورت کامل در ادامه ذکر شده است.
بازی مونوپولی یا بازی روپولی جدید و یا ایروپولی یک بازی با سابقه، بسیار موفق و پرفروش در تمام دنیا می باشد، که هنوز هم مورد استقبال افراد گوناگون از طبقات مختلف جامعه است.

مزایای بازی های فکری و معمایی

wepik 20211016 221220

تمرین ایجاد ارتباطات مؤثر

 • بازی‌های معمایی و تست هوش‌ها معمولا به صورت گروهی انجام می‌شوند. همین موضوع می‌تواند به تقویت مهارت‌های افراد در بهبود بخشیدن به ارتباطات اجتماعی‌شان کمک کند. زمانی که شما با هم‌گروهی‌های خود در تعامل و ارتباط قرار می‌گیرید، در واقع، در حال تمرین کردن هم‌فکری، ارتباط مؤثر برقرار کردن با دیگران و سازگاری با جمع هم هستید.

یادگیری و تمرین تفکر حل مسأله

 • بازی فکری در قالب معما و تست هوش، دستاوردهای فراوانی برای‌تان به همراه خواهد داشت. تقویت قدرت تصمیم گیری، افزایش میزان صبر و حوصله و توانایی سازماندهی و منظم کردن افکار از جمله رهاوردهای بازی‌های فکری به این سبک است. بازی‌های معمایی به شما یاد می‌دهند که چطور یک مسأله را به بخش‌های کوچک‌تر تقسیم کنید تا قابلیت بررسی ابعاد مختلف آن میسر شود. تقویت تفکر انتقادی هم از مزیت‌های درخشان بازی‌های معمایی است. از این نترسید که شاید از عهده این بازی‌ها برنیایید. خجالت را کنار بگذارید و روی توانایی‌های سلول‌های خاکستری‌تان بیشتر حساب کنید.
 • افزایش ضریب هوشی

  • تحقیقات نشان داده است که حل کردن معماها و بازی‌های فکری که با هوش سر و کار دارند باعث افزایش بهره یا ضریب هوشی (IQ) می‌شود. علت این است که معماها، شما را به سمت تفکر و استدلال هدایت می‌کنند. برای حل مسائلی که در این نوع از بازی‌ها مطرح می‌شود، نیاز به استفاده از معلومات عمومی در کنار بهره‌مندی از حافظه، منطق و توانایی حل مسأله وجود دارد. در نتیجه مغز ورزیده‌تر و کارکشته‌تر می‌شود.

  تقویت قوه تحلیل و استدلال

  • وقتی به حل معما و تست هوش می‌پردازید باید از منطق خود استفاده کرده و موضوع را برای خود استدلال کنید. در نتیجه تمرکزتان افزایش پیدا می‌کند و لازم است با روش‌های تحلیلی و منطقی مختلف به نتیجه برسید. در این صورت، ذهنی فعال‌تر خواهید داشت که یاد می‌گیرد برای حل مسائل خود از تفکر استراتژیک استفاده کند.

بازی‌های ساختنی

احتمال اینکه فکر کنید، بازی‌های ساختنی مختص کودکان است بسیار زیاد است. اما دوست عزیز! چنین چیزی به هیچ‌وجه صحیح نیست. همانطور که در موارد قبلی خواندید، بازی کردن آن هم از نوع فکری، برای همه افراد در طیف‌های سنی مختلف مفید است. بازی‌های ساختنی هم همین‌طور هستند. مثلا ساخت پازل‌ها، مدل‌ها و… می‌تواند.

چند نمونه از این بازی ها رو در اینجا ببین:

سازه چین 180 قطعه:

 

سازه چین 180 قطعه مناسب برای کودکان خلاق و علاقمند به ساختن و خلق کردن می باشد.این ساختنی شامل 180 قطعه پلاستیکی رنگی می باشد.
کودکان با استفاده از ذهن خلاق خود می تواند سازه های زیبایی بسازند.

توضیحات بازی سازه چین 180 قطعه:

یک محصول ساختنی شامل ۱۸۰ قطعه‌ی پلاستیکی در دو شکل و چهار رنگ زیبا و درخشان است که با آن‌ها می‌توان اشکال سه بعدی گوناگونی را خلق کرد.
وجود دو شکل ستاره‌ای و دایره‌ای در این محصول امکان ساخت شکل‌های متنوع‌تری را ایجاد می‌کند و از این راه گستره‌ی تخیل کودکان را وسیع‌تر کرده، بر خلاقیت آنان می‌افزاید.
این لگو به کودک یاد می دهد که باید راه کار و روشی برای حل مسئله پیدا کند. و نیز زمینه همکاری و رشد مهارت های اجتماعی کودک را گسترش می دهد.
بازی فکری اثرات بسیار عالی و جالب توجهی دارد و در طول سال ها موجب شادی کودکان بوده است.
برخلاف اسباب بازی های دیگر که تنها جنبه سرگرمی دارند، درس های زیادی از بازی با سازه چین قلقلک می توان فرا گرفت.

بازی فکری برج پیزا:

 

بازی فکری برج پیزا یک بازی تعادلی به منظور پرورش قدرت دقت، تمرکز، تعادل دست ها، هماهنگی چشم و دست ها است.

برای گروه سنی 5 سال به بالا و تعداد 2 بازیکن یا بیشتر مناسب است.

یک صفحه را روی زمین قرار دهید به گونه ای که تمام بازیکنان به آن دسترسی داشته باشند.

ستون ها را بین شیارهای روی صفحه به گونه ای که هر رنگ 2عدد ستون وجود داشته باشد قرار دهید ( 10 ستون در 5 رنگ) ( ستون های هم رنگ روبروی هم قرار گیرند )

با هر بار تاس انداختن بازیکن موظف است مطابق با عکس روی تاس یکی از ستون ها را تنها با یک دست و بدون آنکه ستون های دیگر و صفحه را لمس کند از بین صفحات خارج کند و روی بالا ترین صفحه در بالای برج قرار دهد.

بازی ساختنی اوسا بنا 2:

 

بازی ساختنی اوسا بنا

ساخته شده از آجر واقعی

قابل شستشو و قابلیت چندین بار استفاده

بازی اوسا بنا از رده بازیهای ساختنی با اهداف پرورش خلاقیت ذهنی، آشنایی و آموزش مفاهیم پایه معماری، تقویت و هماهنگی چشم و دست، احساس آرامش و تخلیه هیجان، درک مفهوم نظم است. 

ساختن و خلق کردن یک ویژگی منحصر به فرد برای انسان است که دریچه‌ای از اتفاقات نو و جذاب را برای ما فراهم آورده است. اسباب بازی ملات اوسا بنا یک محصول بسیار جذاب است که در آن کودک در نقش یک بنای ماهر درآمده و طرحی از یک خانه رویایی را خلق می‌کند.

تولید کننده این محصول در ساخت آن اصلأ کم نگذاشته و هر یک از اجزا این محصول به نوبه خود جذاب و دوست داشتنی اند.داخل جعبه این محصول مصالح کافی برای احداث یک واحد ویلایی دل انگیز وجود داره. آجر‌ها روی یک پالت چوبی قرار دارند و جالب اینجاست که جنس اون واقعا از آجر هست!

مزایای بازی های ساختنی

wepik 20211016 21411

افزایش دقت

 • بازی‌های ساختنی، توجه به جزئیات و دقت را در شما افزایش می‌دهند. وقتی قرار است یک پازل ۲ هزار قطعه را بسازید باید به قطعات مختلف نگاهی دقیق داشته باشید و مثلا به شکل قطعه‌ها، رنگ‌شان، ابعادشان و… دقیق توجه کنید. تشخیص تفاوت‌ها میان قطعات مختلف باعث می‌شود که به فرد دقیق‌تری بدل شوید و این دقت در زندگی روزانه، ارتباطات و کارتان هم بسیار مفید خواهد بود. کودکان هم با انجام این بازی‌ها، بادقت‌تر با مسائل مختلف رو به رو خواهند شد.

افزایش اعتماد به نفس

 • بازی‌های ساختنی هم برای کاهش استرس‌ها بسیار مفید هستند. در هنگام بازی کردن، مغز از حالت فشار و تنش به حالتی مشابه رویا دیدن فرو می‌رود. این تغییر حالت مغزی از هوشیاری فعال به هوشیاری ناخودآگاه، استرس را کاهش می‌دهد، خلق‌وخو را بهبود می‌بخشد و اعتماد به نفس را هم بیشتر می‌کند.

خوش‌خلقی و بهبود روحیه

 • بازی‌های ساختنی به ترشح هورمون دوپامین در مغز کمک می‌کنند. دوپامین یک انتقال‌دهنده عصبی است که در بهبود اخلاق و حال و هوای‌تان نقش دارد. دوپامین علاوه بر ایجاد خوش بینی در شما، تمرکز، انگیزه و حافظه را هم زیاد می‌کند. هر وقت که یک بازی ساختنی را با موفقیت به پایان می‌رسانید، در مغز دوپامین ترشح می‌شود. ترشح دوپامین، راهی است که مغز برای سپاس‌گزاری از شما بابت دستاوردهای مختلف در اختیارتان می‌گذارد.

تقویت استدلال دیداری

 • برای موفقیت در بازی‌های ساختنی باید در قطعات مختلف بازی، پازل یا…، دقیق شوید. این دقت نظر، استدلال بصری یا دیداری را افزایش می‌دهد. هر چقدر که توانایی استدلال دیداری‌تان بیشتر باشد در انجام برخی از امورات روزانه موفق‌تر عمل خواهید کرد. مثلا در پارک کردن خودرو و رانندگی، در خواندن نقشه و مسیریابی و…، بهتر عمل خواهید کرد.

در آخر

خرید بازی‌ فکری با یک تیر، چندین و چند نشان را هدف می‌گیرند. با وجود آنها هم مهمانی‌ها و دورهمی‌های‌تان خوش‌تر و شادتر خواهد گذشت، هم از مغزتان استفاده بهتری می‌کنید و هم از فشار و استرس‌های رنگارنگ نجات پیدا خواهید کرد. پس اهمیت بازی کردن را دست‌کم نگیرید. بازی‌های فکری متنوعی در بازار وجود دارند که دست‌تان را در انتخاب کاملا باز می‌گذارند. انتخاب با شما است. بهتر است سریع‌تر دست به کار شوید برای روزهایی که فشار کار و زندگی، فکرتان را خسته و روح‌تان را مشوش می‌کند، یک عدد بازی فکری تهیه کنید و در منزل به انجام آن بپردازید، با خانواده و فرزندان‌تان بازی کنید و مهمانی‌های دوستانه و خانوادگی‌تان را گرم و دوست‌داشتنی برگزار کنید.

بازی های بازی‌دونه
مجله بازی‌دونه
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها