شاید کودک ۵ ساله شما نتواند به تنهایی کتاب بخواند، اما در این سن، دوست دارد کتاب در دست بگیرد و آن را ورق بزند، حتی اگر نداند چه کلماتی در صفحات آن نوشته شده است. اما چیزی که باید از آن مطلع باشید این است که کودکان ۵ ساله می‌توانند در مورد اینکه کدام عنوان کتاب را می‌پسندند و کدام را نه، سختگیر باشند. بنابراین هنگام خرید کتاب برای او باید محتاط باشید و عنوان‌هایی را انتخاب کنید که برای فرزند دلبندتان مناسب باشد و از خواندنشان لذت ببرد. شما باید بتوانید خود را جای بچه‌ها بگذارید و مثل آن‌ها فکر کنید. برای اینکه تصمیم‌گیری بهتری در این زمینه داشته باشید، در این راهنما قصد داریم تا بهترین کتاب برای کودک ۵ ساله را به شما معرفی کنیم. پس تا انتها همراه ما باشید.

فهرست مطالب

انتخاب بهترین کتاب برای کودک 5 ساله

قبل از انتخاب کتاب برای فرزندتان، دایره لغات او را در نظر بگیرید و سپس بر اساس آن، کتاب مناسب را برای کودک خود انتخاب کنید. آن‌ها در این سن در حال یادگیری بستن بند کفش‌های خود هستند، بریدن اشکال با قیچی را تمرین می‌کنند، بعضی از آن‌ها حتی آماده دوچرخه‌سواری هستند. برخی از کودکان در این سن هنوز توانایی خواندن را ندارند، در حالی که برخی دیگر به طور مستقل مطالعه می‌کنند. پس هنگام انتخاب بهترین کتاب برای کودک ۵ ساله، توانایی‌ها و ویژگی‌های شخصیتی آن‌ها را در نظر بگیرید. بیایید با هم نگاهی به چند کتاب مناسب برای کودکان بیندازیم.

مجموعه کتاب ۱۲ جلدی حواستو جمع کن

این مجموعه کتاب، می‌تواند بهترین کتاب برای کودک ۵ ساله باشد، زیرا مهارت‌هایی را به کودک شما آموزش می‌دهد که در دوران مدرسه برای او مفید و کاربردی خواهد بود. با مجموعه کتاب حواستو جمع کن، میل و اشتیاق فرزندان شما به یادگیری افزایش می‌یابد و موجب می‌شود که آن‌ها در هنگام آشنایی با دنیای اطراف خود، دقت و تمرکز بیشتری داشته باشند. در جلد اول این مجموعه کتاب، کودکان با مفاهیم ملموس، تشخیص ارتباطات و روابط بین اجزا آشنا می‌شوند. در جلد دوم تقویت دقت و توجه آن‌ها تمرین می‌شود. شکل‌شنایی، تقویت درک فضایی، تشابهات و تفاوت‌ها در جلد سوم به کودک آموزش داده می‌شود. در جلد ۴، ۶، ۷ و ۸، فرزند شما با مفاهیم ریاضی، شناخت اعداد، مفاهیم متضاد، ترتیب اعداد و شمارش آشنا می‌شود و برای آن‌ها تمرینات کاربردی و متنوع انجام می‌دهد.

جلدهای ۵، ۹ و ۱۰ مجموعه کتاب حواستو جمع کن به شناخت و طبقه‌بندی جانوران، گیاهان و اشیاء و آموزش مفاهیم آن‌ها اختصاص دارد. با مطالعه این سه جلد، کودک ۵ ساله شما دنیای گسترده علوم مختلف را می‌شناسد. در جلد ۱۱، شاهد آموزش مفاهیمی هستیم که می‌تواند در زندگی روزانه برای کودک شما مفید باشد. این مفاهیم مربوط به ارتباطات محیط اطراف ماست که نقش مهمی در اجتماعی شدن کودکان دارد. در جلد ۱۲ مجموعه کتاب حواستو جمع کن، فرزند ۵ ساله شما آمادگی نوشتن را بدست می‌آورد و می‌تواند بین چشم و دست خود هماهنگی مناسبی ایجاد کند. مهارت نوشتن به وسیله رنگ‌آمیزی شکل‌های مختلف و سپس از طریق پر کردن نقطه‌چین‌ها آموزش داده می‌شود.

مهارت‌های آموزشی مجموعه کتاب ۱۲ جلدی حواستو جمع کن

 • تشخیص و ارتباطات، تطابق و هماهنگی
 • افزایش تمرکز و دقت در کودکان، مفاهیم کاربردی
 • شناخت شکل‌ها، تفاوت و تشابه
 • آموزش مفاهیم ریاضی و مفاهیم متضاد
 • شناخت و طبقه‌بندی جانوران
 • شناخت اعداد ۱ تا ۹
 • شمارش و ترتیب اعداد ۱ تا ۹
 • شناخت و طبقه‌بندی گیاهان
 • آشنایی با کاربرد وسایل مختلف
 • ارتباطات محیط اطراف ما
 • آمادگی برای نوشتار
 • هماهنگی چشم و دست با خطوط نقطه‌چین

کتاب بخون و بچین ۱۰ (طوطی و بازرگان)

مجموعه کتاب‌های بخون و بچین از چندین جلد تشکیل شده است که هر کدام از آن‌ها به یکی از داستان‌های کودکانه قدیمی می‌پردازد. این کتاب‌ها به صورت پازلی طراحی شده‌اند و ۱۰ صفحه و ۵ پازل زیبا دارند. کتاب بخون و بچین ۱۰، بر اساس داستان معروف طوطی و بازرگان طراحی شده و داستان آن به صورت شعر آورده شده است. کودک ۵ ساله شما با شنیدن شعرهای زیبای این کتاب و دیدن تصاویر جذاب آن از کتابخوانی لذت می‌برد و می‌تواند با چیدن قطعات پازل در کنار هم و ساخت تصویر مورد نظر، برای دقایقی سرگرم شود.

می‌توان گفت مجموعه کتاب بچین و بخون می‌تواند بهترین کتاب برای کودک ۵ ساله شما باشد، زیرا هم کتاب است و هم بازی فکری. بنابراین با خرید این کتاب می‌توانید با یک تیر دو نشان بزنید. با کتاب بخون و بچین ۱۰ (طوطی و بازرگان)، کودکان با داستان‌های کهن کودکانه آشنا می‌شوند و با شنیدن داستان شعرگونه آن، به کتاب و کتابخوانی علاقه‌مند می‌شوند.

مهارت‌های آموزشی کتاب بخون و بچین ۱۰ (طوطی و بازرگان)

 • تقویت ارتباط بین سلول‌ها و اجزای مغز
 • زمینه‌ساز ایجاد افکار نوآورانه و جدید
 • تقویت و تکامل ذهنی
 • تقویت مهارت حل مسئله در کودکان از طریق بازی
 • هماهنگی دست و چشم
 • تقویت قوه تخیل
 • تقویت حافظه
کتاب بخون و بچین10

کتاب بخون و بچین 10 ( طوطی و بازرگان)

کتاب بخون و بچین 10 ( طوطی و بازرگان)  یک کتاب پازلی است که طوطی و بازرگان یکی از محبوب‌ترین شخصیت‌های کارتونی برای کودکان است. محبوبیت آنها به اندازه‌ای بوده که از روی ماجراهایشان اسباب‌بازی‌ها و کتاب‌های مصور زیادی چاپ و منتشر شده است.
موجود نیست !

اطلاعات بیشتر

کتاب جادویی میکی موس

این کتاب جالب، یک کتاب رنگ‌آمیزی جادویی با آب است که کودک ۵ ساله شما را تشویق می‌کند به وسیله یک ماژیک، تصاویر داخل کتاب را رنگ‌آمیزی کند. اما چرا به این کتاب جادویی می‌گویند و بهترین کتاب برای کودک ۵ ساله است؟ بچه‌ها برای اینکه بتوانند از ماژیک استفاده کنند، باید داخل آن آب بریزند. پس از این کار، وقتی فرزند دلبند شما روی تصاویر هر صفحه با ماژیک بی‌رنگ خود بکشد، به طرز شگفت‌انگیزی خواهد دید که تصاویر به خود رنگ می‌گیرند. با این ماژیک بی‌رنگ که داخل آن از آب پر شده، نباید نگران کثیف شدن دست کودک، فرش، دیوارها و دیگر وسایل خانه باشید. همچنین این ماژیک حاوی مواد سمی نیست و به سلامت کودکان آسیبی نمی‌رساند.

یکی دیگر از ویژگی‌های کتاب جادویی میکی موس  این است که رنگ تصاویر، پس از گذشت حدود ۱۰ دقیقه محو می‌شود و کودک می‌تواند، این تصاویر را بارها و بارها رنگ‌آمیزی کند و از نقاشی کردن لذت ببرد. در هر صفحه از کتاب، اسم یکی از شخصیت‌های معروف کارتونی سوال شده که فرزند دلبند شما باید آن را حدس بزند و تصویر مربوط به آن را رنگ کند.

مهارت‌های آموزشی کتاب جادویی میکی موس

 • آشنایی با رنگ‌ها و ترکیب آن‌ها
 • آشنایی با اشکال مختلف
 • بکارگیری همزمان نیم‌کره راست و چپ مغز
 • تقویت مهارت حرکات ظریف انگشتان دست
 • تقویت هماهنگی چشم و دست کودک

کلام آخر

وقتی کودکان به سن ۵ سالگی می‌رسند، می‌توانند داستان‌های طولانی‌تری را در ذهن خود مدیریت کنند، به همین دلیل است که برخی از کتاب‌ها برای کودکان می‌توانند به طرز شگفت‌انگیزی جالب به نظر برسند. بچه‌ها در این سن این توانایی را دارند که مفاهیم پیچیده‌‌تری را درک کنند، از این رو کتاب خواندن برای آن‌ها می‌تواند بسیار لذت‌بخش و مفید باشد.

اگر جزء آن دسته از پدر و مادرهایی هستید که حروف الفبا را قبل از اینکه فرزند دلبندتان وارد مدرسه شود، به او یاد داده‌اید، تنها کافی است بهترین کتاب برای کودک ۵ ساله را تهیه کنید و در اختیار فرزندتان قرار دهید و ببینید چگونه با شور و اشتیاق، شروع به خواندن کتاب می‌کند.

کتاب های پیشنهادی برای کودکان 5 سال

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها