شاید انشای «علم بهتر است یا ثروت» نخستین فرصت برای بعضی از بچه‌ ها باشد که به ارزش واقعی پول و ثروت به‌طور جدی فکر کنند یا درباره آن تحقیق کنند.

هر یک از افراد در شرایط گوناگون زندگی و در بازه‌های زمانی متفاوت، باید تصمیمات مالی مختلفی را اتخاذ کنند تا در شرایط اقتصادی مناسبی قرار گیرند. این امر با تقویت هوش مالی افراد در بازه‌های سنی متفاوت امکان‌پذیر می‌شود. با کسب دانش مالی و مهارت‌های مالی می‌توان بهترین عملکرد را در مواردی همچون برقراری توازن بین درآمد و هزینه‌ها، پس‌انداز برای روزهای مبادا یا برای دوران بازنشستگی، برنامه‌ریزی بلندمدت مالی داشت. آموزش این مهارت‌های مالی می‌تواند از سنین کودکی آغاز شود.

یکی از  دردسرهای اصلی که اغلب والدین به ویژه  پدرها با آن مواجه هستند، این است که  چگونه فرزند خود را در مسیر استقلال مالی قرار دهند.
وقتی فرزندان متولد می شوند، بدون دانش و اطلاعات مالی متولد می شوند، این وظیفه والدین، به ویژه پدر است که این بچه ها را در این مسیر هدایت کند و به آنها آموزش دهد.

به گفته کارشناس مشهور مالی و نویسنده، رابرت کیوساکی، “آزادی مالی یک فرایند روانی، عاطفی و آموزشی است”، این بدان معنی است که  والدین و به ویژه پدر باید به لحاظ ذهنی، احساسی و آموزشی به صورتی صحیح دانش مالی خود را به فرزندشان آموزش بدهند.

والدین به اشتباه به خود می‌گویند کودکان بعدها به اندازه تمام عمر خود فرصت بادگیری مسائل مالی را خواهند داشت! در حقیقت والدین دوست ندارند دنیای قشنگ کودکی فرزند خود را با درگیر شدن به مسائل مالی خراب کنند.
اما واقعیت امر این است که تقویت و فعال کردن هوش مالی فرزندان در دوران کودکی کمک بسیار زیادی به آینده آنها می‌کند و می‌تواند آینده شغلی و مالی کودکان را کاملا تغییر دهد.

 

wepik 20211017 232520

اشخاصی که در کودکی با مفهوم کار و شغل یا ارزش واقعی پول یا پس انداز کردن آشنا نشده‌اند، بعدها به راحتی به یک پیشنهاد مالی وسوسه انگیز  یک سرمایه‌گذاری اشتباه را انجام می‌دهند، ولخرج می‌شوند و همیشه بدهکار دیگران خواهند بود.

فرزندانمان وارد اجتماع می‌شوند، اما قواعد ساده خرید و فروش را فرا نگرفته‌اند. هوش مالی باعث می‌شود بین دخل و خرج رابطه‌ای منطقی پدیدار شود. هرچه هوش مالی فعال‌تر باشد، افراد را جهت پیدا کردن ایده‌هایی که منجر به درآمد بیشتر و سرمایه‌گذاری درست و به موقع می‌شود، پس انداز یا خرج کردن و از همه مهمتر تشخیص موقعیت مالی مناسب و پیدا کردن راه برای عبور از بحران‌های مالی، کمک می‌کند.

راه‌های زیادی برای آموزش مباحث پولی و مالی به کودکان وجود دارد. در اینجا به چند مورد مهم اشاره خواهیم کرد.

کودکان را از همان ابتدا با پول و فهم و تشخیص ارزشمندی پول آشنا کنید.

با تعلیم صحیح درباره‌ی پول قادر خواهید بود علم و مهارت پیروزی‌های مالی کودک را ضمانت کنید و در حقیقت بهترین توانایی و قدرت را در زندگی آتی او تقویت و توسعه داده‌اید.
از همان ابتدا به کودک خود بفهمانید پول و ثروت ارزشمند است و خداوند انسان های ثروتمند را دوست دارد.
برای شروع بهتر است زمانی که کودکان شما هنوز خیلی کوچک هستند (بین 3 یا 4 سال)، به آنها تفاوت بین سکه‌های پول رایج کشور را آموزش دهید.
سپس برای آنها یک قلک برای جمع آوری پول کاغذی و سکه ها تهیه کنید که این کار باعث ایجاد حس پول داشتن در کودکان می شود.
savings iStock 1177056123 e1609885817397
پس از اینکه کودک شروع به پس انداز کرد به او اجازه بدید هر کاری که دلش میخواهد با پول هایش انجام دهد. در این صورت او متوجه خواهد شد که با پس انداز کمتر میتونه چیزای کوچکتر رو بخره و با یک قلک پر پول میتونه چیزهای خاص و با ارزشتری بخرد و در نتیجه به ارزش پس انداز کردن پی خواهد برد. وقتی که بچه‌های شما کمی بزرگتر شدند، می‌توانید برای آنها تفاوت بین نیاز و خواسته را توضیح دهید.

از همان ابتدا نقاط قوت شخصی از قبیل صرفه جویی در مصرف، رسیدن به اهداف خانواده  و … را با کودک خود به اشتراک بگذارید.

آنها را به پس‌انداز کردن و اندوختن و جمع آوری پول عادت دهید.

آیا پولی که در جشن تولد 8 سالگی به‌عنوان هدیه دریافت کرده‌اید، با مشورت پدر و مادر آن را خرج کرده‌اید یا خیر؟

بنابراین پس انداز کردن مهارتی است که باید به کودک خود آموزش بدید.
از همان ابتدا  و به موقع  با در نظر گرفتن این نکته که خیلی شرایط را برای کودک  سخت نکنید شروع کنید ، ایجاد کردن شرایط متعادل باعث خواهد شد آنها از شما استقبال کنند و واکنش مثبت نشان دهند.

مثلا درخانه یک قانونی بگذارید که بر طبق آن کودکان موظف به پس‌انداز کردن حداقل 10 درصد یا بیشتر از پول خود باشند. این پول می‌تواند از انجام دادن کاری در بیرون خانه بدست آمده باشد یا از محل پول توجیبی و ماهانه کنار گذاشته شود.

و یا مثلا 3 قلک شیشه ای برای کودک فراهم کنید که هر قلک مخصوص مورد مشخصی باشد مثلا یکی به منظور ذخیره و اندوختن ، دومی به منظور خرید اسباب بازی ، سومی برای پیشکش و بخشیدن یا خرج مدرسه. هنگامی که کودک پولی را در عوض اجرای امری کسب می‌کند ، او را ترغیب کنید تا اسکناس‌هایش را به گونه‌ای برابر در این سه قلک قرار دهد. کودک بایستی کنترل و اداره کردن اسکناس‌های خود را به شکل یک امر اساسی و حیاتی یاد بگیرد.

1 1

یک حساب پس‌انداز به نام کودک باز کنید.

همانند یک قلک، حساب بانکی می تواند به بچه‌ها نحوه انباشته شدن پول را نشان دهد. تفاوت حساب بانکی با قلک در این است که در حساب‌های بانکی کودکان طریقه پول‌سازی را نیز فرا خواهند گرفت. اینکه پول می تواند پول بسازد. برای انتخاب نوع حساب بانکی می‌توانید جدول نرخ سود بانک را به آنها نشان دهید و با مشورت خود آنها یکی از حساب‌ها را انتخاب کنید. این جداول در شعب کلیه بانک‌های کشور وجود دارد.
به همراه بردن کودک به بانک  به دستاوردهای مالی او در آینده کمک خواهد کرد و همچنین از این طریق استقلال و اعتماد به نفس و مسئولیت پذیری او افزایش خواهد یافت.

kid bank account
بازی های بازی‌دونه
محتوا پنهان

کتاب IQ هوش فکری ( 3 تا 4 سال )

68,000 تومان

کودکان خود را به داشتن برخی اهداف مالی تشویق کنید.

 

پیوسته کودک را تشویق کنید تا فهرستی از مواردی را که لازم دارند بخرند و همین گونه مدت و دوره‌ای که برای رسیدن و دریافت آن چیزها الزامی است را ثبت کنند. مانند خرید یک اسباب بازی یا  کفش اسکیت و اطمینان حاصل کنید که آنقدر گران نیست که آنها قادر نباشند هزینه آن را پرداخت کنند.

تجسم کردن و داشتن اهداف می‌تواند انگیزه او را جهت پس انداز کردن پولش بیشتر کند.
پس از تشویق کودک به پس انداز کردن حالا میتوانید مقدار مشخص رو تعیین کنید که پس از رسیدن کودک به آن مقدار به او پاداش دهید.
 شما باید کودکان را طوری به پس انداز کردن تشویق نمایید که آنها به اهداف بزرگ خود زودتر و قبل از اینکه خیلی بزرگ شوند و دیگر آن هدف برای آنها جذابیت نداشته باشد، برسند.

licchildfutureplan 1530092122

به کودکان به صورت منظم پول توجیبی بدهید.

به کودک به طور مرتب پول خرد و توجیبی برای پس انداز بدهید ، آزمایش‌ها عنوان کرده‌اند که پول توجیبی از پولی که کودکان خودشان کسب می‌کنند با اهمیت‌تر است. یک پول توجیبی مرتب ، اندوختن مرتب و مصرف کردن منظم پول را به کودکان نشان خواهد داد و این عزت نفس و خودباوری کودکان را فزونی می‌بخشد. مسلماً این مطلب که چه میزان پول توجیبی به کودکان داده شود از اولویت مهمی بهره‌مند است و این مبلغ بایستی بر حسب سن و سال کودک ، وضعیت آنان ، مسئولیت‌هایی که به گردن می‌گیرند مشخص گردد.

giving kid money

کودکان را برای به دست آوردن پول تشویق کنید.

کودکان را ترغیب کنید که خودشان هم درآمدهایی داشته باشند.

به آنها روش های ساده پول بدست آوردن مانند انجام کارهای روزمره خانه و خانواده را پیشنهاد دهید و یا حتی به جستجوی کار در خارج از خانه ترغیب کنید، مثل تمیز کردن حیاط و کارهایی که برای آنها بی خطر  و حتی آموزنده باشد .
خیلی از مردم، به‌خصوص افراد سالخورده و مسن در همسایگی ما به خدماتی بسیار ساده نیاز دارند که هر کودک باهوش می تواند زمینه انجام آن کار‌ها را برای خودش ایجاد کند و از این محل درآمدی کسب کنند. کار‌هایی مانند گذاشتن زباله جلوی در خانه، نظافت منزل آنها یا حتی صحبت کردن با آنها و گذراندن وقت با آنها می تواند از جمله این فعالیت‌ها باشد. 
اینها می‌تواند یک فرصت استثنایی برای کودک شما باشد که با انجام آن نه تنها مقداری پول به‌دست می آورد، بلکه باعث کمک و یاری به افرادی که به این‌گونه کار‌ها و خدمات نیاز دارند نیز می شوند.

از طریق لذت بردن در بازی، هوش مالی را به آنها آموزش دهید.

چگونه از طریق بازی، هوش مالی در کودکان را فعال کنیم؟

کودکان را به بازی های که  تمرکز روی مسائل  مالی که شامل تصمیم گیری مهم و استراتژیک است سوق دهید.
بازی کردن می تواند راهی عالی برای توضیح مفهوم ریسک و پاداش باشد که حتی  می تواند منجر به گفتگو درباره بازار سهام نیز  بشود.

تقویت هوش مالی در کودکان توسط بازی سبب می‌شود تا این موارد به‌صورت ناخودآگاه در ذهن کودک باقی بماند و در طول زندگی خود بتواند از آن استفاده کند.

برای انجام بازی های آموزشی:

mali
از جمله بازیهای فکری که  همه مفاهیم بالا را شامل می شود بازی فکری  ایروپولی است .

نسخه فارسی بازی بین المللی و پرفروش مونوپولی با عنوان بازی ایروپولی در ایران منتشر شد!!!!!

هدف از بازی ایروپولی که بر اساس بازی بین‌المللی و پرفروش مونوپولی طراحی شده، آموزش مدیریت پول و افزایش هوش مالی است.
* در این بازی بازیکنان به صورت مداوم در حال خرید و فروش زمین، ساختمان ،هتل و مدیریت دارایی های خود می باشند، آنها باید تلاش کنند که به صورت پیوسته ثروت خود را افزایش دهند.

* در پایان بازی تمامی بازیکنان به غیر از یک نفر ورشکست خواهند شد و از دور بازی خارج می شوند و بازیکنی که وضعیت مالی خوبی دارد، برنده بازی خواهد بود.

* املاکی از قبیل خیابان های مختلف، شرکت های بیمه و فرودگاه ها برای خرید موجود هستند که بازیکن با پول محدود و اولیه ای که دارد می تواند تعدادی از این املاک را بخرد.

* پس از آن با دریافت کرایه از دیگر بازیکنان که ازملک وی عبور می کنند درآمد کسب خواهد کرد و درخیابان های خود قادر به ساخت و ساز خواهد شد.
بازی در هر قدم که ساخت و ساز ها بیشتر می شوند جذاب تر می شود و به تدریج قدرت خرید و ساخت های بازیکنان تغییر می کند.

* در بازی ایروپولی چالش هایی هم مثل تصادف، بیمارستان و جریمه هم وجود دارد و همچنین شانس هایی مثل بلیط بخت آزمایی به کمک بازیکن می آید.
کمی که از بازی گذشت،چنان رونقی در خرید و فروش ها، معاملات، جرائم، مالیات ها و غیره می بینید که گاهی فراموش خواهید کرد این فقط یک بازیست.

|در این بازی شما با اسکناس سروکار دارید و  یاد میگیرید که چگونه آنها را خرج کنید تا ورشکست نشوید.

 

  • در شهر دوری بزنید و به دنبال بهترین موقعیت ها برای خرید خانه , مغازه , شرکت و هرگونه املاک و مستقلات باشید.
  • فرصت های خوب را خیلی زود تصاحب کنید و از رقبایتان جلو باشید.
  • روی خانه , زمین و هتل سرمایه گذاری کنید و ببینید که چطور پول هایتان به سوی شما سرازیر می شوند.
  • با رقبایتان معامله و تجارت کنید و گوش به زنگ هوشیار برای حراج ها باشید.
  • همواره مراقب باشید چون در نوک قله موفقیت های تجاری این بازی تنها برای یک نفر جا است و بقیه سرنوشتی جز ورشکستگی نخواهند داشت.

در این بازی فکری کودک باید سعی کند که خرید وفروش کند و تشخیص دهد که با سرمایه‌گذاری در کجا می‌تواند سود کسب کند. این کار مستقیماً بر روی هوش مالی کودکان تأثیرگذار میگذارد. این نوع بازی‌ها معمولاً به‌صورت گروهی انجام می‌شود و فرصت خوبی است تا والدین با رفتار خود در بازی، شیوه‌های تصمیم‌گیری مالی مختلف را به کودکان خود بیاموزند.

همواره خانواده‌ها باید بداند که بیشترین تأثیر را بر روی فرزندان خود می‌گذارند، ممکن است این تأثیر آگاهانه و یا غیرآگاهانه باشد. یکی از مهم‌ترین تأثیرات روی آن‌ها، هوش مالی کودکان می‌باشد. مهم‌ترین گام در تقویت هوش مالی کودکان ایجاد بازی و القای مفاهیم مالی از طریق بازی برای آن‌ها است.

 

 

 

 

مزیت بازی در این است که یکنواخت و خشک نیست، مانند کلاس درس یک فرم و یک‌شکل نیست و در آن برای انتقال مفاهیم مالی از تحکم و اجباری استفاده نمی‌شود، بلکه به‌صورت نامحسوس این مفاهیم به کودکان انتقال پیدا می‌کند.

درواقع با انجام بازی‌های مناسب می‌توان تقویت هوش مالی کودکان را در ابعاد بسیار زیاد انتظار داشت.

امیدوارم این مطلب برای شما مفید باشد. لطفا اگر شما هم مواردی را در مورد روش تقویت هوش مالی کودکان می دانید در قسمت نظرات با ما به اشتراک بگذارید.
 
اشتراک در
اطلاع از
guest
2 نظرات
تازه‌ترین
قدیمی‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها