بازی فکری |اسباب بازی کودک |اسباب بازی فکری |بازی فکری برای کودکان | فروشگاه اینترنتی بازی دونه
هیچ محصولی در سبدخرید نیست.

راهنمای خرید بازی فکری در سال 97

خرید بازی فکری

اگر برای خرید بازی فکری برای رشد ذهنی و فکری در اوقات فراغت و سرگرمی خود نیاز به راهنمایی دارید توصیه میکنم این مقاله را تا انتها بخوانید!

به گزارش ایرنا ،بازی های رایانه ای اغلب آثار مخرب روحی و جسمی در کودکان و نوجوانان دارد که با توجه به ظرافت فکر و ذهن این قشر، جبران آن شاید برای همیشه ناممکن شود.
وظیفه والدین و دست اندرکاران امور فرهنگی است که به استفاده کودکان و نوجوانان از بازی های رایانه ای در جامعه و خانواده سمت و سو داده و نگرش و فعالیت بازی آنها را به بازی های فکری و خرید بازی فکری به جای بازی های رایانه ای تغییر دهند.
بازی فکری در رشد ذهنی و افزایش ضریب هوشی کودکان  فوق العاده موثرند.
بازی های فکری نوعی آفرینندگی، فرآیند ذهنی، شیوه تفکر و رویکردی در حل مساله است که کمک مبتکرانه ای برای درک و فهم کودک، بویژه در سال های ابتدای دبستان می کند.
باید توجه داشت که دور شدن از فضای مجازی و رایانه ای برای کودکان بویژه کودکان عصر حاضر و نیز ایجاد فضای مستقیم برای آنها در کنار هم و پرداختن به بازی های فکری جمعی، باعث بالا بردن خلاقیت می شود.

 

پیشنهاد میکنم این مطلب را نیز بخوانید :  نقش بازی در رشد خلاقیت کودکان چیست ؟

پس برای خرید بازی فکری حتما داشتن اطلاعاتی در این زمینه مورد نیاز است.

 

راهنمای خرید بازی فکری

به طور کلی بازی های فکری مهارت های مختلفی را تقویت می کنند.دسته بندی های بسیار گوناگونی وجود دارد.میتوان دسته بندی را به تعداد تمامی مهارتهایی که برای یک انسان بزرگسال در جامعه امروزی لازم است افزایش داد.
بازی دونه به معرفی بازیهایی می پردازد که بیشتر اهداف آموزشی، فکری دارند و هدفمند هستند.معمولا هر بازی مهارتهای متنوعی را پوشش میدهد.طبیعی است که بیان کردن تمام مهارتهایی که یک بازی به طور مستقیم یا غیر مستقیم داراست امکانپذیر نیست.پس در همه بازیها تنها به مهمترین مهارتها اشاره شده است.

اول از همه باید بگوییم که بازی‌های فکری فقط برای بچه‌ها نیست. بزرگ‌ترها هم باید بازی کنند. در مقاله تاثیر بازی برای تقویت حافظه کودکان گفتیم که هر چقدر که بیشتر از مغزتان کار بکشید سلولها و نورون های مغزتان قویتر و حافظه تان قویتر میشود و بازی بویژه بازی های فکری تاثیر زیادی در تقویت حافظه دارند.
به قول دکتر نغمه گو تا می توانید بازی کنید!

پیشنهاد میکنم این مطلب را نیز بخوانید :  بازی هوش کودکان : معرفی چند بازی ساده برای تقویت هوش کودکان

 

مزایای خرید بازی فکری :

  1. بازیهای فکری مغز انسان را فعال تر نگه میدارند و باعث تقویت مهارتهای شناختی افراد میشوند،همچنین از ابتلا به بیمارییهایی نظیر آلزایمر جلوگیری میکنند.
  2. بازی های فکری بسته به توضیحات بالا و نوع بازی، مهارتهای مختلفی نظیر مهارتهای اجتماعی، تقویت حافظه،دقت و تمرکز،خلاقیت،اعتماد به نفس،برانگیختن حواس،حل مسئله،تفکر استراتژیک،مهارت های ظریف،هماهنگی چشم و دست و… که در قسمت مهارتها به تفصیل به توضیح هرکدام پرداخته ایم.
  3. بازی های فکری همبستگی و مشارکت خانواده را افزایش میدهد بویژه بازی های گروهی که  کودکان در کنار بزرگترها با مقررات و نظم و ترتیب و قوانین آشنا میشوند.
  4. بازی های فکری به کاهش استرس کمک میکنند،به تعادل روانی افراد کمک میکند و حس آرامش آنها را تقویت میکند.
  5. بازی های فکری امکان گوشه گیر شدن افراد را کاهش میدهد و همانطور که گفتیم بازی های فکری و دسته جمعی در تقویت مهارتهای اجتماعی افراد چه کودک و چه بزرگسال موثر است.


پیشنهاد میکنم این مطلب را نیز بخوانید :
بازی فکری کودکان: کودکان را مانند کاریکاتور بزرگ نکنیم!

انواع بازی های فکری :

بازی های فکری از نظر ساختار به چند دسته تقسیم می شوند که هر کدام مهارتهای مختلفی را تقویت می کنند :

 

معرفی بازی فکری :

آهای بزرگترا و بچه ها! اگر دوست دارید بازی فکری کنید، بیایید تا ما چند بازی خوب به شما معرفی کنیم.

 

بازی های کارتی :

به آن دسته از بازی‌ها گفته می‌شوند که معمولا دو یا چند نفر در کنار هم شروع به بازی می‌کنند. بعضی از این بازی‌ها می‌توانند به شما اطلاعات عمومی جالب بدهند و یا بعنوان سرگرمی باشند و مهارت خاصی را در شما تقویت کنند.

*مثلا بازی فکری تیزبین یک بازی کارتی است و شامل ۵۵ کارت می باشد.در هر کارت ۸ عدد تصویر وجود دارد .
به این صورت که بین هر دو کارت فقط و فقط یک تصویر مشترک وجود دارد و شما باید این تصاویر مشترک را تشخیص دهید.
البته کمی هم چاشنی سرعت عمل و تیزبینی هم نیاز است،در واقع باعث افزایش قدرت تمرکز و سرعت عمل بازیکنان میشود و مناسب سنین 6 تا 99 سال می باشد.
خرید بازی فکری

*بازی کارتی دیگر بازی فکری و گروهی گلوگز است.
این بازی شامل ۲۴تاس حبه قند، ۳۶ کارت و راهنمای بازی است.هر یک از بازیکنان با چهار حبه قند و سه کارت، بازی را شروع و با ریختن تاس‌ها و بازی کردن کارت‌هایشان سعی می‌کنند هر چه زودتر از شر حبه قندهایشان خلاص شوند. هر کارت شامل اطلاعات مختلفی است.در واقع یک نوع بازی است که در آن بازیکنان با رد و بدل کارتها به اهداف خود نزدیک میشوند و تا آخرین لحظه نتیجه بازی مشخص نیست.
معرفی بازی فکری

 

*بازی کارتی و هیجان انگیز دیگر بازی فکری ایروپولی یا همان مونوپولی یا همان بازی عمو پولدار است.
همه ما می دانیم که ایروپولی یک بازی پر از لحظات خرید و فروش می باشد.
باید در طول بازی سعی کنید که بازیکن ثروتمند بازی باشید و هر چه بیشتر تلاش کنید تا به ثروت خود به صورت مداوم بیافزائید.
هدف از بازی روپولی یا ایروپولی که بر اساس بازی بین‌المللی و پرفروش مونوپولی طراحی شده، آموزش مدیریت پول و افزایش هوش مالی است.
در این بازی بازیکنان تاس می‌اندازند و با مقدار پولی که در آغاز بازی دارند، خیابان‌های مختلف شهر تهران قدیم را خریداری می‌کنند و اگر کسی در آنجا فرود بیاید، از آن‌ها کرایه می‌گیرند.

  • در شهر دوری بزنید و به دنبال بهترین موقعیت ها برای خرید خانه , مغازه , شرکت و هرگونه املاک و مستقلات باشید.
  • فرصت های خوب را خیلی زود تصاحب کنید و از رقبایتان جلو باشید.
  •   روی خانه , زمین و هتل سرمایه گذاری کنید و ببینید که چطور پول هایتان به سوی شما سرازیر می شوند.
  • با رقبایتان معامله و تجارت کنید و گوش به زنگ هوشیار برای حراج ها باشید.
  • همواره مراقب باشید چون در نوک قله موفقیت های تجاری این بازی تنها برای یک نفر جا است و بقیه سرنوشتی جز ورشکستگی نخواهند داشت

بازی فکری جدید

همه‌ی ما والدین از قدیم این بازی جذاب را انجام می‌دادیم و چقدر لذت‌بخش است اگر این تجربه را در کنار فرزندان دلبندمان تکرار کنیم و یک نوستالژی دلنشین برای آن‌ها بسازیم.
کافیست یک مرتبه در جمع خانوادگی و دوستانه این بازی روپولی جدید را انجام دهید تا دیگر آن را رها نکنید.

* بازی کارتی دیگر بازی فکری دکتر اکتشاف است.
در این بازی فکری دکتر اکتشاف در آزمایشگاه خود مشغول آزمایش می باشد.
او باید هرچه سریع تر مواد شیمیایی خیلی خطرناکی را با استفاده از لوله های آزمایشگاهی با هم ترکیب کند.
آیا شما دوست دارید در این کار مهم به دکتر اکتشاف کمک کنید؟
به هر بازیکن سه لوله آزمایش همراه با ۶ عدد توپک داده می‌شود. کارت‌های الگو، رو به پایین، در وسط قرار می‌گیرند.
هر یک از بازیکنان به عنوان یکی از دستیاران دکتر اکتشاف باید هر چه سریعتر با استفاده از لوله های آزمایش توپ ها را به نحوی جابجا نمایند که در نهایت ترتیب توپ های داخل لوله ها با تصویر روی کارت های بازی یکسان شود.
هر بازیکنی که زودتر این کار را انجام دهد ، برنده بازی دکتر اکتشاف خواهد بود .

بازی فکری جالب

 

*بازی کارتی دیگر شکلک است.
در واقع محتوای داخل بازی فکری شکلک فقط 33 کارت تصویری است.
بازی فکری شکلک یک بازی گروهی ۲ تا ۶ نفره برای ایجاد فضایی شاد و دوستانه در بین جمع است و مناسب سنین 4 تا 99 سال می باشد.
در آغاز بازی کارت‌ها را خوب بُر زده، به هر یک از بازیکنان ۳ کارت می‌دهیم. هر شکلک سه بار تکرار شده است و هدف این است که بازیکنان با درآوردن شکلک روی کارت‌های دستشان، سه کارت شبیه هم را ردیف کنند.بازی جذاب و هیجان انگیزی که اعتماد به نفس افراد را افزایش می دهد.

انواع بازی های فکری

پیشنهاد میکنم این مطلب را نیز بخوانید : بازی برای بالا بردن اعتماد به نفس کودکان


*بازی فکری
و کارتی دیگر کلوچیا را به شما معرفی میکنم.
این بازی فکری جذاب مناسب سنین ۶ سال به بالا می باشد و مشابه بازی ماز و مسیریابی است.
این بازی شامل ۳۱ کارت بازی است : ۱۶ کارت آسان (خطوط حاشیه سفید برای مبتدی ها) و ۱۵ کارت دشوار  که  دیگر مسیریابی سخت تر می شود و ذهن را بیشتر به چالش می کشد و همچنین باعث افزایش دقت و تمرکز میشود.

*بازی کارتی دیگر بازی فکری هدبند است. مناسب برای رده سنی 4 تا 99 سال است.
تمامی بازیکنان باید هدبند های پلاستیکی را بر روی سر خود ببندند و یکی از بازیکنان برای هر نفر ، یک کارت را بدون اینکه تصویرش را خود فرد ببیند ، بر روی سر بازیکن قرار دهد و با گذاشتن ساعت شنی تایم شروع میشود و با پرسیدن سوالاتی باید حدس بزند که چه کارتی روی سرش قرار دارد؟
هدبند کانگورو یکی از محبوبترین بازی های کشور ژاپن می باشد وکودکان ونوجوانان این کشور علاقه بسیاری به آن دارند.
اگر قصد خرید بازی فکری دارید این مورد به شدت توصیه می شود.

بازی فکری برای کودکان

*بازی کارتی دیگر بازی فکری دو چشمی است.
دارای 6 کارت تصویری با شکلها و رنگهای مختلف است. که باعث افزایش سرعت عمل و مهارت تطبیق دادن فرد میشود.
کارتها وسط بازیکنان قرار می گیرد.
تمامی بازیکنان باید با توجه به رنگ و شکلی که روی تاس ها آمده است ، تصویر مورد نظر را بر روی کارت های بازی پیدا کنند و انگشت خود را هر چه سریع تر روی آن قرار دهند.

بازی گروهی

بازی معمایی :

بازی‌هایی که شما باید یک معما را حل کنید. این بازی‌ها در افزایش هوش و مهارت‌های منطقی کودکان، پروش دقت و سرعت‌عمل،پرورش قدرت هوش فضایی در کودکان و بزرگ‌ترها بسیار مؤثرند.
بازی فکری لاجیکولو یک بازی معمایی است.
دفترچه ای شامل ۱۵۲ معما دارد.در واقع شما با قوانین احتمال و جایگشت آشنا میشوید و هرچه به آخر میروید چینش مهره ها سخت تر و معما پیچیده تر میشود.
لاجیکولو یک نوع بازی فکری برای تقویت تفکر استراتزیک و استدلال افراد است.در واقع بازیهای معمایی مهارت حل مسئله افراد را تقویت کرده و فرد پس از حل معماها مخصوصا معماهای پیچیده تر اعتماد به نفسش افزایش می یابد.

بازی معممایی دیگر بازی فکری باغ وحش هوش است.
باغ وحش هوش یک بازی فکری یک نفره برای  ۵ سال به بالاست که ذهن افراد را با حل معماها به چالش می‌طلبد.که شامل کتابچه راهنما و معماها،دفترچه سر نخ و راه حل معماها است که باعث افزایش تفکر استراتژیک و مهارت حل مسئله میشود.
بازی فکری برای کودکان 9 ساله

بازی معمایی دیگر بازی فکری معمای جنگل ست.
هر صفحه ی دفترچه این بازی فکری شامل یک معما می باشد که از معما های آسان تر شروع می شود و تا معماهای پیچیده تر ادامه می یابد.برای انجام این بازی ، شما باید برای حل هر معما چهار قطعه پازل را به نحوی روی صفحه بازی که با تصاویر حیوانات پوشیده شده است بگذارید که فقط حیوانات مشخص شده معما ، در جنگل انبوه پیدا باشند .که باعث افزایش دقت و تمرکز و اعتماد به نفس افراد می شود و مناسب سنین 5 تا 99 سال است.
معمای جنگل هم یک پیشنهاد هدفمند دیگر بازی دونه برای خرید بازی فکری است.

بازی های تقویت مهارت حافظه و سرعت عمل :

اگرچه بازی های بالا که نامبرده شد هرکدام باعث تقویت مهارتهای خاصی میشوند.
بازی های سرعت عمل این بازی‌ها به شما کمک می‌کنند تا ضمن بررسی موقعیت، سریع تصمیم گرفته و درست عمل کنید. همچنین مهارت دستان را افزایش می‌دهند و از طرف دیگر کمک می‌کنند فرد با تمرکز کامل تصمیم بگیرد.

مثلا بازی فکری تردست یک بازی سرعتی فوق العاده است که اگر شما سرعت و دقت نداشته باشید بازنده بازی هستید.بازی های سرعتی هیجان زیادی دارند و باعث تقویت هوش هیجانی افراد میشوند.این بازی مناسب سنین 3 تا 99 سال است.
هدف بازی تردست، برداشتن هر چه سریع تر لیوان های رنگی با استفاده از چکش لیوان دار مخصوص است.
بهترین بازی فکری

و اگر بخواهم به شما یک بازی خوب که در تقویت حافظه فوق العاده موثر است معرفی کنم آن بازی قایم موشک است که واقعا حافظه افراد را به چالش می کشد مخصوصا وقتی که همه تشتک ها وسط قرار گرفتند و جای آن چندبار عوض شده و شما کاملا گیج هستید که زیر تشتک چه شکلی قرار دارد؟اینجاست که حافظه به کارتان می آید و با تکرار این بازی حافظه تان تقویت میشود.
حافظه آنقدر مهم است که ما بهای خیلی زیادی بابت اینکه حافظه ضعیفی داریم پرداخت خواهیم کرد.البته بازی فکری و کارتی تیزبین هم برای تقویت حافظه موثر است.
که اگر قصد خرید بازی فکری دارید این مورد را از دست ندهید!
اسباب بازی فکری

پیشنهاد میکنم این مطلب را نیز بخوانید : تاثیر بازی برای تقویت حافظه کودکان

 

بازی های ساختنی :

این بازی‌ها به شما و کودکان کمک می‌کنند تا ذهنی خلاق و شکوفا داشته باشید.ساختنی ها به بازیکنان کمک می‌کنند تا اشکال هندسی متنوعی بسازند.سازه ها و وسایل ساختنی گزینه‌ای بسیار مفید برای تقویت مهارت‌های دستی کودکان است.

از جمله بازی های ساختنی سازه های فلزی هستند.
سازه‌های فلزی وسایل علمی، آموزشی، مهندسی و سرگرمی هستند.این سازه ها حاوی قطعات مختلفی همراه با پیچ گوشتی هستند که می‌توان با استفاده از راهنمای درون جعبه در هر مدل 2 یا 3 نوع شکل متفاوت ساخت. که در واقع علاوه بر ذهن و فکر خلاقیت افراد را نیز به چالش میکشد.
سازه‌های فلزی مهارت‌های مختلفی  نظیر تقویت ماهیچه‌های ظریف دست و کار با ابزار، هماهنگی چشم و دست، نقشه خوانی و آشنایی با مکانیزم‌های مهندسی  را در افراد تقویت میکنند که مناسب سنین 7 سال به بالاست.
که بعنوان یک مورد برای خرید بازی فکری حتما به شما پیشنهاد میکنم.
فروشگاه بازی فکری

از جمله بازیهای ساختنی دیگر لگو و خانه سازی است.
این دسته از بازی ها از قطعاتی تشکیل شده اند که بازیکن با ترکیب یا اتصال آنها با یکدیگر می تواند یک مفهوم جدیدتر را خلق یا بازسازی کند.

لگو بازی تا سطلی (۱۳۵ قطعه) یک لگوی زیبا محصولی برتر از بازی تا با تعداد ۱۳۵ قطعه برای کودکانی که علاقه مند به اسباب بازی های لگو و ساختنی می باشند.
کیفیت لگو های بازیتا فوق العاده عالی است و حتی به کشورهای مختلف صادرات دارد.

بازی های پازل :

کودک از بازی با انواع پازل ها مهارت های مختلفی را یاد می گیرند که برایش بسیار مهم و باارزش می باشند.به وسیله پازل ،کودک مفهوم نظم را درک می کند و تفکر منطقی در او ایجاد می شود.در واقع بازی پازل باعث افزایش دقت و شاید تمرکز در بینایی وحس لامسه ی کودک می شود.

پازل

پیشنهاد میکنم این مطلب را نیز بخوانید : پازل مناسب برای کودکان از نظر کارشناسان چیست؟

در این مقاله به تمام موارد و راهنمایی های مورد نیاز برای خرید بازی فکری اشاره کرده ام.امیدوارم از آن استفاده کنید.
به نظر شما از بین موارد بالا برای خرید بازی فکری کدام بازی از همه جذابتر و کاربردی تر است ؟
لطفا در قسمت نظرات با ما به اشتراک بگذارید!

0
دیدگاه‌های نوشته

Join Waitlist ما هنگام ورود محصول به انبار شما را مطلع خواهیم کرد. لطفا آدرس ایمیل معتبر خود را در زیر بگذارید.