اگر برای خرید بازی فکری برای رشد ذهنی و فکری در اوقات فراغت و سرگرمی خود نیاز به راهنمایی دارید توصیه میکنم این مقاله را تا انتها بخوانید!

وظیفه والدین و دست اندرکاران امور فرهنگی است که به استفاده کودکان و نوجوانان از بازی های رایانه ای در جامعه و خانواده سمت و سو داده و نگرش و فعالیت بازی آنها را به بازی های فکری و خرید بازی فکری به جای بازی های رایانه ای تغییر دهند.
بازی فکری در رشد ذهنی و افزایش ضریب هوشی کودکان  فوق العاده موثرند.
بازی های فکری نوعی آفرینندگی، فرآیند ذهنی، شیوه تفکر و رویکردی در حل مساله است که کمک مبتکرانه ای برای درک و فهم کودک، بویژه در سال های ابتدای دبستان می کند.
باید توجه داشت که دور شدن از فضای مجازی و رایانه ای برای کودکان بویژه کودکان عصر حاضر و نیز ایجاد فضای مستقیم برای آنها در کنار هم و پرداختن به بازی های فکری جمعی، باعث بالا بردن خلاقیت می شود.

راهنمای خرید بازی فکری در سال 2022 1

پس برای خرید بازی فکری حتما داشتن اطلاعاتی در این زمینه مورد نیاز است.

راهنمای خرید بازی فکری در سال 2022 3

به طور کلی بازی های فکری مهارت های مختلفی را تقویت می کنند.دسته بندی های بسیار گوناگونی وجود دارد.میتوان دسته بندی را به تعداد تمامی مهارتهایی که برای یک انسان بزرگسال در جامعه امروزی لازم است افزایش داد.
بازی دونه به معرفی بازیهایی می پردازد که بیشتر اهداف آموزشی، فکری دارند و هدفمند هستند.معمولا هر بازی مهارتهای متنوعی را پوشش میدهد.طبیعی است که بیان کردن تمام مهارتهایی که یک بازی به طور مستقیم یا غیر مستقیم داراست امکانپذیر نیست.پس در همه بازیها تنها به مهمترین مهارتها اشاره شده است.

اول از همه باید بگوییم که بازی‌های فکری فقط برای بچه‌ها نیست. بزرگ‌ترها هم باید بازی کنند. در مقاله تاثیر بازی برای تقویت حافظه کودکان گفتیم که هر چقدر که بیشتر از مغزتان کار بکشید سلولها و نورون های مغزتان قویتر و حافظه تان قویتر میشود و بازی بویژه بازی های فکری تاثیر زیادی در تقویت حافظه دارند.
به قول دکتر نغمه گو تا می توانید بازی کنید!

راهنمای خرید بازی فکری در سال 2022 5

مزایای خرید بازی فکری:

 1. بازیهای فکری مغز انسان را فعال تر نگه میدارند و باعث تقویت مهارتهای شناختی افراد میشوند،همچنین از ابتلا به بیمارییهایی نظیر آلزایمر جلوگیری میکنند.

 2. بازی های فکری بسته به توضیحات بالا و نوع بازی، مهارتهای مختلفی نظیر مهارتهای اجتماعی، تقویت حافظه، دقت و تمرکز، خلاقیت، اعتماد به نفس، برانگیختن حواس، حل مسئله، تفکر استراتژیک، مهارت های ظریف، هماهنگی چشم و دست و… که در قسمت مهارتها به تفصیل به توضیح هرکدام پرداخته ایم.

 3. بازی های فکری همبستگی و مشارکت خانواده را افزایش میدهد بویژه بازی های گروهی که  کودکان در کنار بزرگترها با مقررات و نظم و ترتیب و قوانین آشنا میشوند.

 4. بازی های فکری به کاهش استرس کمک میکنند،به تعادل روانی افراد کمک میکند و حس آرامش آنها را تقویت میکند.

 5. بازی های فکری امکان گوشه گیر شدن افراد را کاهش میدهد و همانطور که گفتیم بازی های فکری و دسته جمعی در تقویت مهارتهای اجتماعی افراد چه کودک و چه بزرگسال موثر است.

انواع بازی های فکری :

بازی های فکری از نظر ساختار به چند دسته تقسیم می شوند که هر کدام مهارتهای مختلفی را تقویت می کنند :

بازی های کارتی

بازی های معمایی

بازی های تقویت مهارت و سرعت عمل

بازی های ساختنی

 بازی پازل

معرفی بازی فکری:

آهای بزرگترا و بچه ها! اگر دوست دارید بازی فکری کنید، بیایید تا ما چند بازی  خوب به شما معرفی کنیم.

بازی های کارتی:

به آن دسته از بازی‌ها گفته می‌شوند که معمولا دو یا چند نفر در کنار هم شروع به بازی می‌کنند.

بعضی از این بازی‌ها می‌توانند به شما اطلاعات عمومی جالب بدهند و یا بعنوان سرگرمی باشند و مهارت خاصی را در شما تقویت کنند.

بازی فکری تیزبین:

 

 برای انجام بازی فکری تیزبین به چشم های تیزبین و کمی هم سرعت نیاز دارید!

پنج بازی فکری مختلف و سرگرم کننده و هیجانی در یک بازی!

بازی تیزبین یک بازی کارتی است و شامل ۵۵ کارت می باشد.

در هر کارت ۸ عدد تصویر وجود دارد.

در این کارت ها بیش از ۵۰ عدد تصویر مختلف وجود دارد.

ویژگی کارت های بازی فکری تیزبین این است که بین هر دو کارت فقط و فقط یک تصویر مشترک وجود دارد.

هر چند که در دست شما یک بازی کوچک قرار دارد ، اما بازی فکری تیزبین یک ابزار آموزشی بسیار قوی و ارزشمند می باشد .

مهم ترین هدف بازی فکری تیزبین این است که هر چه سریعتر یکی از بازیکنان باید تصویر مشترک بین دو کارت بازی را تشخیص دهد

سپس اسم آن را طبق راهنما بلند اعلام نماید .

سپس بازیکن باید این کارت را در محل صحیح خود با توجه به نوع بازی قرار دهد .

بازی فکری تیزبین شرایطی را برای بازیکنان به طور همزمان ایجاد می کند تا سرعت تشخیص و عکس العمل خود را افزایش دهند.

و همچنین کنار این مساله باعث افزایش هوش و ایجاد تمرکز می شود .

شما به روش های مختلف می توانید این بازی را انجام دهید .

 

بازی فکری گلوکز:

 

گلوکز یک بازی گروهی بسیار جذاب ۲ تا ۶ نفره است. این بازی شامل ۲۴تاس حبه قند، ۳۶ کارت و راهنمای بازی است که در یک جعبه‌ی سخت عرضه می‌شود.هر یک از بازیکنان با چهار حبه قند و سه کارت، بازی را شروع و با ریختن تاس‌ها و بازی کردن کارت‌هایشان سعی می‌کنند هر چه زودتر از شر حبه قندهایشان خلاص شوند. بسته به تاس‌هایی که می‌ریزند، بازیکنان می‌توانند حبه‌قندهایشان را به دیگران بدهند، کارت بکشند یا یکی از کارت‌هایشان را بازی کنند. هر کارت قدرتی دارد که اگر به موقع بازی شود، بازیکن را به هدف نزدیک‌تر می‌سازد. یکی از جذابیت‌های بازی گلوکز این است که تا آخرین لحظه نتیجه‌ی بازی مشخص نیست.

 

بازی فکری ایروپولی-روپولی-مونوپولی کاملا فارسی:

 

هدف از بازی ایروپولی که بر اساس بازی بین‌المللی و پرفروش مونوپولی طراحی شده، آموزش مدیریت پول و افزایش هوش مالی است. در این بازی بازیکنان تاس می‌اندازند و با مقدار پولی که در آغاز بازی دارند، خیابان‌های مختلف شهر تهران قدیم را خریداری می‌کنند و اگر کسی در آنجا فرود بیاید، از آن‌ها کرایه می‌گیرند. وجود کارت‌های شانس، امکان ساخت و ساز خانه و هتل در املاک و چالش‌های مختلف در شکل کارت شانس، بر جذابیت بازی افزوده است. ایروپولی شامل صفحه‌ی بازی از جنس مقوای سخت، 28 کارت مالکیت، ۱۹ کارت شانس، پول اسکناس در ۷ مدل، ۱۲ هتل ، ۳۲ خانه‌، ۵ مهره‌ی رنگی بازیکنان و دفترچه‌ی راهنمای بازی است.

بازی فکری دکتر اکتشاف:

 

این بازی شامل ۱۲ لوله آزمایش، ۲۴ توپک در سه رنگ متفاوت، ۳۶ کارت الگو و راهنمای بازی است. به هر بازیکن سه لوله آزمایش همراه با ۶ عدد توپک داده می‌شود. کارت‌های الگو، رو به پایین، در وسط قرار می‌گیرند. یکی از بازیکنان یک کارت را برمی‌گرداند. بازیکنی که زودتر بتواند با جا به جا کردن توپ‌های رنگی آن‌ها را به صورت الگوی کارت درآورد، آن کارت را به عنوان امتیاز برمی‌دارد. بازیکنان نباید توپ را با دست لمس کنند یا آن‌ها را زمین بیندازند. از جمله مهارتهایی که با انجام این بازی افزایش می‌یابد، می‌توان به هماهنگی چشم و دست، سرعت عمل، قدرت تطبیق و حل مسئله اشاره کرد.

 

 

بازی فکری هدبند:

 

بازی هدبند یکی از بازی‌های گروهی محبوب در بین کودکان و نوجوانان است.این بازی حاوی ۶ هدبند، کارت‌های بازی، تعدادی مهره و یک ساعت شنی است. پس از قرار دادن هدبند روی سر هر بازیکن و قرار گرفتن کارت در محل مخصوص، هر بازیکن باید تا اتمام زمان ساعت شنی با پرسیدن سوال از بازیکنان دیگر و جمع‌آوری و طبقه‌بندی اطلاعات دریافتی تصویر روی کارت خود را حدس بزند. اگر در زمان مشخص موفق به انجام این کار شد یک مهره به عنوان جایزه دریافت می‌کند، در غیر این صورت نفر بعدی بازی را آغاز می کند. افزایش اعتماد به نفس و بالارفتن هوش حرکتی و تقویت دسته‌بندی اطلاعات از مواردی است که دراین بازی می‌توان به آن‌ها دست یافت.

بازی معمایی:

بازی‌هایی که شما باید یک معما را حل کنید. این بازی‌ها در افزایش هوش و مهارت‌های منطقی کودکان،

پروش دقت و سرعت‌عمل،پرورش قدرت هوش فضایی در کودکان و بزرگ‌ترها بسیار مؤثرند.

بازی فکری شب و روز:

 

بازی فکری شب و روز یه بازی فوق العاده برای پرورش قوه تجسم بچه ها و تقویت مهارت های چشم و دست و لامسه بچه ها از بازی کردن باهاش کلی کیف میکنند. بازی معمایی شب و روز نمونه ی کپی شده از بازی DAY & NIGHT شرکت اسمارت گیمز است.

این بازی معمایی یکی از بهترین بازی ها برای پرورش قدرت تجسم کودکان است.

در این بازی که دارای سطوح مبتدی، متوسط و پیشرفته است کودکان باید با استفاده از قطعات چوبی که در دست دارند

اقدام به حل معماهای روز و سپس معماهای شب نمایند.

بازی فکری شب و روز دارای 48 معما که 24 معما برا حالت روز و 24 معما برای حالت شب است.

بازی های تقویت مهارت حافظه و سرعت عمل:

بازی های سرعت عمل به شما کمک می‌کنند تا ضمن بررسی موقعیت، سریع تصمیم گرفته و درست عمل کنید.

همچنین مهارت دستان را افزایش می‌دهند و از طرف دیگر کمک می‌کنند فرد با تمرکز کامل تصمیم بگیرد.

تطابق اشکال چوبی جعبه فلزی (سفید):

 

تطابق اشکال چوبی جعبه فلزی یه جعبه هیجان انگیز که داخلش کلی کارت داره و اشکال های چوبی قراره بسازیمش و از بازی کردن کلی کیف کنیم .

داخل این بازی 2 تا جعبه فلزی وجود داردکه یکیش شامل کارتهای بازی است

و یکی شامل اشکال چوبی بازی است

کارت ها همه به صورت دو طرفه هستند و تصاویر مختلفی رو دارد باید بچه ها بسازنش .

ازی تطابق اشکال کودکان به وسیله تکه های اشکال هندسی رنگارنگ به پیاده سازی تصورات و تخیلات درونی ذهن خود می پردازند

از آنجایی که یکی از اصول آموزش بازی می باشد

در بازی تطابق اشکال کودکان از سنین پایین با اشکال هندسی مختلف آشنا می شوند

این بازی بهترین سرگرمی و جایگزین بسیار خوبی با بازی های دیجیتال می باشد

و مناسب سنین شش تا هشت سال است .

 

برج هوش چوبی:

 

برج هوش چوبی یه بازی فکری رنگی رنگی که به بچه ها رنگ ها اندازه ها رو یاد میده و باعث افزایش مهارت های حرکتیشون میشه .

برای ساختن برج هــوش رنگـی همراه کودک دلبند خود باشید. همراه باشید و به او کمک کنید تا با رنگ‌ها آشنا شود، هماهنگی چشم و دستان او بهبود یابد، مفهـــوم انـــدازه را درک کند و دقت و سرعت عمل او بهبود یابد.

این بازی فکری حسابی سرگرم کنندست و کلا بچه ها دوسش دارن .

بازی فکری مهره چین پومین:

 

قطعات آموزشی این وسیله شامل کارت های رنگی و ۴۰ قطعه پلاستیکی در ۸ شکل و ۵ رنگ می باشد .بازی فکری مهره چین پومین دارای پنج پایه اصلی، 40 عدد اشکال در طرح های مختلف (ستاره، مثلث، مربع، دایره، مستطیل، گل، بیضی،هشت ضلعی) و رنگ های متنوع ( آبی، صورتی، زرد، سبز…) می باشد.

روش بازی مهره چین پومین:

برای انجام بازی مهره چین پومین ابتدا کارت ها را از محل نقطه چین ببرید، سپس یکی از کارتها را در قسمت پایینی پایه قرار دهید.

قطعات را به صورت درهم و مختلط در اختیار کودک قرار دهید و از او بخواهید طبق چیدمان کشیده شده روی کارتها اشکال را در پایه ها بیندازد.

ابتدا از ساده ترین طرح روی کارت، بازی را آغاز کنید و قدم به قدم بازی را پیچیده تر کنید.  داخل بازی فکری مهره چین پومین کارت هایی وجود دارد که در واقع دستور العمل چیدمان قطعات بر روی پایه ها را با رسم شکل نشان داده است.

بازی های ساختنی:

این بازی‌ها به شما و کودکان کمک می‌کنند تا ذهنی خلاق و شکوفا داشته باشید.

ساختنی ها به بازیکنان کمک می‌کنند تا اشکال هندسی متنوعی بسازند.سازه ها و وسایل ساختنی گزینه‌ای بسیار مفید برای تقویت مهارت‌های دستی کودکان است.

 

 

 

بازی فکری پین چین:

 

بازی فکری پین چین که شامل ۱۶۰ قطعه راست و خمیده از جنس پلاستیک درجه یک و با رنگ‌های زیبا و درخشان است، این فرصت را به بهترین وجه برای کودک فراهم می‌سازد.

قطعات این محصول به راحتی به هم وصل می‌شوند و به کودک اجازه می‌دهند برای ساخت سازه‌های گوناگون خود تصمیم بگیرند و به یادگیری مستقل بپردازند و از این طریق بر هوش فضایی-دیداری خود بیفزایند.

دست‌ورزی و هماهنگی بین چشم و دست از دیگر فواید این محصول به شمار می‌رود.

بازی فکری کلبه جنگلی 252 قطعه:

 

خانه ی خود را بسازید… با چیدن قطعات بر روی یکدیگر و نصب در و پنجره برای خود یک کلبه زیبا بسازید و در کنارش چند درخت سبز  و با طراوت قرار داده آنگاه از مرد روستایی دعوت کنید که در کلبه ای که برایش ساخته اید زندگی کند و شما نیز از ساخته خود لذت ببرید.

در اسباب بازی فکری  کلبه جنگلی 252 قطعه باچیدن قطعات کوچک بر روی یکدیگر ، دنیای خلاقیت و ساختن تخیلات را تجربه کنید . سازه های مستحکم و مقاوم به راحتی در هم چفت شده واز هم جدا می شود و هر لحظه شکلی جدید ساخته می شود. کافی است فرزندانمان تشویق کنیم که همیشه در فکر ساختن باشند.

 • این کلبه جنگلی به کودکانمان در پرورش خلاقیت و افزایش تمرکز کمک می کند.
 • با این کالا کودکان با استدلال جزء به کل و کل به جزء آشنا می شوند.
 • ساختن مرحله به مرحله را تجربه می کنند.
 • قوه ی تخیل و تجسم فضایی خود را به کار می گیرند.
 • از مشاهدات و تجربیات خود استفاده می کنند.
 • میان ذهنیت و امکانات عینی رابطه برقرار می کنند و یاد می گیرند ایده های خود را طراحی و سازماندهی کنند.

بریکس چوبی 40 قطعه جعبه چوبی:

 

اگر به اسباب بازی های چوبی علاقه دارید و میخواهید جنس متفاوتی از اسباب بازی را تجربه کنید؛ بریکس چوبی 40 قطعه  محصول عالی و متفاوتی است,باید بدانید که شرکت سپتا با طراحی و تولید اسباب بازی بریکس چوبی جعبه چوبی به کمک شما در این زمینه آمده است.

اسباب بازی بریکس چوبی جعبه چوبی سپتا که در دسته بندی اسباب بازی های ساختنی قرار می گیرد دارای قطعات متنوعی است و باعث می شود کودک بتواند بی‌نهایت سازه های چوبی بسازد و ساعت ها سرگرم بازی باشد.

بازی با این اسباب بازی باعث تقویت هوش تصویری – فضایی، هوش حرکتی – جنبشی، هوش منطقی – ریاضی می شود.

اسباب بازی بریکس چوبی جعبه چوبی سپتا از چوب راش مرغوب و با کیفیت ساخته شده است و قطعات آن به طور کامل صیقل داده شده و هیچ لبه تیزی ندارد‌.

 

 

بازی فکری گیربکس:

 

بازی فکری گیربکس یک بازی ساختنی خلاقانه است که برای گروه سنی 4 سال به بالا طراحی شده است. در این بازی، کودک میتواند با استفاده از 100 قطعه پلاستیکی موجود سازه های سه بعدی مختلف و متنوعی را ایجاد نماید.

بازی فکری گیربکس مجموعه‌ای شامل ۱۰۰ قطعه‌ی پلاستیکی

( ۴۸ چرخ‌دنده، ۲۵ ستون، ۲۰ محور ۶ وجهی، ۶ پایه و ۱ دستگیره‌) با رنگ‌های درخشان است که کودک می‌تواند با بکارگیری آن‌ها سازه‌های متنوعی بسازد و با اتصال دستگیره همه‌ی چرخ‌دنده‌ها را به حرکت در‌آورد. وجود ستون‌ها امکان ساختن سازه‌های عمودی را نیز فراهم ساخته است، بنابراین سازه‌ها می‌توانند به صورت سه‌بعدی ساخته شوند. بازی با این مجموعه علاوه بر پرورش اعتماد به نفس و خلاقیت، کودک را با مفاهیم پایه‌ی علوم مهندسی مکانیک و روباتیک آشنا می‌سازد.

لگو خانه سازی 91 تکه چمدانی:

 

لگو خانه سازی 91 تکه چمدانی یه اسباب بازی دوست داشتنی برای لگو بازا و اونایی که بازی های بچین بچین دوست دارن تا دنیای جدیدی رو بسازن .

 بازی های خانه سازی به ویژه لگو های خانه سازی موجب میشه کودکان با سازه ها و نحوه ساختن اشنا بشن .

شکل ها و ساختن اونا رو یاد میگیرن و همچنین کاربرد لگو هارو

یاد میگیرن که با متصل کردن لگو ها ساختمان،  ماشین، درخت و… بسازن و کلی کیف کنند

و باعث بالا رفتن مهارت ظریف دستشون میشه

لگو خانه سازی 91 تکه چمدانی حمل نقل اسانی داره  بچه ها میتونن بعداز بازی همه لگو هارو داخل چمدون جمع کنند

همچنین بی خطر است و رنگ های زیبایی دارد

باعث افزایش هماهنگی چشم و دست و بالابردن تمرکز میشه

بازی های پازل:

کودک از بازی با انواع پازل ها مهارت های مختلفی را یاد می گیرند که برایش بسیار مهم و باارزش می باشند.به وسیله پازل ،کودک مفهوم نظم را درک می کند و تفکر منطقی در او ایجاد می شود.در واقع بازی پازل باعث افزایش دقت و شاید تمرکز در بینایی وحس لامسه ی کودک می شود.

 

پازل سه بعدی جعبه فلزی (آتش نشانی):

 

پازل سه بعدی جعبه فلزی (اتش نشانی ) ؛ داخل جعبه فلزی یک پازل 35 عدد پازلهای مربوط به تصاویر روی جعبه وجود دارد.

پازل های داخل جعبه :

پشت پازل هم اعداد رو داره تا بچه ها بهتر اشنا بشن و هم راحت تر کنار هم بچینن پازل هارو .

همه حال سه بعدی دارند و بالای پازل مدل داره .

بنابراین کودک پازل با تکه های متفاوت رو تجربه میکنه و کارش سختتر میشه و چالشی تر و میتونه  تصویر متفاوت رو بسازه  که یکی از یکی مشکل تر. با حل هر پازل اعتماد به نفسش بیشتر میشه و مهارت حل مسئلش افزایش پیدا میکنه.

پازل های جعبه فلزی از نمونه اسباب بازی فکری  های پرطرفدار در بین بچه هاست. پازل ها میتوانند تا مدت ها دوست های خوبی برای بچه ها در مهدکودک، خانه بازی و یا منزل باشند،

پازل چوبی جعبه فلزی 6 در 1 (میوه):

 

پازل چوبی جعبه فلزی 6 در 1 ؛ داخل هر جعبه فلزی 6 طرح مختلف پازلهای مربوط به تصاویر روی جعبه وجود دارد.

پازل های داخل جعبه :

2 تکه و 3 تکه و 4 تکه و 6 تکه هستند .

بنابراین کودک پازل با تکه های متفاوت رو تجربه میکنه و کارش سختتر میشه و چالشی تر.

و میتونه 6 تصویر متفاوت رو بسازه  که یکی از یکی مشکل تر.

با حل هر پازل اعتماد به نفسش بیشتر میشه و مهارت حل مسئلش افزایش پیدا میکنه.

پازل های جعبه فلزی از نمونه اسباب بازی فکری  های پرطرفدار در بین بچه هاست.

پازل ها میتوانند تا مدت ها دوست های خوبی برای بچه ها در مهدکودک، خانه بازی و یا منزل باشند.

 

 

 

پازل چوبی آشنایی با مشاغل 3 (دهکده):

 

پازل چوبی آشنایی با مشاغل 3 از 4 بخش تشکیل شده است که هر بخش بر روی یک صفحه چوبی قرارگرفته است.
در هر صفحه نیز 4 شغل وجود دارد.
این محصول به کودک می آموزد که هر شغل دقیقا قرار است که ارایه خدماتی به دیگر بدهد و افراد وقتی دراین نقش قرار میگیرند چه کارهایی را باید انجام دهند.

پازل مگنتی حروف و اعداد انگلیسی (جعبه فلزی):

 

پازل مگنتی حروف و اعداد انگلیسی جعبه فلزی یه بازی عالی خارجی وارداتی برای آموزش انگلیسی به بچه هاست.

جنس حروف انگلیسی چوبی مگنتیه.

خیلیاتون میگفتین حروف انگلیسی مگنتی میخواین که هم حروف بزرگ داشته باشه هم کوچیک هم اینکه از حرف چند تا باشه که راحت بشه کلمات مختلف باهاش ساخت..

این بازی همه این ویژگیا رو داره ، تازه اعداد و علائم ریاضی هم داره.

 

بازی های بازی‌دونه

پک آموزش ریاضی کیفی

323,000 تومان

آگور 75 قطعه

250,000 تومان
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها