خرید بازی فکری و کتاب برای کودکان
هیچ محصولی در سبدخرید نیست.

معرفی بهترین بازی فکری برای کودکان 4 ساله

wepik 2021717 214811

بهترین بازی های فکری برای کودکان 4 ساله

در این مقاله به بررسی خصوصیات کودکان 4 ساله  و بهترین بازی فکری برای کودکان 4 ساله می پردازیم.
بدیهی است که شاید بعضی از بازی های فکری در سنین مختلف مشترک باشند و مناسب بازه سنی خاصی باشند.
ما پیش از این سه مقاله را درباره‌ی انتخاب بهترین اسباب بازی‌ها برای کودکان  یک ساله و دو ساله  و سه ساله  منتشر کردیم.

روانشناسی کودک 4 ساله تا 5 ساله:

به سنی که پر از تکمیل مهارت‌های قدیم است، خوش آمدید. سنی که چیزهای کاملاً نو با سرعتی فوق‌العاده بدست می‌آید.

* شما با کودکی رو به رو هستید که گفته شده ، بهترین ایام زندگی کودک و بهترین وقتی است که پدر و مادر می توانند با کودک خود وقت بگذرانند و از کنار هم بودن لذت ببرند.

*کودکان چهار ساله شیطنت بیشتری نسبت به سال های قبلی دارند و به دایناسورها، اژدها و قهرمانان علاقه مند می شوند و اغلب در تخیلشان خشونت هست. کودکان در این سن احساسات سفت و سختی دارند یعنی یا چیزی را خیلی دوست دارند یا از چیزی متنفرند. کودکان چهار ساله می‌توانند ادا دربیاورند، شعرهای خنده‌دار بخوانند و در کل با بازی خود را سرگرم‌ کنند.

*حتی بیشتر چهار ساله‌های کم حرف نیز تمایل دارند که در جمع بزرگتر‌ها و گروه‌های مختلف سنی قرار بگیرند.

* از این سنین باید سعی کنید به کودک خود مسئولیت هایی متناسب با سنش به او بدهید. وظایفی که بر عهده ی کودک گذاشته می شود باید درخور سن و توان او باشد، کودکان کم سن باید مسئول جمع آوری اسباب بازی ها و مرتب کردن اتاق خود باشند.

*مشارکت کودک در تعیین وظایف مهم است اگر فرزند شما در انتخاب وظایف مربوط به خود سهمی داشته باشد، بیشتر متابعت خواهد کرد. توجه به این نکته نیز مهم است که وی مسئول جبران اشتباهات خود نیز می باشد. مثلاً اگر مایعی را روی زمین ریخت باید از او بخواهیم در تمیز کردن آن کمک کند.

*کودک چهار ساله عاشق تحرک است و فعالیتهای فیزیکی اش نسبت به قبل آشکارا افزایش یافته است.وقتی کار تازه ای یاد می گیرد ، بی نهایت احساس غرور می کند.در تمام طول روز فریادهای او را می شنویم که می گوید :”بابا من را ببین! مامان ! به من نگاه کن!”

*در این سن کودکان علاقه مند به یادگیری حروف و اعداد هستند.
اکثر افراد با بزرگسالان مؤدبانه صحبت می کنند، اما گاه فراموش می کنند با کودک خود چنین باشند، اگر آنچه را از کودک خود می خواهید، با کلمه ی ” لطفاً ” بیان کنید تأثیر بسزایی در تربیت او خواهد گذاشت زیرا در این سنین ارتباط با بزرگسالان و همسالان پررنگ تر می شود و او باید آموزش لازم را در این موارد دیده باشد.

*مهارت‌های زبانی کودکان در این سن پیشرفت می‌کند. چهار ساله‌ها روزانه حدود 4 تا 6 کلمه جدید یاد می‌گیرند. اکنون جمله‌های آنها طولانی‌تر و مرکب شده است.

*ممکن است آنها قادر باشند سخنان خود را با موقعیت خودشون تطبیق دهند. مثلاً وقتی با کودکی کوچک‌تر از خود صحبت می‌کنند، می‌گویند “مامان رفت، خدافظ.” وقتی با مادر بزرگ‌شان صحبت می‌کنند، می‌گویند”مامان به مغازه رفته تا شیر بخرد.”

*کودکان در این سنین بیشتر به بازی و فضاهای بیرون از خانه نیاز دارند، بازی در یک پارک بازی که فضای جنگلی و جا برای دویدن و سه‌چرخه سوای داشته باشد خیلی بهتر است.

*کودک در این سنین با هم سن و سال های خود بازی گروهی انجام می دهد و تمایل به تولید بازی های جدید دارد.

*کودک در سنین چهار تا پنج سالگی زمانی که با بازی های ساختنی بازی می کند واقعاً از تخیلشان استفاده می‌کنند. این بازی به آن‌ها کمک می‌کند تا شکل، اندازه، تعداد، تعادل و شباهت ها و تفاوت ها را یاد بگیرند.

*اولین چیزی که باید در کودک جدی گرفت خلاقیت اوست که گاهی قرار گرفتن در محیط های جدید مثل مهد کودک یا حتی مدرسه می تواند آن را بیشتر کند ولی با توجه به اینکه اکثر کودکان در سن ۴ سالگی بیشتر با والدین و در محیط خانه هستند.
بنابراین یکی از مکمل های خوب می تواند اسباب بازی و بازی های فکری باشد.
میتوانید بخشی از اسباب بازی های کودکانتان را تعویض یا جایگزین کنید. و برای خرید وسایل و اسباب بازی های جدید حتما به نظر او توجه کنید تا نتیجه بخش باشد.

توانایی های کودک 4 ساله تا 5 ساله:

در چهار تا پنج سالگی کودک شما قادر است که :

 به راحتی روی یك خط باریك راه رفته و روی پنجه ی پاها جست و خیز كند.

کودک ۴ ساله شما روی مهارت های حرکتی درشت تسلط کامل دارد سریع می‌دوند، می‌پرند و می توانند مثل یک بزرگسال از پله بالا برود، روی یک مسیر مستقیم راه برود، روی یک پا لی لی کند وبدون خطر از درخت و نردبان بالا برود.

شكل آدمك را به صورتی قابل تشخیص با رسم سر، تنه ، پاها ، دست ها و در شكل های مختلف بكشد.

 از چاقو و چنگال به خوبی استفاده كند.

نام كامل ، سن و گاه روز تولد و آدرس خانه را بگوید.

 به سهولت صحبت كرده و نكات دستوری و تلفظی را رعایت می كند اما هنوز ممكن است در ادای برخی صداها مشكل داشته باشد.

کودک در این سن با ثبات تر و قابل پیش بینی تر است.او می تواند تقسیم کار را درک کند،اسباب بازی هایش را خودش جمع کند و در کارهای خانه واقعا به شما کمک کند.از تشویق او و هم بازی شدن با کودک در این سن غافل نشوید.

نمونه هایی از بازی فکری برای کودکان 4 ساله:

بازی های پیشنهادی برای کودکان 4 تا 5 سال که بهترین اثربخشی را دارند :

1- بازی فکری میخ و چکش:

دست گرفتن چکش چوبی و کوبیدن قطعات روی صفحه، باعث تخلیه انرژی کودک شده و هم مهارت دست او را افزایش می دهد.

بازی های میخ و چکشی طرح های مختلف دارند و کودک با ترکیب قطعات چوبی مختلف و کوبیدن آن به تخته چوبی اش شکلهای جدید و خلاقانه ایجاد می کند.

صفحه پایه که شکل ها روی آن کوبیده می شوند از جنس چوب پنبه است و همین امر سبب می شود که کودک بتواند بدون نیاز به والدین اشکال را با میخ روی صفحه ثابت کند
و همینطور وقت بیرون آوردن قطعات از تخته این کار به سهولت انجام می پذیرد.

2-بازی فکری شب و روز:

این بازی معمایی یکی از بهترین بازی ها برای پرورش قدرت تجسم کودکان است. در این بازی که دارای سطوح مبتدی، متوسط و پیشرفته است کودکان باید با استفاده از قطعات چوبی که در دست دارند اقدام به حل معماهای روز و سپس معماهای شب نمایند.

بازی فکری شب و روز دارای 48 معما که 24 معما برای حالت روز و 24 معما برای حالت شب است.

برای کودکان سه ساله صرفا بازی کردن با قطعات چوب و استفاده از حس لامسه و تقویت مهارت دست ملاک است، و برای کودکان بزرگتر از چهارسال ابتدا حل کردن معماهای ساده ی روز و سپس معماهای شب مد نظر است.

تعدادی از معماهای حالت شب برای بزرگسالان نیز چالش برانگیز است.

در این زمان که بیشتر خانواده ها تک فرزند هستند نیاز به بازی های معمایی تک نفره بسیار احساس می شود.

این بازی یکی از بهترین بازی های معمایی برای سرگرم کردن کودکان 3 سال به بالاست.

روش مرحله به مرحله ی معماها باعث می شود که ذهن کودک همزمان با سخت شدن معماها قوی تر شود و آمادگی لازم برای حل آن ها را پیدا کند.

تقویت دقت و تمرکز، آموزش حل مساله، افزایش هوش بصری و فضایی و تقویت تجسم

و خلاقیت از فواید آموزشی این بازی جالب است.

این محصول توسط شرکت بالسا باز تولید شده و طراحی زیبای ظاهری در کنار کیفیت قطعات چوبی از این بازی یک محصول پرطرفدار ساخته که می تواند سرگرمی و آموزش را به طور همزمان برای کودکان به ارمغان آورد.

بازی فکری شب و روز یه بازی فوق العاده برای پرورش قوه تجسم بچه ها، تقویت مهارت های چشم و دست و لامسه آن ها می باشد که از بازی کردن باهاش کلی کیف میکنند. 

3- سنگریزه های رنگی :

سنگریزه های رنگی کارابال، یه اسباب بازی جذاب آموزشی که باعث افزایش مهارت تطبیق ، آموزش رنگ ها ، آموزش شکل ها میشه و بچه ها از بازی کردن باهاش کلی لذت میبرن .

نحوه ی شروع بازی به این صورت هست که ابتدا از کارت های ساده تر شروع میکنید و به ترتیب سنگ ها رو جای گذاری میکنید و کم کم کارت های پیشرفته تر رو با بچه ها کار میکنید .

این سنگ های صیقلی و شفاف برای ساختن سازه و تقویت ماهیچه های ظریف طراحی شده است. از این سنگ ریزه های رنگی می توان برای ساختن انواع طرح های هنری و کاردستی و یا آموزش شمارش و آموزش ساخت انواع سازه ها به کودکان استفاده کرد.

رنگ های پر جنب و جوش و اندازه های مختلف سنگریزه ها کودک را ترغیب می‌کند که طرح‌های ذهنی خود را تمرین کند اشکال خلاقانه مختلفی بسازد و در مورد آنها صحبت کند.

این سنگ های سبک و سنگین  نه تنها ظاهری زیبا دارند بلکه سطحی صاف و نرم دارند بچه ها شیفته رنگهای شفاف شکل های ناهمگون و سطح نرم سنگها می‌شود و همچنین ساخت این سازه ها باعث سرگرم شدن آنها نیز می شود.

 

4- میمون باهوش:

 

بازی فکری میمون باهوش برای نشان دادن ارتباط بین موارد مختلف از شیوه‌ای بسیار جالب و ابتکاری استفاده می‌کند. ابتدا یکی از کارت‌ها را همان طور که پشت جلد نشان داده شده روی صفحه قرار می‌دهیم. سپس میمون را در یک طرف می‌گذاریم؛ صفحه به گونه‌ای طراحی شده است که اگر میمون را بچرخانیم و اشاره‌ی آن را به سمت یکی از تصاویر بگیریم، با جابجایی میمون و قرار دادن آن در جای مقابل، خود میمون تصویر مرتبط با آن تصویر را به ما نشان می‌دهد. کودک از طریق این بازی ارتباط بین موارد مختلف و همچنن مفهوم عدد را می‌آموزد. کودکان از ۴ سالگی می‌توانند با این وسیله بازی کنند و از بازی با آن لذت ببرند.

بازی های بازی‌دونه

5- بازی فکری سرانگشتی:

بازی فکری سرانگشتی یک بازی بسیار جذاب و دوست داشتنی است که لحظات شاد و خوبی را برای شما و اعضاء خانواده ایجاد می کند.
باید هر چه سریعتر توپ های داخل جعبه پازل را جابجا کنید تا الگوی روی کارت ها ایجاد شود، در اینصورت شما برنده آن دور از بازی خواهید بود
و هر بازیکنی که کارت های بیشتری جمع نماید، برنده نهایی بازی خواهد بود.

ویژگی های بازی:

این بازی فکری باعث تقویت مهارت های حرکتی ظریف، افزایش هوش اجتماعی، هماهنگی بیشتر چشم ودست، تقویت حس بینایی و مهارت های دیداری،
بالا رفتن حس منطقی و استدلال در کودکان می شود. این بازی برای گروه سنی 4 سال به بالا و تعداد دو بازیکن مناسب است.
برای اطلاعات بیشتر در مورد این بازی راهنمای داخل بسته را مشاهده کنید.

6- لگو و بلوک های خانه سازی:

با بازی لگو و بلوک ها کودک با ترکیب قطعات  و با استفاده از خلاقیت و تخیل خودش شکلهای مختلف را می سازد.

فواید خرید لگو :

لگو، به بچه‌ها یاد می‌دهد که سه‌بعدی فکر کنند.

در یادگیری زبان دوم، به کودکان کمک می‌کند.

مهارت حل مساله، برنامه‌ریزی و سازماندهی را در کودک رشد می‌دهد.

باعث تقویت مهارت‌های ارتباطی و طرز تفکر نقادانه می‌شود.

لگو همچنین مهارت دست ورزی کودکان را نیز افزایش می دهد و از لحاظ قوی تر شدن انگشت دستان اثرگذار خواهد بود.

7- بازی های تعادلی:

 

این سبک بازیها نیاز به تمرکز و دقت بیشتری داره و بچه ها هر لحظه باید حواسشون باشه که برجی که ساختن خراب نشه.

یجورایی اگر  دو نفره انجام بشه هیجانی تره .و میتونید سرعت هم به قواعد بازی اضافه کنید.

8- بازی های تمرکزی:

 

این مدل بازی ها به کودکان و حتی بزرگسالان کمک می کند تا بتوانند در یک موضوع خاص تمرکز کرده تا به هدف برسند.

بازی های نخ کردنی، الگویابی،مونته سوری اشکال جزء این دسته از بازیها هستند.

مثل بازی مهره های رج شونده یا آسمون ریسمون یه بازی نخ کردنی که بچه ها هم باید شکلها و هم رنگها رو تطبیق بدن و هم الگوهای مختلف رو حین نخ کردن مهره ها  ایجاد کنند.

9- کتاب های کودک باهوش من و حواستو جمع کن:

بدون شک بهترین و پرطرفدارترین کتاب های کار مناسب این سن هستند.

در کتاب های کودک باهوش 4 سال کلیه مهارت ها و توانمندی های کودک 4 ساله  آورده شده است و معیاری برای سنجش توانایی های کودک 4 ساله محسوب می شود.

فهرست مطالب این کتاب به شرح زیر است.

*ویژگی‌ها و خصوصیات کلی کودکان چهار ساله
*مهارت های ذهنی وشناختی
*مهارت های زبان (زبان بیانی – زبان دریافتی)
*مهارت های جسمی – حرکتی (درشت و ظریف)
* مهارت های اجتماعی
* مهارت های شنوایی
*مهارت های خودیاری

و انواع بازی های گفتاری ،ریاضی،تمرکزی و … داخل کتاب  وجود دارد.

 

 

مجموعه‌ی «کتاب حواستو جمع کن ۱»  شامل 12 جلد مختلفه هست  که به توضیح آن دسته از فعالیت‌های آموزشی می‌پردازد که کودک شما با انجام آن‌ها می‌تواند مهارت‌های خود را در بسیاری از عرصه‌ها تقویت کند.

این مجموعه‌ی کمک آموزشی می‌تواند توسط اولیا و مربیان محترم در خانه و در مراکز پیش‌دبستانی، در مهدکودک‌ها و در کلاس‌های آمادگی برای کودکان با نیازهای ویژه مورد استفاده قرار گیرد.

 اهداف آموزشی این مجموعه عبارتند از: شکل‌شناسی، تشخیص و ارتباطات، تمرکز و دقت، ‌ تفاوت‌ها و تشابه‌ها، درک فضایی، مفاهیم علوم و طبقه‌بندی گیاهان و جانوران، آشنایی با کاربرد وسایل و ارتباط با محیط اطراف، مفاهیم ریاضی و آموزش ریاضی، هماهنگی چشم و دست با خطوط نقطه‌چین.

wepik 2021717 21415
نوشته های جذاب بازی‌دونه
نوشته‌هانمایش همه نوشته‌ها
1
دیدگاه‌های نوشته

    عالی بود

Join Waitlist ما هنگام ورود محصول به انبار شما را مطلع خواهیم کرد. لطفا آدرس ایمیل معتبر خود را در زیر بگذارید.