چگونه بازی فکری بسازیم؟

 

امروز می‌خواهیم به شما کمک کنیم تا در خانه یک بازی فکری برای کودک خود طراحی کنید و آن را بسازید. ما به این موضوع اعتقاد داریم که بچه‌ها در حین بازی‌کردن و هنگامی که سرگرم می‌شوند، بهتر یاد می‌گیرند. بازی‌های فکری، نمونه‌ای عالی برای این کار هستند و یادگیری ساخت بازی‌های فکری برای کودکان می‌تواند بسیار سرگرم‌کننده باشد. کودکان می‌توانند با ساخت بازی فکری در مورد مفاهیم مختلف از جمله اصول رعایت نوبت، شمارش و تشخیص اعداد روی تاس، چیزهای جدید یاد بگیرند. بازی‌های ساده‌ای مانند مارپله و منچ، می‌توانند مقدمه‌ای عالی برای آموزش ساخت بازی فکری باشند.

در این راهنما با هم یاد می‌گیریم که چگونه بازی فکری بسازیم. پس تا انتها همراه ما باشید.  

چگونه بازی فکری بسازیم 1

اصول طراحی بازی فکری برای کودکان چگونه است؟  

اگر می‌پرسید «چگونه بازی فکری بسازیم؟»، باید بدانید هنگامی که کودکان با بازی‌های فکری آشنا می‌شوند، برای طراحی یک مدل ساده از آن، به دانش خاصی نیاز ندارند. در سطح ساده، آن‌ها فقط می‌توانند یک بازی تاس ریختن و شمارش بسازند که در آن یک تاس ریخته می‌شود و بازیکنان مهره‌های خود را در مسیر طراحی‌شده حرکت می‌دهند.   کودکان بزرگتر ممکن است دوست داشته باشند، عنصر شانس را نیز در بازی استفاده کنند. این بازی‌ها می‌توانند به سادگی چیزی مانند بازی مارپله باشند که ممکن است از قبل آن را بازی کرده باشند یا شاید بازی منچ که امکان دارد مهره‌های خود را در حین بازی از دست بدهند. برای طراحی برخی از بازی‌ها می‌توان از کارت‌های شانس استفاده کرد. کارت‌هایی که ممکن است به شما بگوید، چند خانه به جلو بروید یا چند خانه به عقب برگردید.  

 چگونه بازی فکری بسازیم و به چه چیزهایی نیاز داریم؟  

اگر فکر می‌کنید چگونه بازی فکری بسازیم و آیا ساخت یک بازی فکری، به چیزهای زیاد و گرانی نیاز دارد، باید بگوییم اصلا نیاز به هزینه زیادی نیست. شما می‌توانید با چند چیز ساده و ارزان، یک بازی فکری طراحی کنید. یک کاغذ یا مقوای بزرگ می‌تواند به‌عنوان زمین بازی مورد استفاده قرار گیرد. از مدادرنگ، ماژیک‌های رنگی یا مدادشمعی نیز می‌توانید برای ترسیم نقشه بازی خود استفاده کنید.   در خانه بسیاری از ما، چند عدد مهره و یک جفت تاس پیدا می‌شود که می‌توانند از اجزای اصلی بازی فکری محسوب شوند. بچه‌های مبتکر این توان را دارند که یک قدم فراتر بروند و یک اسپینر بسازند، یا این که روی تکه‌های کاغذ اعداد مختلف را بنویسند و برای هر نوبت یکی را از کیسه بیرون بکشند. برای شمارنده‌ها نیز می‌توانید اجزای بازی‌های دیگر را بردارید یا از اشیاء ساده مانند دکمه یا بلوک‌های لگو استفاده کنید.    

چگونه بازی فکری بسازیم 2

  برای طراحی بازی فکری از کجا شروع کنیم؟  

  در حالی که یاد می‌گیریم که چگونه بازی فکری بسازیم، باید کودکان را تشویق کنیم که ابتدا در مورد سبک بازی خود تصمیم بگیرند و سپس آن را ترسیم کنند. اصلاً لازم نیست، چیز پیچیده‌ای باشد. اگر فرزندتان با اعداد آشنایی دارد، می‌توانید از او بخواهید که فضاها را شماره‌گذاری کند، درست مثل زمین بازی مارپله.   اگر کودکان علاقه یا اشتیاق خاصی داشته باشند، ممکن است دوست داشته باشند که تم زمین بازی فکری خود را مطابق با موضوع آن طراحی کنند. حتی می‌توانید مهره‌های بازی را بر اساس آن انتخاب کنید. به عنوان مثال اگر کودک شما به دنیای دایناسورها علاقه دارد، می‌توان از اسباب‌بازی‌های کوچک دایناسور استفاده کرد. این اسباب‌بازی‌ها می‌توانند فضای بازی را جذاب‌تر و هیجان‌انگیزتر کنند و باعث شوند، کودکان لذت بیشتری را در حین بازی فکری تجربه کنند. سایر اسباب‌بازی‌های کوچک کلکسیونی نیز اندازه مناسبی برای این کار دارند.

از طراحی بازی لذت ببرید

 وقتی طراحی زمین بازی کامل شد و شمارنده و تاس را آماده کردید، همه‌چیز برای یک بازی فکری پرهیاهو فراهم است. بازی‌های فکری راهی عالی برای پرورش ذهن کودکان و آموزش مهارت‌های گوناگون به آن‌ها هستند. بچه‌ها وقتی بدانند که خودشان، بخشی از بازی فکری را طراحی و اجرا کرده‌اند، احساس غرور می‌کنند و اعتماد به نفسشان بالا می‌رود. آن‌ها با کمک شما می‌توانند بازی‌های فکری جدیدی را طراحی کنند.  

  ساخت بازی‌ فکری برای آمادگی کودکان برای رفتن به پیش‌دبستانی مفید است، در پیش‌دبستانی از کودکان خواسته می‌شود تا قوانینی را در حین گفتگو رعایت کنند. به عنوان مثال گوش‌دادن به دیگران و صحبت‌کردن به‌نوبت در مورد موضوعات مختلف. ما می‌توانیم از طریق طراحی بازی‌های فکری به کودکانمان کمک کنیم تا بفهمند، چگونه نوبت را رعایت و از قوانین توافق شده پیروی کنند.

چگونه بازی فکری بسازیم 3

چگونه بازی فکری بسازیم؟

بیایید این بازی فکری را امتحان کنیم، اکنون که قوانین طراحی بازی فکری برای کودکان را یاد گرفتیم و متوجه شدیم چگونه بازی فکری بسازیم، نوبت به ساخت یک بازی فکری ساده می‌رسد.

 
● ابتدا کاغذ یا مقوای سفید خود را روی میز قرار دهید و اطراف آن را چسب بزنید تا ثابت بماند.
● از یک ماژیک سیاه برای ایجاد طرح کلی بازی استفاده کنید و با آن یک دایره پیچ‌خورده که به بخش‌های مختلف تقسیم‌ شده است را روی مقوا بکشید.
● سپس از سه تا چهار برچسب “ترسناک” استفاده کنید و آن‌ها را روی برخی از خانه‌های صفحه بازی خود قرار دهید. این برچسب‌ها نشان‌دهنده این هستند که اگر مهره روی آن‌ها قرار بگیرد، چند خانه به عقب برمی‌گردد.
● سه تا چهار برچسب “شاد” نیز اضافه کنید و آن‌ها را روی برخی از خانه‌های صفحه بازی بچسبانید. این فضاها را برای جلو رفتن در بازی علامت بزنید.
● برای فرصت‌های پیشروی، نردبان‌هایی اضافه کنید.
● مهره‌های بازی را در قسمت شروع قرار دهید. یک تاس در کنار صفحه بازی بگذارید تا بازی شروع شود.
روش انجام بازی چگونه است؟
 
ابتدا هر یک از بازیکنان، یک مهره برای خود انتخاب می‌کنند. کوچک‌ترین فرد، شروع‌کننده بازی است و تاس می‌ریزد. هر عددی که آمد، مهره خود را به تعداد آن به جلو می‌برد. سپس نوبت به بازیکن دیگر می‌رسد. در حین بازی ممکن است مهره بازیکنان روی خانه‌های با برچسب ترسناک یا شاد قرار بگیرد که در این صورت، مهره آن‌ها چند خانه به عقب یا جلو می‌رود. همچنین در هنگام رسیدن به نردبان می‌توانند یک پیشروی خارق‌العاده داشته باشند و مسیر بازی را میان‌بر بزنند. هر بازیکنی که زودتر به خانه پایان برسد برنده است.   

سخن پایانی  

 در این راهنما تلاش کردیم تا باهم یاد بگیریم چگونه بازی فکری بسازیم. بازی‌های فکری، نقش مهمی در پرورش ذهن و خلاقیت کودکان دارند و می‌توانند به رشد مغزی آن‌ها کمک کنند. وقتی کودکان را همراه با خود درگیر طراحی و ساخت بازی فکری می‌کنید، باعث می‌شوید که کودک شما مهارت‌های جدیدی را تجربه کند و اعتماد به نفس او افزایش یابد. برای خرید انواع بازی فکری کودکان به قسمت مربوطه در سایت بازی‌دونه مراجعه کنید.   

معرفی بعضی از بازی های بازی‌دونه

بلوک چوبی مکعبی 100 قطعه

 

مکعب بازی یکی از معروفترین بازی های فکری جهان است از بازی با مکعب های ساده گرفته تا بازی معروف مکعب روبیک. بلوک 100 عددی مکعبی چوبی یک بازی عالی برای پرورش مهارت های دستورزی و تقویت مهارت های الگوخوانی در کودکان بالای 3 سال است. این بسته ی بلوک 100 عددی مکعبی چوبی در رنگ های شاد و جذاب است که یک دفترچه ی راهنما برای ساخت الگوهای پیشنهادی هم به همراه دارد. با استفاده از بلوک های 100 تایی مکعب چوبی می توان مفاهیم بسیار زیادی را در زمینه ی ریاضیات به کودکان آموخت. از گسترده ی انواع حجم ها گرفته تا محاسبه ی محیط و مساحت.

این بازی قابلیت استفاده دز سنین مختلف با توجه به مهارت های کودک و مفاهیم مورد نیاز برای آن رده بندی سنی را دارد. بازی با مکعب های 100 تایی چوبی به بهبود هوش فضایی کودکان کمک می کند. مهارت های الگوخوانی را در کودکان تقویت میکند و باعث تقویت حافظه ی دیداری و بهبود مهارت دستورزی در کودکان می شود.

جنس آجره مکعبی چوبی 100 عددی از چوب با کیفیت و سازگار با محیط زیست است.

که در آن ها از رنگهای پایه خوراکی استفاده شده تا برای بازی کودکان کاملا ایمن و بدون خطر باشند.

این بازی به کودک شما این امکان را می دهد که سازه های خلاقانه ی زیادی بسازد و از طریق ساخت این سازه ها خلاقیت کودکان هم پرورش می یابد.

بازی فکری ماه تعادلی چوبی

 

ماه تعادلی چوبی یه بازی باحال و مهیج برای کوچولو ها که باید تمرکز کنند و با توجه به رنگی که روی تاس اومده قطعات رو روی ماه چیدمان کنند به طوری که نریزه و ماه تعادل خودش رو حفظ کنه. محصولات ما دارای بلوک های چوبی ضخیم تر، وزن سنگین تر و تعادل پایدارتر نسبت به سایرین هستند. بازی ماه تعادلی چوبی از مواد محافظ محیط زیست و رنگ های غیر سمی ساخته شده است. قطعات به خوبی رنگ آمیزی شده اند و بوی بدی ندارند. سطح صاف، بدون لبه های تیز و آسیبی به ایمنی بازی پوست کودک آسیب نمی رساند.

تایل های مگنتی سه بعدی 100 تکه

 

خلاقیت بچه ها. کودکان می توانند احساس قوی از رنگ ، اشکال هندسی از جمله تعداد سه بعدی تعداد تعداد ، قطب های مغناطیسی و طراحی معماری در سنین پایین کسب کنند. کاشی های ساختمانی آهنربا به راحتی ساخته شده و برای ذخیره سازی آسان است. کاملاً با مارک های دیگر سازگار است. کاشی های مغناطیسی الهام بخش توانایی ، تخیل و خلاقیت کودکان ، حل مسئله ، مهارت های اجتماعی ، مهارت های حرکتی است. شامل 44 مربع کوچک ، 4 مربع بزرگ ، 4 پنجره ، 24 مثلث کوچک ، 16 مثلث متوسط ​​، 10 مثلث بلند ، 2 پایه اتومبیل ، 2 قوس

 

 

بازی فکری چینش علی کوچولو

 

بازی فکری چینش علی کوچولو  یا همان اشکال هندسی مونته سوری که در مراکز آموزشی ، مهد کودک ها و اتاق بازی کودکان سراسر دنیا جزو بازی های هیجان انگیز و آموزشی مناسب قرار گرفته است.

روش این اسباب بازی فکری بدین شکل است که چینش صحیح اشکال هندسی باید به ترتیب اندازه و رنگ بر روی صفحه چوبی قرار بگیرد.

هدف از این بازی، آموزش جایگذاری اشکال، رنگ ها، شمارش ، تشخیص اشکال هندسی و … می باشد، اما به طور تخصصی با توجه به تشخیص مربی ، روانشناس یا والدین که کودک در چه موردی از موارد بالا مستعد است یا ضعف دارد با او تمرین می شود.

روش های مختلفی برای چینش اشکال هندسی وجود دارد که کودکان می توانند با خلاقیت  خود و با کمک والدین روش مناسب را انتخاب کنند.

چینش
بازی های بازی‌دونه

برج نمدی چوبی

205,000 تومان
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها