اسباب بازی و بازی فکری و کتاب برای کودکان
هیچ محصولی در سبدخرید نیست.

بازیهای خانگی برای کودکان : 7 بازی جذاب داخل خانه ای برای کودکان

بازی های ساده و جذاب برای کودکان در خانه

بازی ها نقش مهمی در شکل گیری رفتار کودکان دارند و انجام آن ها خصوصا در دوره ی پیش از دبستان، در بسیاری از بعدهای رفتاری کودک تاثیر بسزایی دارد.

مانند بهبود تعاملات اجتماعی، رفتاری، عاطفی، افزایش خلاقیت کودکان، ایجاد فضای شاد و صمیمی در خانه. همچنین موجب ارتباط بهتر کودک با والدین خود می شود و به وسیله تخلیه انرژی آن ها، در خواب راحت و کاهش شب بیداری آن ها بسیار موثر است.

در این مقاله قصد داریم شما عزیزان را با بعضی از بازی های خانگی آشنا کنیم، پس با ما همراه باشید.

کاردستی:

ساخت کار دستی جزء فعالیت هایی است که همه ی شما عزیزان آن را می شناسید. برای ساخت کار دستی ابزاری چون کاغذ، چسب، قیچی و… را می توانید در اختیار فرزندتان قرار دهید. از ویژگی های مثبت در ساخت کاردستی، رشد خلاقیت کودکان، تعامل در کار گروهی، استفاده از وسایل دور ریختنی و …می باشد.

یکی از مزیت های ساخت کاردستی در کودکان، به کار گرقتن کلیه‌ی حواس آن ها می باشد. دقت به رنگ و شکل وسایلی که کودک با آن ها کاردستی درست می کند، استفاده صحیح از ابزار و ….از عواملی هستند که در تمرکز و هماهنگی اندام های کودک تاثیر بسزایی دارد.

از دیگر ویژگی‌های ساخت کاردستی کاردستی ایجاد حس شور و شوق در کودک است.

کودکان در اجرای فعالیت باید آزادی عمل داشته باشند و کسی به جای آن ها کار نکند، بنابراین از الگودهی به کودکتان در این گونه فعالیت ها پرهیز کنید تا آن ها بتوانند خالق چیزهای جدید مطابق با سلیقه خودشان باشند.

 

ساخت لگو:

لگوها اسباب‌بازی هایی هستند که معمولاً از جنس پلاستیک می باشند ، لگوها اندازه‌ها و فرم‌های متنوعی دارند و با متصل کردن قطعات لگو به یکدیگر کودک می تواند اشکال مختلفی بنا به خلاقیت، سلیقه و ایده های ذهنی خود بسازد.

اما مزایای ساخت لگو در کودکان، بالا رفتن اعتماد به نفس، آشنایی با اشکال هندسی، کمک به یادگیری زبان دوم، تقویت مهارت ارتباطی، تحریک قدرت تخیلات و …..می باشد.

بازی حافظه:

در این بازی بچه ها را دور هم جمع کنید و به آن ها تعدادی کارت با کلمه های متفاوت بدهید و از آن ها بخواهید جمله ای بسازند که در آن از آن کلمات استفاده کنند. برای فهم بهتر کودک حتما برای آن مثال بزنید. اولین بازیکن به انتخاب خود یک جمله می گوید، در ادامه بازیکن بعدی باید جمله ی نفر اول را تکرار کند و جمله ایی جدید به انتخاب خود اضافه کرده و بازگو کند. بازی همین طور بین بچه ها ادامه پیدا می کند و هر بازیکن باید جمله ی بازیکن قبلی را تکرار کند و در ادامه جمله ی خود را نیز بگوید.

توجه داشته باشید که برای کودکان در سنین پایین از جمله های کوتاه استفاده نمایید و در ابتدای بازی سعی کنید جمله بازیکن قبلی را از کودک بپرسید و ببینید چقدر از جمله در ذهنش باقی مانده و حتی اگر عیناً از همان کلمات استفاده نکرد ولی مفهوم جمله را رساند از او بپذیرید و به آن سخت نگیرید. زیرا هدف از این بازی صحبت کردن بیشتر کودکان و بالا بردن حافظه شنیداری است.

بازی های فکری باعث تقویت حافظه، بالا رفتن سرعت تفکر و مهارت های شناختی، افزایش قدرت تمرکز و دقت، تقویت حافظه شنیداری می شوند.

بازی های بازی‌دونه

قایم باشک:

در آغاز بازی یک نفر از بچه ها با روش قرعه کشی که توسط والدین انجام می شود به عنوان گرگ انتخاب می شود.او در کنار دیوار چشمش را می بندد، بقیه بچه ها هر کدام در جایی مخفی می شوند و شخصی که چشمش را بسته است تا شماره ۲۰ می شمارد و بعد چشمانش را باز می کند و دنبال افرادی که مخفی شده اند، می رود و اگر بتواند یکی از بچه ها را پیدا کند و دستش را به بازیکن بزند، برنده می شود. دراین مرحله دو راه برای اعلام شخص دیده شده توسط گرگ وجود دارد که یکی از آن ها لمس شخص دیده شده توسط گرگ است، اما راه دیگر اعلام اسم شخص دیده شده توسط گرگ است و اعلام کردن جایی آن شخص مخفی شده و سپس گفتن سࣳک سࣳک است. و در صورتی که گرگ اشتباه تشخیص داده باشد محل مخفی شدن بازیکن را، شرکت کننده نباید از محل خود بیرون بیاید.

حالا آن شخص که پیدا شده باید جای گرگ را بگیرد و چشم ببندد، ولی اگر نتواند بچه ها را پیدا کند و بچه ها خودشان را به جایگاه نشانه برسانند، شخص گرگ شده دوباره باید چشم ببندد و بازی مجددا آغاز می شود. این بازی تا خسته شدن گروه ادامه دارد.

توجه داشته باشید بهتر است این بازی در مکان هایی انجام شود که امکان مخفی شدن وجود دارد. از مزیت های این بازی: بالا بردن سرعت عکس العمل، دقت به محیط اطراف، تیزبینی و… میتوان اشاره نمود.

از نوشته های بازی‌دونه دیدن نمایید
نوشته‌هانمایش همه نوشته‌ها
8
دیدگاه‌های نوشته

  یادش بخیر نقطه بازی

  مفید بود.
  ممنون

  ممنون از مطالب زیباتون

  به نظرم بازی هایی برای تک فرزنده خوبه

  ممنون بازی تیزبین یکی از بهترین بازی فکری بود که تا به حال کردم مخصوصا سیب زمینی داغ

  سلام خیلی بازی ها خانگی خوبی بودن من به دخترمم تو خونه از طریق تی ال پی اس زبان یاد میدم باتشکر

  ممنونم از مطلب زیبا و کاربردیتون

  خیلی زحمت عالی بودن برای سرکرمی دخترم تو تابستون حتما ازشون استفاده میکنم

Join Waitlist ما هنگام ورود محصول به انبار شما را مطلع خواهیم کرد. لطفا آدرس ایمیل معتبر خود را در زیر بگذارید.