دیگر مقالات

تقویت حافظه کودکان : چگونه حافظه کودک خود را تقویت کنیم؟

تقویت حافظه کودکان : چگونه حافظه کودک خود را تقویت کنیم؟ 1

در این مقاله به چند مورد از راههای تقویت حافظه کودکان اشاره خواهیم کرد.
به نظر شما کلید موفقیت فرزند شما در مدرسه در زمان آینده چیست؟
پیدا کردن راههایی مفید در زمان حال و الان برای تقویت حافظه کودکان است. خوشبختانه والدین زیادی وجود دارند که میتوانند این ابزار مهم و اساسی یادگیری را تقویت کنند.

راههای تقویت حافظه کودکان

بازی های تقویت حافظه کودکان را امتحان کنید.

علاقه مندی های دوران کودکی مانند حافظه، بازی سایمون می گوید، و تمرکز کردن می تواند قدرت مغز و فکر کودک شما را افزایش دهد.
سفرهای جاده ای می تواند یک فرصت دیگر برای ساخت مهارت های به یاد آوردن با کمک بازی های پرسشی باشد (“آیا ماشین قرمز را می بینید؟”).
و یا شما به سادگی می توانید در کنار فرزند خود باشید و با اسباب بازی های او بازی کنید.
توپ قرمز و توپ آبی را به او نشان دهید. چند دقیقه بعد، یکی از آنها را قایم کنید و ببینید آیا او میتواند به شما بگوید کدام یک از توپها نیست ؟
بازی های فکری مثل  قایم موشک، تیزبین ،شکلک در تقویت حافظه کودکان و حتی بزرگسالان فوق العاده موثرند.

تقویت حافظه کودکان : چگونه حافظه کودک خود را تقویت کنیم؟ 3

زمانی را برای بازی بگذارید

Tricia Ferrara، متخصص و درمانگر خانواده و خالق سریال پدر و مادر در سریال های تلویزیونی قرن بیست و یکم میگوید :

“تحقیقات گسترده نشان می دهد که ما با حرکتهای بدنی یک کوکتل بیوشیمیایی تولید می کنیم که مغز را برای یادگیری آماده میکند و ارتباطاتی را در مغز تقویت می کند که باعث تقویت حافظه نیز می شود.”
کودکان باید زمان زیادی را برای دویدن، بالا رفتن از درختان و بازی های فیزیکی از قبل و بعد از یادگیری صرف کنند.

تقویت حافظه کودکان : چگونه حافظه کودک خود را تقویت کنیم؟ 5

شاخه ای از روزمرگی ها

به گفته Sara Lise Raff، مشاور آموزشی کودک و مادر 3 فرزند، یک کودک تا 5 سالگی به طور واقعی مفهوم به اشتراک گذاشتن را نمی داند.
با این حال میشود به یک کودک مفاهیم اساسی مثل منتظر بودن برای  رسیدن نوبت (” او می رود، و سپس شما بروید “) را آموخت.
اگر که شما به راحتی از کنار اسباب بازی ها گذر کنید آنها برای هر کسی که می آید با اخلاق پسندیده ای رفتار خواهند کرد و قابل دسترسی خواهند بود و اگر که شما آن وسیله را هنگام بازی بردارید پس همه افراد با آن بازی خواهند کرد.

تقویت حافظه کودکان : چگونه حافظه کودک خود را تقویت کنیم؟ 7

سوال بپرس

به گفته DeAnn Davies از بیمارستان کودکان Phoenix :
” تحقیقات نشان داده است که گفت و گو کردن در مورد وقایع قبلی، به بهبود حافظه کودک کمک خواهد کرد. برای مثال، پس از اینکه شما در پارک هستید  سوالاتی مانند« چه کسی در پارک بود »،« اسم اون چی بود؟ » را بپرسید. این نوع سوالات نه تنها به  بهبود حافظه کمک خواهند کرد، بلکه به کودک کمک خواهند کرد تا اهمیت جزئیات و یادآوری کردن را درک کند.”
Davies می گوید: “همچنین شما میتوانید کمی بعد از خواندن یک داستان برای کودک، از او بپرسید «چه اتفاقی در داستان رخ داد؟» و یا مثلا ” خوک کوچک چه چیزی به گرگ بدجنس و بزرگ گفت؟”

تقویت حافظه کودکان : چگونه حافظه کودک خود را تقویت کنیم؟ 9

یک آهنگ بخوان

به گفته Tricia Ferrara ، یک درمانگر خانواده و خالق سریال پدر و مادر در سریال های تلویزیونی قرن بیست و یکم، موسیقی یک عامل دل چسب و قدرتمند است.
Tricia Ferrara می گوید: “همیشه تعجب می کنم که چرا شما می توانید اشعار آهنگ های تلویزیونی را از دوران کودکی بخوانید در حالی که یک جمله از گفتگو ها و دیالوگ ها یادتون نیست؟”
Ferrara میگوید :”موسیقی یک ابزار آموزشی پیش از یاد گرفتن زبان است، و تحقیقات نشان می دهد که این مورد می تواند برای تقویت حافظه قدرتمند باشد.”
برای کودکان نوپای بزرگتر، والدین می توانند دستورالعمل هایی برای موسیقی نیز بگذارند، مانند ساختن یک ترانه کوچک در مورد چگونگی بستن کفش هاتون.
برای بچه های کوچکتر، شما می توانید به سادگی یک بازی یادآوری اشعار یا موسیقی بسازید.
بنابراین دفعه بعد که شما موسیقی رو گذاشتید، حتما برخی از کلمات را جا بگذارید تا کودک شما بتواند آنها را برای شما پر کند.

تقویت حافظه کودکان : چگونه حافظه کودک خود را تقویت کنیم؟ 11

راه رفتن روی خط حافظه

تلنگر زدن از طریق عکس های خانوادگی، بهترین راه برای یادآوری لحظات خاص است و فشار آوردن به حافظه کودکان است.
کودک خود را  وادارید تا افراد داخل عکس ها  را شناسایی کنند (مطمئن شوید افراد داخل عکس کسانی باشند که کودک بیش از یک بار آنها را دیده است مانند مادربزرگ و پدربزرگ).
سپس از فرزندتان بخواهید داستانی در رابطه با عکس بگوید.
سعی کنید او را وادارید و برانگیخته کنید تا  آنچه را که در آخرین جشن تولدش اتفاق افتاده به یاد آورد و یا اینکه تعطیلات تابستانی چقدر  برای او سرگرم کننده بوده است؟

تقویت حافظه کودکان : چگونه حافظه کودک خود را تقویت کنیم؟ 13

درخواست کمک

کودکان نوپا تلاش می کنند تا مستقل تر باشند و در نتیجه آنها اغلب می خواهند کمی به مامان و باباشون کمک کنند.
بنابراین دفعه بعد که شما باید به بازار بروید، از فرزند خود بخواهید که چند مورد از موارد مورد نیاز برای خرید را به یاد شما بیاورد.
این کار نه تنها یک تجربه حافظه ای خوبی برای فرزند شما است، بلکه باعث خواهد شد که او احساس خاص بودن داشته باشد و  خوشبختانه حداقلش این است که دیگه در مورد کارهایی که میگویید ناله و شکایت نمیکنند.

تقویت حافظه کودکان : چگونه حافظه کودک خود را تقویت کنیم؟ 15

زمانی برای خوابیدن ایجاد کنید

مطالعات اخیر دانشگاه Northwestern نشان داد که خواب کافی نقش مهمی را در حفظ و نگهداری حافظه ایفا می کند.
در حقیقت، تحقیقات نشان می دهد که در طول خواب ما به طور موثری موارد مهمی را که در طول روز یاد گرفته ایم را ذخیره می کنیم و بقیه را خالی می کنیم.
بنابراین اطمینان حاصل کنید که فرزند شما خواب خوبی در شب داشته باشد. (بچه های نوپا به 11 تا 13 ساعت چرت زدن در روز نیاز دارند)
و این موضوع ضروری است که به هر دو موضوع سلامت بدن و ذهن توجه شود.

تقویت حافظه کودکان : چگونه حافظه کودک خود را تقویت کنیم؟ 17

سرگرم کننده باشید

Tricia Ferrara، درمانگر خانواده و خالق فیلم پدرو مادر در سریال های تلویزیونی قرن بیست و یکم می گوید:
“پسرم همیشه با این موضوع که کفشاشو کجا گذاشته مشکل دارد اما او می تواند کلمه به کلمه، شعر های یکی از فیلم های خنده دار را از بر بخواند.”
این نباید جای تعجب باشد که مطالعات نیز به این واقعیت اشاره می کند که ما بطور باورنکردنی چیزهایی را که  لذت می بریم، به ذهنمان می سپاریم.
بنابراین راهی را برای اضافه کردن طنز یا سرگرمی به درس های خود (یک آهنگ خنده دار همراه با آموزش یا استفاده از یک کتاب رنگارنگ برای کمک به یادگیری آنها ) پیدا کنید.

تقویت حافظه کودکان : چگونه حافظه کودک خود را تقویت کنیم؟ 19

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها