اسباب بازی و بازی فکری و کتاب برای کودکان
هیچ محصولی در سبدخرید نیست.

چگونه بازی آموزشی برای کودکان در خانه بسازیم؟

بازی آموزشی برای کودکان

تاثیر بازی آموزشی برای کودکان :

زمان بازی یکی از بزرگترین و ضروری ترین بخش های پیشرفت کودکان و نوجوانان است. کودکان با روش های مختلف و مجموعه ای متنوع از اسباب بازی ها بازی می کنند. هر فعالیت تأثیر متفاوتی بر رشد و توسعه دارد. اسباب بازی ها  بویژه بازی آموزشی برای کودکان برای گسترش رشد و توسعه آنها بسیار حیاتی هستند.
کودکان در طول تاریخ و تمام فرهنگ های سراسر جهان توسط اسباب بازی ها هیجان زده و سرگرم می شوند.
بنابراین،اسباب بازی ها، کودکان و نوجوانان را برای داشتن رفاه و سرگرمی تشویق می کنند. به همان اندازه ،کودکان را تشویق می کنند با یکدیگر بازی کنند و در نهایت از پیشرفت آنها در جامعه پشتیبانی می کنند.

اسباب بازی و بازی آموزشی برای کودکان جزء موارد ضروری است که از پیشرفت روانشناختی، جسمی، احساسی و اجتماعی هر کودک حمایت می کند. اسباب بازی ها ابزارهای ساده ای برای توسعه تخیلات کودکان، مهارت های تصمیم گیری و خلاقیت آنها است.
به ویژه، اسباب بازی های بیرون از خانه توانایی بازی کردن در طبیعت را برای کودک محیا می کنند که برای رشد و پیشرفت کودک قوی و سالم ضروری است.
زمان بازی بسیار سرگرم کننده و هیجان انگیز است.
کودکان و نو
جوانان دوست دارند چیزهای جدید و نوآورانه درباره جهان اطرافشان و درباره خودشان را کشف کنند و یاد بگیرند.

پیشنهاد میکنم این مطلب را نیز بخوانید :

۱۲ دلیل که چرا اسباب بازی آموزشی کودکان بسیار مهم هستند!

از این رو، تمام متخصصان و محققان توسعه کودک موافق هستند  که بازی ها بویژه بازی های فکری و بازی آموزشی برای کودکان و همچنین اسباب بازی ها ابزاری هستند که کودکان با استفاده از آنها چیزهای جدیدی را در جهان بدست می آورند و یاد میگیرند.

پیشنهاد میکنم این مطالب را نیز بخوانید :
بازی فکری کودکان: کودکان را مانند کاریکاتور بزرگ نکنیم!
نقش بازی در رشد کودکان چیست؟
نقش بازی در رشد خلاقیت کودکان چیست ؟


علاوه بر این، اسباب بازی ها رضایت کافی و شادابی را ارائه می دهند، که هر دو این موارد از ساختارهای ذهنی حمایت می کنند و عزت نفس و اعتماد به نفس را تقویت می کنند.
جنبه های عمده ای از توسعه هر کودک با استفاده از اسباب بازی ها و بازی های فکری و آموزشی ارتقا یافته و ساخته می شود :

 

 1. برای توسعه مهارت های حرکتی :

  اسباب بازی ها و بازی آموزشی برای کودکان آنها را با فعالیت های جسمی و بدنی درگیر می کنند. برای مثال، برای دختران،آنها رنگ آمیزی میکنند و یا لباس تن عروسک خودشون میکنند،برای پسران، واکرها، دوچرخه ها یا اسباب بازی های ماشین، مهارت های حرکتی آنها را تقویت و دست و پای آنها را سخت تر می کند. اسباب بازی ها همچنین از پایداری و جهت گیری کودکان حمایت می کنند. با فعاليتهای بدنی، کودکان از بیماری چاقی دور شده و زندگی سالم را می پذيرند.

 2. برای توسعه احساسی :

  اسباب بازی بویژه بازی آموزشی برای کودکان و همچنین بازی فکری کودکان باعث نوآوری آنها می شود و به آنها اجازه می دهد تا احساسات و افکار درونی و بیرونی خود را بیان کنند.
  برای مثال، کودکان برای اینکه تصورات مختلف خود از زندگی واقعی را در نظر بگیرند، از طریق نقش بازی کردن شخصیت های مختلف، بازی کردن با لباس عروسکها و…این کارها را انجام میدهند. این بازی مانند بازی کردن خانه، حضور در مدرسه یا ایجاد دنیای خارق العاده است که کودکان را به مفاهیم جهانی هدایت می کند. ظرفیت ایجاد بازی های نمادین، یک شخصیت ثابت را ایجاد می کند که از جهت خاصی تولید می کند.
  مثلا بازی کردن در خانه، حضور در مدرسه یا ایجاد دنیای خارق العاده است که کودکان را به مفاهیم جهانی هدایت می کند.قابلیت ایجاد بازی های نمادین، فرد را به یک شخصیت ثابت و ماهر در همه جهت ها تبدیل میکند.

  پیشنهاد میکنم این مطلب را نیز بخوانید : بازی کودکان 5 ساله به بالا با وسایل خانه

   

 3. برای توسعه اجتماعی :

  به غیر از مهارت های زبانی و جسمی،اسباب بازی ها کودکان را دعوت می کنند تا با بزرگسالان و یا با کودکان در سنین دیگر ارتباط برقرار کنند و فرهنگ جایی را که در آن زندگی میکنند را درک کنند.بازی کردن با کودکان دیگر باعث میشود مسائل قابل توجهی مانند کارهای گروهی و تیمی،اشتراک گذاری،نوبتی بودن و… را یاد بگیرند.اسباب بازی ها همچنین کودکان را برای اختراع  و ایجاد چیزهای جدید تحریک می کنند، آنها یاد می گیرند که به درستی با دیگران مبادله کنند.

   

 4. برای توسعه شناختی :

  اسباب بازی ها، مهارت های شناختی کودکان را با تحریک توجهات و  مهارتهای مختلف آنان ، توسعه می دهند. به عنوان مثال، با استفاده از بازی های تخته ای، آنها توانایی حل مسائل و مشکلات را به طرز محسوسی توسعه می دهند که برای استقلال آینده آنها بسیار مهم است. توسعه شناختی مسئله ای حیاتی است ، چرا که به کودکان اجازه می دهد تا ریاضیات و مهارت های ارتباطی را به طریقی سرگرم کننده ای یاد بگیرند.

   

  پیشنهاد میکنم این مطلب را نیز بخوانید :  انواع بازی کودکان که والدین باید بدانند!

ساختن بازی آموزشی برای کودکان

ساختن بازی در خانه فوق العاده است.
بهترین اسباب بازی ها در خانه می توانند فرآیند یادگیری در مدرسه را بهبود بخشند، اما اسباب بازی های آموزشی تمایل به گران
شدن دارند.خانواده های زیرک می توانند با کمی تلاش اسباب بازی های ارزان قیمت یا حتی بدون هیچ هزینه ای را ایجاد کنند. اسباب بازی های خانگی به سبب نوآوری و اصالتی که دارند کودکان را هیجان زده میکنند. هر والدینی  می توانند از بازخورد فرزند خود نسبت به هدیه ای که به او دادند لذت ببرند. و مسئله کلیدی هر اسباب بازی این است که آیا کودک با آن بازی خواهد کرد یا نه؟

پیشنهاد میکنم این مطلب را نیز بخوانید : ساخت بازی فکری در خانه


روش های مختلفی برای ایجاد اسباب بازی های آموزشی توسط خودتون  وجود دارد که می تواند با مواد و وسایل ارزان داخل خانه به یادگیری کودک شما کمک کند. پدر و مادرها می توانند اسباب بازی های خانگی و ارزانی  را تولید کنند که بچه ها را شگفت زده کنند  و همچنین آنها را به یادگیری تشویق می کنند. هر کسی می تواند از اقلام خانگی معمولی و یا حتی مواد دور ریختنی استفاده کند تا آن را به یک اسباب بازی که بچه ها عاشقش هستند تبدیل کند.

این مراحل ساده را برای ساخت یک بازی آموزشی برای کودکان دنبال کنید :

شما می توانید جعبه یا کارتن ، ظروف، ضایعات کاغذ و  مقدار کمی هم از منابع دیگر استفاده کنید.
سپس، مجموعه ای از اقلام معمولی برای آموزش که در دسترس دارید و یا حتی از همسایگان خود و … جمع آوری کنید.
همراه با فرزندتان، بعضی از بروشورها یا جزوه هایی را که به نظر جذاب و انگیزشی هستند را پیدا کنید. سپس می توانید مواردی را که ترجیح میدهید برش بزنید، و  چیزهای جدیدی  را  حتی با مواد قابل بازیافت بسازید.
فرزندتان را در حین ساختن
مشاهده  کنید و باهاش بازی کنید. آنها از تلاشی که شما برای یادگیریشان میکنید قطعا لذت خواهند برد.

چیزهای ساده می توانند به راحتی کودکان را جذب و دعوت کنند، مخصوصا زمانی که کسی با آنها بازی کند.
زمانی که شما به عنوان یک پدر و مادر تمرکز و توجه به آنچه که آنها نیاز دارند و آنچه که آنها می خواهند داشته باشید یادگیری برای آنها آسان می شود .
حتی گران ترین اسباب بازی و بازی آموزشی برای کودکان اگر ارزشش را درک نکنند و هیچکس آنها را در یادگیری هدایت نکند بی فایده است،
اسباب بازی های مخصوص خود را ایجاد کنید،کودکان خود را خوشحال کنید، و به آنها مزایای صرفه جویی در هزینه را توضیح دهید.
اگر شما به عنوان یک پدر و مادر برای کمک، درک، حمایت و راهنمایی آنها به هر طریقی که می توانید، عمل کنید ،بعدها، فرزند شما متوجه خواهد شد که یک اسباب بازی چقدر ارزشمند است.

 

پیشنهاد میکنم این مطلب را نیز بخوانید : راهنمای خرید بازی فکری در سال 97

 

شما تابحال چه بازی فکری و آموزشی برای کودک خود نهیه کرده اید و یا آن را در خانه خودتان ساخته اید؟لطفا در قسمت نظرات واکنش کودک خود را بیان کنید.

منبع :
learningtoyguide

0
دیدگاه‌های نوشته

Join Waitlist ما هنگام ورود محصول به انبار شما را مطلع خواهیم کرد. لطفا آدرس ایمیل معتبر خود را در زیر بگذارید.