بهترین بازی فکری برای کودک 4 ساله

در این مقاله به بررسی خصوصیات کودک 4 ساله و بهترین بازی فکری برای کودکان می پردازیم.
بدیهی است که شاید بعضی از بازی های فکری در سنین مختلف مشترک باشند و مناسب بازه سنی خاصی باشند.

کارشناسان معتقدند که ۹۰ درصد رشد مغز تا سن ۵ سالگی اتفاق می‌افتد. اگر در سال‌های اولیه به فکر آموزش کودکان‌مان نباشیم، ممکن است در سال‌های بعد با مشکل روبرو شوند. یادگیری به مدرسه، کتاب یا فعالیت‌های خسته‌کننده محدود نمی‌شود. انجام بازی‌های فکری، می‌تواند بهترین مرحله از آموزش کودکان باشد، زیرا علاوه بر یادگیری، باعث لذت و سرگرمی آن‌ها می شود. بهترین بازی فکری برای کودک ۴ ساله به رشد مغز او کمک می‌کند و موجب می‌شود تا مهارت‌های مختلف در او تقویت شود. هیچ زمانی مثل الان نیست. با بازی‌های فکری شروع کنید و ببینید کودک شما در زمان کوتاهی چگونه رشد می‌کند. اگر می‌خواهید بدانید بهترین اسباب بازی فکری برای کودک ۴ ساله کدام است، تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

فهرست مطالب

روانشناسی کودک 4 ساله

به سنی که پر از تکمیل مهارت‌های قدیم است، خوش آمدید. سنی که چیزهای کاملاً نو با سرعتی فوق‌العاده بدست می‌آید.

* شما با کودکی رو به رو هستید که گفته شده ، بهترین ایام زندگی کودک و بهترین وقتی است که پدر و مادر می توانند با کودک خود وقت بگذرانند و از کنار هم بودن لذت ببرند.

*کودکان چهار ساله شیطنت بیشتری نسبت به سال های قبلی دارند و به دایناسورها، اژدها و قهرمانان علاقه مند می شوند و اغلب در تخیلشان خشونت هست. کودکان در این سن احساسات سفت و سختی دارند یعنی یا چیزی را خیلی دوست دارند یا از چیزی متنفرند. کودکان چهار ساله می‌توانند ادا دربیاورند، شعرهای خنده‌دار بخوانند و در کل با بازی خود را سرگرم‌ کنند.

*حتی بیشتر چهار ساله‌های کم حرف نیز تمایل دارند که در جمع بزرگتر‌ها و گروه‌های مختلف سنی قرار بگیرند.

* از این سنین باید سعی کنید به کودک خود مسئولیت هایی متناسب با سنش به او بدهید. وظایفی که بر عهده ی کودک گذاشته می شود باید درخور سن و توان او باشد، کودکان کم سن باید مسئول جمع آوری اسباب بازی ها و مرتب کردن اتاق خود باشند.

*مشارکت کودک در تعیین وظایف مهم است اگر فرزند شما در انتخاب وظایف مربوط به خود سهمی داشته باشد، بیشتر متابعت خواهد کرد. توجه به این نکته نیز مهم است که وی مسئول جبران اشتباهات خود نیز می باشد. مثلاً اگر مایعی را روی زمین ریخت باید از او بخواهیم در تمیز کردن آن کمک کند.

*کودک چهار ساله عاشق تحرک است و فعالیتهای فیزیکی اش نسبت به قبل آشکارا افزایش یافته است.وقتی کار تازه ای یاد می گیرد ، بی نهایت احساس غرور می کند.در تمام طول روز فریادهای او را می شنویم که می گوید :”بابا من را ببین! مامان ! به من نگاه کن!”

*در این سن کودکان علاقه مند به یادگیری حروف و اعداد هستند.
اکثر افراد با بزرگسالان مؤدبانه صحبت می کنند، اما گاه فراموش می کنند با کودک خود چنین باشند، اگر آنچه را از کودک خود می خواهید، با کلمه ی ” لطفاً ” بیان کنید تأثیر بسزایی در تربیت او خواهد گذاشت زیرا در این سنین ارتباط با بزرگسالان و همسالان پررنگ تر می شود و او باید آموزش لازم را در این موارد دیده باشد.

*مهارت‌های زبانی کودکان در این سن پیشرفت می‌کند. چهار ساله‌ها روزانه حدود 4 تا 6 کلمه جدید یاد می‌گیرند. اکنون جمله‌های آنها طولانی‌تر و مرکب شده است.

*ممکن است آنها قادر باشند سخنان خود را با موقعیت خودشون تطبیق دهند. مثلاً وقتی با کودکی کوچک‌تر از خود صحبت می‌کنند، می‌گویند “مامان رفت، خدافظ.” وقتی با مادر بزرگ‌شان صحبت می‌کنند، می‌گویند”مامان به مغازه رفته تا شیر بخرد.”

*کودکان در این سنین بیشتر به بازی و فضاهای بیرون از خانه نیاز دارند، بازی در یک پارک بازی که فضای جنگلی و جا برای دویدن و سه‌چرخه سوای داشته باشد خیلی بهتر است.

*کودک در این سنین با هم سن و سال های خود بازی گروهی انجام می دهد و تمایل به تولید بازی های جدید دارد.

*کودک در سنین چهار تا پنج سالگی زمانی که با بازی های ساختنی بازی می کند واقعاً از تخیلشان استفاده می‌کنند. این بازی به آن‌ها کمک می‌کند تا شکل، اندازه، تعداد، تعادل و شباهت ها و تفاوت ها را یاد بگیرند.

*اولین چیزی که باید در کودک جدی گرفت خلاقیت اوست که گاهی قرار گرفتن در محیط های جدید مثل مهد کودک یا حتی مدرسه می تواند آن را بیشتر کند ولی با توجه به اینکه اکثر کودکان در سن ۴ سالگی بیشتر با والدین و در محیط خانه هستند.
بنابراین یکی از مکمل های خوب می تواند اسباب بازی و بازی های فکری باشد.
میتوانید بخشی از اسباب بازی های کودکانتان را تعویض یا جایگزین کنید. و برای خرید وسایل و اسباب بازی های جدید حتما به نظر او توجه کنید تا نتیجه بخش باشد.

توانایی کودک 4 ساله

در چهار تا پنج سالگی کودک شما قادر است که :

 به راحتی روی یک خط باریک راه رفته و روی پنجه ی پاها جست و خیز کند.

کودک ۴ ساله شما روی مهارت های حرکتی درشت تسلط کامل دارد سریع می‌دوند، می‌پرند و می توانند مثل یک بزرگسال از پله بالا برود، روی یک مسیر مستقیم راه برود، روی یک پا لی لی کند وبدون خطر از درخت و نردبان بالا برود.

شکل آدمک را به صورتی قابل تشخیص با رسم سر، تنه ، پاها ، دست ها و در شکل های مختلف بکشد.

 از چاقو و چنگال به خوبی استفاده کند.

نام کامل ، سن و گاه روز تولد و آدرس خانه را بگوید.

 به سهولت صحبت کرده و نکات دستوری و تلفظی را رعایت می کند اما هنوز ممکن است در ادای برخی صداها مشکل داشته باشد.

کودک در این سن با ثبات تر و قابل پیش بینی تر است.او می تواند تقسیم کار را درک کند،اسباب بازی هایش را خودش جمع کند و در کارهای خانه واقعا به شما کمک کند.از تشویق او و هم بازی شدن با کودک در این سن غافل نشوید.

معرفی و انتخاب بهترین بازی فکری برای کودک ۴ ساله

بازی‌های فکری سرگرم‌کننده بهترین راه برای مشارکت دادن کودک ۴ ساله شما در یادگیری و کاوش است. این بازی‌ها بچه‌ها را به چالش می‌کشند و هماهنگی دست و چشم آن‌ها را توسعه می‌دهند. انواع بازی‌ فکری کودک و فعالیت‌های پرورش ذهن وجود دارد که کودکان را از صفحه نمایش موبایل و تبلت دور نگه می‌دارد و به رشد ذهنی‌شان کمک می‌کند. بچه‌ها با بازی‌های فکری سرگرم می‌شوند و لحظات خوشی را با شما یا هم‌سن و سالانشان سپری می‌کنند. در این بخش با بهترین اسباب بازی فکری برای کودک ۴ ساله آشنا خواهید شد.

بازی فکری پانورما

این بازی فکری می‌تواند به عنوان بهترین بازی فکری برای کودک ۴ ساله انتخاب شود. بازی فکری پانورما، کودک را به چالش می‌کشد و هوش فضایی و مهارت حل مسئله را در او تقویت می‌کند. در این بازی، ۲۰ کارت وجود دارد که بر روی دو طرف آن، دو الگو طراحی شده است. پس با این حساب، ۴۰ الگوی مختلف در اختیار بچه‌ها قرار می‌گیرد که هر کدام پیچیدگی‌های خاص خود را دارند. بعضی‌ها آسان و راحت هستند و برخی سخت و دشوار. کودکان باید با توجه به الگوها، قطعات را بچینند و در چینش قطعات به شکل، رنگ و ردیفی که قطعه در آن قرار می‌گیرد، توجه کنند. قطعات این بازی از باکیفیت‌ترین پلاستیک ساخته شده‌اند و کاملا بهداشتی هستند. همچنین رنگ‌های جذابی که در آن‌ها به کار رفته موجب می‌شود تا اصلا خسته‌کننده نباشد و بچه‌ها از بازی کردن با این بازی لذت ببرند.

مهارت‌های آموزشی بازی فکری فکری پانورما

 • قویت مهارت حل مسئله در کودک
 • تقویت هوش فضایی و تجسمی
 • فزایش هماهنگی دست و چشم
 • شنایی با اشکال مختلف هندسی
بازی فکری پانورما
بازی فکری پانورما

بازی فکری پانورما

توی این بازی قراره با نگاه کردن به تصاویر روی کارت ها اشکال رنگی را درون شیارهای روی پایه قرار دهند. با توجه به شماره ی کارت ها درجه ی سختی بالاتر می رود و علاوه بر ترتیب شکل ها باید به جایگاه آن ها در صفحه ی پایه هم دقت کرد.

بازی فکری ساز و باز قلعه حیوانات

این بازی فکری یکی از جدیدترین بازی‌های پازلی و ساختنی است که کودکان با وصل کردن قطعات به یکدیگر می‌توانند شش حیوان مختلف را بسازند. بازی ساز و باز قلعه حیوانات از قطعات پلاستیکی با رنگ‌های مختلف ساخته شده که علاوه بر جذابیت، کیفیت مناسبی دارد و به همین خاطر والدین نباید نگران خراب شدن قطعات آن باشند. کودکان می‌توانند به دفعات زیاد، حیوانات مختلف را بسازند و دوباره آن‌ها را از هم جدا کنند. بچه‌ها با این بازی فکری یاد می‌گیرند که چگونه برای وصل کردن قطعات از انگشتان خود کمک بگیرند و تمرکز و توجه خود را بالا ببرند. بازی ساز و باز قلعه حیوانات به عنوان بهترین بازی فکری برای کودک ۴ ساله دختر و پسر، باعث می‌شود تا اعتماد به نفس آن‌ها بالا رود و قوه تخیل و هوش فضایی آن‌ها تقویت شود. در جعبه این اسباب‌بازی کودک ۴ ساله، علاوه بر قطعات پلاستیکی رنگی و الگوی ساخت حیوانات، یک کتابچه نقاشی قرار داده شده تا بچه‌ها به دلخواه، حیوانات آن را رنگ‌آمیزی کنند.

مهارت‌های آموزشی بازی فکری ساز و باز قلعه حیوانات

 • افزایش هماهنگی چشم و دست
 • کنترل بهتر بر روی انگشتان دست
 • افزایش اعتماد به نفس در بچه ها
 • آشنایی با حیوانات مختلف
 • افزایش تمرکز و توجه
 • تقویت هوش فضایی و تجسمی
 • یادگیری مهارت الگوخوانی
اسباب بازی فکری
بازی فکری
ساز و باز باغ وحش

بازی فکری ساز و باز باغ وحش

اسباب بازی های ساختنی همیشه برای کودکان سرگرم کننده و جذاب هستند.بازی ساز و باز باغ وحش یکی از ساختنی هایی است که کودک شما میتواند ساعت ها با آن سرگرم شود . در این بازی کودک با وصل کردن قطعات مختلف به یکدیگر شش عدد حیوان سه بعدی زیبا را میسازد و میتواند با قوه خلاقیت خود داستان های گوناگونی در ذهن خود با آنها بسازد.

بازی فکری هوش‌چین سه تکه واقعی

با این بازی فکری، کودکان با حیوانات و میوه‌های مختلف آشنا می‌شوند. بازی فکری هوش‌چین سه تکه که می‌توان آن را جزء ۱۰ بازی فکری برتر برای کودکان قرار داد، به گونه‌ای طراحی شده که امکان یادگیری نام میوه‌ها و حیوانات به فارسی و انگلیسی وجود دارد. اجزای تشکیل‌دهنده بهترین بازی فکری برای کودک ۴ ساله شامل یک صفحه بازی، چهار کارت تصویر و ۱۸۰ قطعه تصویر است. روش بازی هوش‌چین سه تکه به این ترتیب است که تصاویر هر حیوان یا میوه به شکل سه تکه ساخته شده‌اند. کودک با توجه به تصویری که روی صفحه اصلی وجود دارد، باید قطعات موردنظر را کنار هم قرار دهد تا تصویر حیوان یا میوه کامل شود. هر کارت تصویر شامل ۱۵ تصویر است. بنابراین کودک با قرار دادن ۴۵ قطعه روی آن، می تواند این پازل را تکمیل کند. بازی فکری هوش‌چین سه تکه برای آشنایی کودکان با حیوانات اهلی و جنگلی و میوه‌های مختلف طراحی شده و برای علاقه‌مند کردن آن‌ها به علوم طبیعی مفید است. بچه‌ها می‌توانند این بازی را به صورت انفرادی یا گروهی انجام دهند و از آن لذت ببرند.

مهارت‌های آموزشی بازی فکری هوش چین سه تکه واقعی

 • تقویت حافظه کودک
 • افزایش توجه و تمرکز
 • آشنایی با رنگ‌ها و طبقه‌بندی آنها
 • بهبود قوه تخیل و خیال‌پردازی
 • تقویت هوش فضایی و تجسمی
 • تقویت مهارت حل مسئله
 • افزایش هماهنگی بین چشم و دست کودک
 • افزایش کنترل بر روی انگشتان دست
 • پرورش خلاقیت
بازی فکری هوش چین سه تکه واقعی
بازی فکری هوش چین سه تکه واقعی

پازل چرخشی چوبی

در این بازی فکری، پنج پازل چوبی وجود دارد که در آن‌ها چهار طرح از چهار حیوان، چهار میوه، چهار حشره، چهار آبزی و چهار دایناسور مختلف گنجانده شده است. بچه‌ها با چرخاندن این پازل‌ها می‌توانند، قطعات صحیح را در کنار هم قرار دهند تا ترکیب درست را بدست آورند. همچنین کنارهم قرار دادن قطعات با طرح‌های مختلف، موجودات جدیدی ایجاد می‌کند که برای کودکان سرگرم‌کننده و خنده‌آور است.

پازل چرخشی چوبی از چهار مکعب چوبی تشکیل شده که یک میله چوبی از وسط آن‌ها عبور می‌کند و آن‌ها را در کنار یکدیگر نگه می‌دارد. مکعب‌ها و میله از بهترین نوع چوب ساخته شده‌اند و کاملا سازگار با محیط زیست هستند. همچنین نحوه برش مکعب‌ها و میله به گونه‌ای است که خطری برای کودکان ندارد. پازل چرخشی چوبی به عنوان بهترین اسباب بازی فکری برای کودک ۴ ساله توسط شرکت toytown ساخته شده و مطابق با استانداردهای اروپاست.

مهارت‌های آموزشی پازل چرخشی چوبی

ارتقا مهارت دست‌ورزی
تقویت مهارت حل مسئله
بالابردن تمرکز و دقت کودکان
آشنایی با حیوانات، حشرات، آبزیان، دایناسورها و صیفی‌جات مختلف

پازل های چوبی
پازل چرخشی چوبی

در این راهنما به معرفی بهترین بازی فکری برای کودک ۴ ساله پرداختیم. رشد مغزی به تدریج از دوران کودکی تا نوجوانی صورت می‌گیرد. حتی یک فعالیت ساده مانند رنگ‌آمیزی نیاز به توجه و تمرکز مداوم دارد و اگر کودک شما از آن لذت ببرد، مغز او به بهترین شکل رشد می‌کند. اینجاست که نقش بازی‌های فکری در زندگی بچه‌ها مشخص می‌شود. کودکان وقتی مشغول بازی‌های فکری می‌شوند، به طور همزمان از ذهن، بدن و حواس خود استفاده می‌کنند و همین امر سبب تقویت مهارت‌های مختلف در آن‌ها می‌شود. بنابراین اینکه چه نوع بازی فکری برای فرزند خردسال خود انتخاب می‌کنید، بسیار حائز اهمیت است.

اسباب بازی و بازی فکری های پیشنهادی دیگر برای برای کودکان 4 ساله

اشتراک در
اطلاع از
guest
1 دیدگاه
تازه‌ترین
قدیمی‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
روژان
روژان
3 سال قبل

عالی بود