بازی ریاضی کودکان

بازی ریاضی کودکان شامل چه چیزایی میتونه باشه؟
بسیاری از ما وقتی واژه ریاضی را می‌شنویم، یاد اعداد و ارقام صرف و مسائل پیچیده آن می‌افتیم.

ما از آموزش ریاضی به کودکان بیشتر به عنوان یک بازی در دوران پیش دبستانی یاد می کنیم. بازی ریاضی کودکان بازی ای است که کودکان در خلال آن یاد می گیرند که چگونه از اعداد و ارقام در زندگی روزمره خود استفاده کنند. در  ۲ سالگی  هم حتی کودکان آماده درک ارتباط یک به یک میان اعداد و اشیاء می‌شوند.

آنها می‌فهمند که دو بیشتر از یک است. از این رو به مرور زمان و با تمرین از دوران نوپایی با غالب مفاهیم ریاضی آشنا می‌شوند. در راستای ارتقای مهارت‌های ریاضی تمرین‌ها و بازی ریاضی کودکان توصیه می‌شود. برای کمک به درک بیشتر کودکان از ریاضی و آموزش مفاهیم ریاضی به کودکان، می‌توانید راهکارهای زیر را به کار گیرید.

تحقیقات اخیر نشان داده است که بالا بردن مهارت‌های ریاضی دوران کودکی روی رشد خودکنترلی هیجانات کودک تأثیرگذار است. کودکانی که نمره پایینی در کنترل هیجانات، تکانه‌ها و توجه می‌گیرند، مهارت ریاضی اندکی نیز در مهد کودک دارند؛ یعنی ما می‌توانیم به کودکان کمک کنیم که خودکنترلی بهتری به دست آورند.

بنابراین، ما می توانیم با بازی ریاضی کودکان و فعالیت های روزانه کاربرد ریاضی را از همان سنین اولیه یا دوره پیش دبستانی به کودک بشناسانیم تا کودکان درک بیشتری نسبت به ریاضی داشته باشند.

در این مقاله ، بازی دونه چند بازی ریاضی جذاب را معرفی می کند.

 راه هایی برای آموزش ریاضی به کودکان پیش دبستانی

برای اینکه به کودکان پیش دبستانی کمک کنیم تا پایه های ریاضی را یاد بگیرند کاری که والدین می توانند بکنند این است که رویکردی زنده را به کار بگیرند و ریاضی را وارد زندگی کنند. شمارش همه جا هست، کودکان عاشق شمارش هستند. شکل ها و هندسه ها و همچنین رابطه های فضایی همه جا حضور دارند. این یک نوع ریاضی است.

به کودک خود یاد دهید زمانی که از پله ها بالا و پایین می رود از سمت راست برود. اگر کارهای خانه را انجام می دهند بخواهید قاشق و کارد را در سمت راست و چنگال را در سمت چپ بشقاب قرار دهد. تمام این کارها اساس ریاضی هستند. لگو به آن ها در مورد نسبت آموزش می دهد. دستکاری کردن باعث می شود ریاضی برای کودکان ،عملی حرکتی شود.

یک چرتکه یک اسباب بازی قدیمی و دوست داشتنی برای کودکان است و یک راه عالی برای آموزش اعداد به کودکان است.

نمونه بازی و ریاضی های جذاب

بازی ریاضی آموزش اعداد

چند تا داره ؟

این مفهوم برای بالا بردن مهارت‌ های ریاضی کودکان کاربرد دارد.

شما به عنوان والدین در هر فرصتی ذهن ریاضی کودکتان را به کار گرفته و از او سؤال کنید: «چند تا گربه تو حیاطند؟»، «چند تا قاشق رو میز داریم؟»، «چند تا عروسک رو تختت داری؟» این روش شمردن ذهن کودک را برای یادگیری‌های بعدی فعال نگه می‌دارد. البته این روش یاددهی در میان کودکان بالای ۴ سال بسیار بااهمیت و پرکاربرد است.
این درک و دانش درباره اعداد به مرور زمان و افزایش تجربه، بیشتر می‌شود.

بازی هر روزه با کودکان به آنها کمک می‌کند تا این مفاهیم ریاضی را بهتر درک کنند.

free online math games for kids

آشپزخانه خود را به کلاس درس ریاضی تبدیل کنید

مثلا از او بخواهید تعداد تخم مرغ هایی که داخل کاسه هستش رو بشمرد.
یا مثلا از او بخواهید که به شما کمک کند و 2 تا لیوان شیر بریزد. در دستور پخت غذا جلوی کودک به شماره ها اشاره کنید و به او نشان دهید که چگونه زمان را تنظیم کند.

در سنین 3 تا چهار سالگی می توانید حتی کسرهای ساده را هم به کودک یاد دهید.

مثلا به او بگویید کیک را به دو یا چهار قسمت تقسیم بکند و بعدش تعداد قسمت هایی رو که ایجاد شده با کودک خود بشمارید.

wepik 2021720 151143
wepik 2021720 214637

مفاهیم واقعی را بسازید

اگر یک فلش کارت بردارید و به فرزندتون بگویید این عدد 2 است کودک شما در مورد اعداد هیجان زده نمی شود. در عوض، از او بخواهید دو تا از شکلات ها را برای درست کردن دسر به شما بدهد.

همچنین می توانید یک رویداد یا مهمانی که  با کودکتان قرار گذاشتید باهم بروید را به یک بازی ریاضی تبدیل کنید. مثلا از او بخواهید که حساب کند با انگشتانش که چند روز دیگه تا اون روز مونده؟

همچنین برای بچه های بزرگتر اجازه دهید جمع و تفریق را  با بازی کردن با پول یاد بگیرند.

مثلا برخی از تغییرات را روی پول های روی میز انجام دهید، ارزش هر سکه را بررسی کنید و برای چالشی کردن از او بپرسید مثلا چند تا از این سکه ها 4000 تومان میشه و این مقدار پولی که مشخص می کنید بسته به سن کودک دارد.

از چند تا چوب بستنی استفاده کنید و اعداد را مثلا از 1 تا 10 روی آن بنویسید. مقداری هم کش ریز تهیه کنید، از کودک خود بخواهید مطابق عددی که روی چوب بستنی است، کش را دور آن ببندد، این بازی ضمن اینکه شمارش را به کودک یاد می دهد، ماهیچه های ظریف کودک را نیز تقویت می کند.

این هم یک نمونه جذاب دیگر بازی ریاضی کودکان به شمار می رود.

Ice Cream Sticks Fat Arrangement 1

به تعداد بازیکنان لباس بکشید یا پرینت بگیرید.

سپس پیراهن ها رو برش بزنید.
روی یک مکعب چوبی با ماژیک اعداد یک تا 3 را بنویسید.

برای هر بازیکن 10 دکمه رنگی تهیه کنید. سپس به هر کدام از بازیکنان یک پیراهن و 10 دکمه بدهید که دکمه ها را روی پیراهن ها قرار دهد.

با نوبت هرکس تاس رو پرتاب می کند و هر عددی که ظاهر می شود باید به تعداد آن دکمه هایش را بیرون بیندازد. هرکس که زودتر دکمه هایش تمام شود برنده بازی می شود.

همچنین این بازی رو می توانید برعکس و به صورت جمع  انجام دهید، مثلا اول هیچ دکمه ای در پیراهن نباشد و با انداختن تاس دکمه را به پیراهن اضافه کنید.

این بازی گروهی به عنوان یک نمونه بازی ریاضی کودکان بازی جذابی است و حتما توصیه می شود.

types of buttons 0

بازی ریاضی آموزش اشکال هندسی

نامیدن اشکال هندسی در درک ریاضی کودک نقش بسیار اساسی دارد. کودکان نوپا با تمرین و ممارست شما در یاددهی می‌توانند سه شکل دایره، مربع و مثلث را شناسایی کنند.

کودک در این سن ممکن است اشکال و نام آنها را سریع فراموش کنند. بنابراین، بهتر است شما در خانه با او تمرین بیشتری داشته باشید. چند شکل هندسی تهیه کرده و از او بخواهید دایره‌ها را پیدا کند. سپس مربع‌ها را پیدا کند و… با او این اشکال را در هر موقعیتی تمرین کنید.

wepik 2021721 201727

در این قسمت از مقاله میخواهیم شما را با چند بازی آموزش ریاضی فروشگاه بازی‌دونه آشنا کنیم، با ما همراه باشید.

بهترین بازی ریاضی مفید و پیشنهادی برای کودکان

جعبه ریاضی چوب خط و حروف و اعداد

جعبه ریاضی چوب خط و حروف و اعداد یه جعبه جذاب که کلی اعداد و حروف مگنتی انگلیسی داره با کلی چوب خط رنگارنگ برای آموزش ریاضی که بچه ها عاشقش میشن. این بازی همه این ویژگیا رو داره ، تازه اعداد و علائم ریاضی هم داره.

این بازی جذاب آموزشی برای آموزش ریاضی به کودکان بالای ۳ سال طراحی شده با این اسباب بازی میتونند ضرب تقسیم جمع و تفریق رو یاد بگیرن و با استفاده از اعداد چوبی اونهارو جای گذاری کنند تا بهتر یاد بگیرند .

چوب خط ریاضی
جعبه ریاضی
حروف مگنتی انگلیسی

بازی فکری نخ و مهره چوبی

بازی فکری نخ و مهره چوبی یکی از بازی های جذاب و سرگرم کننده است که بچه ها با این بازی فکری میتونن با بازی و سرگرمی حروف  اعداد لاتین را یاد بگیرن و علائم راهنمایی و رانندگی رو یاد بگیرن و با ریاضیات آشنا بشن و کلی کیف کنند.

بازی فکری نخ و مهره چوبی شامل 75 مهره‌ی چوبی در رنگ‌های درخشان و شکل‌های متنوع و 6 بند بافته‌ی رنگی است.

صِرف نخ کردن مهره‌ها فعالیتی جذاب و در عین حال مفید برای کودکان به شمار می‌رود.

این فعالیت ضمن تقویت ماهیچه‌های ظریف دست کودک به هماهنگی هر چه بیشتر بین چشم، مغز و دست کودک که در آینده برای عمل ساده‌ای مثل نوشتن یا انجام یک عمل جراحی پیچیده بسیار ضروری است، کمک می‌کند. در عین حال با کمک این وسیله کودکان رنگ‌ها و شکل‌ها را یاد می‌گیرند و می‌توانند الگوسازی را که یکی از پایه‌های درک مفاهیم ریاضی است، انجام دهند. کیفیت خوب و تنوع چشمگیر مهره‌ها از نظر شکل و رنگ از ویژگی‌های بارز این محصول است.

بازی فکری نخ و مهره چون باید با هر دو دست انجام شود، ضمن تقویت ماهیچه ‌های ظریف دست کودک و افزایش تمرکز و تقویت هوش کودک به هماهنگی هر چه بیشتر بین چشم، مغز و دست کودک که در آینده برای عمل ساده‌ ای مثل نوشتن یا انجام یک عمل جراحی پیچیده بسیار ضروری است، کمک می ‌کند.

قیمت نخ و مهره
خرید نخ و مهره
نخ و مهره چوبی ماشین
نخ و مهره چوبی

بازی فکری نخ و مهره چوبی

بازی فکری نخ و مهره ضمن تقویت ماهیچه‌های ظریف دست کودک به هماهنگی هر چه بیشتر بین چشم، مغز و دست کودک که در آینده برای عمل ساده‌ای مثل نوشتن یا انجام یک عمل جراحی پیچیده بسیار ضروری است، کمک می‌کند. در عین حال با کمک این وسیله کودکان رنگ‌ها و شکل‌ها را یاد می‌گیرند و می‌توانند الگوسازی را که یکی از پایه‌های درک مفاهیم ریاضی است، انجام دهند.

بازی ترازوی حسابگر

بازی ترازوی حسابگر یک وسیله ی کمک آموزشی و جالب می باشد. این ترازو مفاهیم ریاضی را با بازی به کودک آموزش می دهد. بازی ترازوی حسابگر شامل 2 سری کامل اعداد از 1 تا 10 می باشد که هر کدام از اعداد با توجه به ارزش عددی شان دارای وزن بخصوصی می باشد.

مثلا شما می خواهید به کودک آموزش دهید که 1+1=2 می شود. عدد 2 را در یک سمت ترازو و دو تا 1 را در سمت دیگر ترازو آویزان می کنید در این حالت ترازو به تعادل می رسد.

یا اینکه می خواهید مفهوم کوچکتر وبزرگتر را به کودک آموزش دهید. مثلا 7بزرگتر از 5 را می خواهید روی ترازو نشان دهید. عدد 7 را در یک سمت و عدد 5 را در سمت دیگر آویزان کنید عدد 7 پایین و عدد 5 بالا می ایستد.

بازی ترازوی حسابگر

بازی ریاضی مناسب برای کودکان

اشتراک در
اطلاع از
guest
2 نظرات
تازه‌ترین
قدیمی‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
راضیه
راضیه
2 سال قبل

با سلام و ممنون از مطلب عالی تون ، فقط اگه میشه در پستتون ذکر کنید یا برام بفرستید که مطلبتون گردآورندش چه کسیه و از چه منابعی استفاده کردید چون ذکر نکردن نام نویسنده و منابع ، فاقد ارزش علمیه . باتشکر

ملیحه سادات یاالله
ملیحه سادات یاالله
پاسخ به  راضیه
2 سال قبل

با سلام. در آخر مطلب منبع بعضی از بازی ها ذکر شده است .با تشکر