خرید بازی فکری و کتاب برای کودکان
هیچ محصولی در سبدخرید نیست.

بهترین اسباب بازی فکری برای کودکان 3 ساله

wepik 2021718 19737

بهترین اسباب بازی فکری برای کودکان 3 ساله

در این مقاله در مورد بهترین اسباب بازی برای کودکان 3 ساله به ویژه اسباب بازی فکری برای کودکان 3 ساله صحبت می کنیم.

 

خصوصیات کودک 3 ساله تا 4 ساله:

  سه تا چهار سالگی،سن نشاط، پویایی و خوش مشربی (جامعه‌پذیری) است.

سن بی‌پروایی درباره رفتارهایی مانند صحبت کردن، دویدن، نقاشی کردن و ساختن اشیا، است. فرزند شما این آمادگی را دارد که از تمام این توانایی‌ها به طور کامل استفاده کند. در این سنین مهارت های حرکتی کودک به سرعت رشد می کند. از حدود سه سالگی کودک می تواند با انگشتان دستش مهارت های ظریف حرکتی را انجام دهد و از آن جمله نقاشی کشیدن و استفاده از قیچی است. کودک کم کم کار با قیچی مخصوص کودکان را یاد می گیرد. در این سن کودک از نقاشی کشیدن و خط خطی روی کاغذ لذت می برد. در اواخر چهار سالگی کودک می تواند از روی تصاویر و کتاب هایی که برایش خوانده شده داستان را با زبانش خودش بازگو کند. این دوران، دوران پیدا کردن دوست است. کودک دوست دارد ارتباطاتش با دیگران را وسعت بخشد، مایل به همکاری با دیگران است، کمتر روی نیازهای خودش متمرکز می شود.و به تدریج به نظرات و احساسات دیگران نیز توجه می کند. در این سن استقلال، کنترل زبان و مهارت های جدید کودک روزبروز افزایش می یابد. با این حال باید کاملاً مراقب او باشید.
کودک در این سن دوست دارد چیزهایی را روی هم بچیند و واژگون کند و به هم بچسباند و جدا کند. او از هرچیزی که تواناییهایش را بیازماید لذت می برد. کودک در این سن به راحتی می‌دود، می‌پرد و از انجام حرکت آکروباتیک یا فعالیت‌های بیرون از خانه لذت می‌برد.

توانایی های کودک 3 ساله تا 4 سال:

در سه تا چهار سالگی کودک شما قادر است که :

 با اشکال و رنگ ها موضوعات را طبقه بندی کند.

 زمان را بهتر بشناسد (برای مثال، صبح، بعد از ظهر، شب).

بشمارد، و مفهوم شمارش را درک کند. بخش های داستان را به خاطر بسپارد وآن ها را برای دیگران بازگو کند.  اسم رنگ های آشنا را بداند.

«آموزش» از طریق بازی، در تمام دوران کودکی اتفاق می‌افتد.
اما آموزش در سنینی که مغز کودک دیگر توان تفکر منطقی پیدا کرده است و می‌تواند پدیده‌ها را با یکدیگر مرتبط کند و انطباق دهد، از اهمیت بیشتری برخوردار است.
از این رو بازی و اسباب بازی بویژه اسباب بازی فکری برای کودکان 3 ساله فرصت بی پایانی را برای کودک در این سنین فراهم می کند.

بازی های فکری زیر می توانند مورد علاقه و مفید برای سنین 3 ساله باشند:

1-برج نمدی چوبی:

یه اسباب بازی جذاب و با کیفیت به ارتقای تعادل بچه ها و همچنین آشنایی با رنگ ها و بالا بردن مهارت ظریف دستشون کمک میکند. این محصول دارای 16 قطعه چوبی می باشد، که هر کدام از این قطعه ها دارای پارچه نمدی در دو طرف خود هستند.

از مزیت های برج نمدی چوبی:

1- آموزش رنگ ها به وسیله نمدهای رنگی که بر دو طرف قطعات برج چسبیده است.

2-تقویت حرکات ظریف انگشتان که باعث شده حتی در بزرگسالان و حتی در جمع های دوستانه نیز طرفداران خود را داشته باشد.

3-ایجاد خلاقیت و نوآوری

4- هماهنگی چشم و دست

5-مفهوم تصور فضایی

شیوه بازی این محصول به این صورت است که شما باید بتوانید قطعات این محصول را که همگی یک شکل و یک نوع نیستند بر روی هم قرار دهید و یک برج بسازید.

امکان انجام این بازی به صورت یک نفره و ذو نفره وجود دارد.

یکی دیگر از بازی هایی که می توانید با این محصول انجام دهید ساخت اشکال مختلفی مثل پل می باشد.

از آنجایی که قطعات این محصول دارای نمد در دو طرف خود می باشند باعث می شود از سر خوردن قطعات بر روی یگدیگر جلوگیری شود. ضمن اینکه همراه با این محصول یک کیسه پارچه ای می باشد که شما می توانید به راحتی بعد از بازی با این محصول، قطعات آن را درون کیسه ریخته و حمل کنید.

2- انواع بازی مونته سوری

1- مونته سوری چوبی رنگین کمان:

ابتدا به کودک اجازه دهید با اشکال هندسی هر طور که دوست دارد بازی کند،

آنها روی هم بچیند، با آنها طرحهای مختلف بسازد یا آنها را دسته بندی کند و …
سپس می توانید کودک را وارد مرحله یادگیری اصلی کنید.
او را با شکل ها و رنگ ها آشنا کنید، به او آموزش دهید که اشکال یکسان و همرنگ را مرتب کند و بعد آنها را با چرخش صحیح در ستون ها، جایگذاری نماید.

البته یادتان باشد طبق روش مونته سوری در دفعات ابتدایی انجام این بازی، به هیچ وجه نباید کودک را مجبور به انجام بازی به روش ما کرد.

اول اجازه دهید کودک با شکل ظاهری این بازی آشنا شود و هر طور که دوست دارد بلوک ها را با خلاقیت خودش جایگذاری کند، و به مرور زمان خود کودک با تفاوت های ظاهری اشکال آشنا می شود و آنها را لمس می کند.

هدف از این بازی، آموزش جایگذاری اشکال، رنگ ها، شمارش ، تشخیص اشکال هندسی و … می باشد.

اما به طور تخصصی با توجه به تشخیص مربی، روانشناس یا والدین که کودک در چه موردی از موارد بالا مستعد است، یا ضعف دارد با او تمرین می شود.

* بلوک جایگذاری مونته سوری دارای جنس چوبی و بسیار با کیفیت است و رنگ های به کار رفته در آن کاملا طبیعی است.

توجه: در بازی مونته سوری خلاقیت و آزاد گذاشتن کودک برای آنکه با آزمون و خطا به نتیجه برسد یک اصل مهم است.

دست ورزی و تقویت انگشتان دست کودک، افزایش قدرت تطابق و تمرکز در کودک، افزایش خلاقیت، شناخت اندازه‌ها (کوچک، کوچکتر و بزرگ، بزرگتر)، شناخت رنگها، آشنایی با اشکال هندسی، هماهنگی دست و چشم، افزایش قدرت حل مسئله، ادراک بصری از اهداف بازی مونته سوری می باشد.

2- مونته سوری و برج هوش چوبی پایه مربع:

این بازی از 4 میله چوبی و 16 قطعه چوبی در اشکال مختلف ساخته شده است.
ابتدا به کودک اجازه دهید با اشکال هندسی هر طور که دوست دارد بازی کند، آنها روی هم بچیند، با آنها طرحهای مختلف بسازد یا آنها را دسته بندی کند و …
سپس می توانید کودک را وارد مرحله یادگیری اصلی کنید.
او را با شکل ها و رنگ ها آشنا کنید، به او آموزش دهید که اشکال یکسان و همرنگ را مرتب کند و بعد آنها را با چرخش صحیح در ستون ها ، جایگذاری نماید.
در مرحله بعد با استفاده از حلقه های دایره ای می توانید مفهوم اندازه را به کودک توضیح دهید و از کودک بخواهید آنها را به ترتیب اندازه روی میله وسطی قرار دهد.

3-بازی فکری تردست:

بازی تردست یک بازی تقویت هوش هیجانی و سرعت عمل مناسب برای کودکان 3 سال به بالاست.
هوش هیجانی مقوله‌ای است که باعث می‌شود هرکس بهتر بتواند عواطف خود را کنترل کند و در برخورد با دیگران و موقعیت‌های مختلف واکنش‌های بهتر نشان بدهد.
به همین خاطر از اهمیت بسیار برخوردار است.
بازی تردست باعث افزایش تمرکز و دقت و تقویت هوش هیجانی در کودکان خواهد شد .
بازی تردست از آن دست بازی های گروهی است که با شروع آن شور وهیجان زیادی بین بازیکنان ایجاد خواهد شد ،به این صورت است که ، کارت های بازی به پشت در وسط بازیکنان قرار می گیرد . سپس به هر بازیکن باید یک چکش لیوان دار و ۶ عدد لیوان رنگی ( از هر رنگ یک عدد ) داده شود در ادامه ی بازی تردست باید بازیکنان ابتدا به تصاویر روی کارت ها دقت نمایند و با استفاده از چکش لیوان دار ، و همین طور ترتیب رنگ لیوان ها بر روی کارت ، لیوان ها را به ترتیب صحیح جمع کنند . اولین بازیکنی که بتواند لیوان ها را به ترتیب صحیح جمع کند ، و لیوان سفید را نیز از وسط بازی بردارد ، برنده ی آن دور از بازی تردست خواهد بود برنده ی بازی فکری تردست بازیکنی است که کارت های بیشتری در پایان بازی داشته باشد .هم چنین کودکان شما با انجام بازی تردست با مفهوم رنگ ها و آموزش ترتیب آشنا خواهند شد.
تردست به عنوان اسباب بازی فکری برای کودکان 3 ساله گزینه مناسبی است.

4- بازی فکری برج مکعب:

بازی برج مکعب شامل ۱۰ مکعب از جنس مقوای سخت در ۱۰ اندازه مختلف است که به کودک کمک می‌کند تا با روی هم چیدن مکعب‌ها، ضمن تقویت ماهیچه‌های ظریف دست خود، مفاهیم متنوعی را فرا بگیرد. در وجوه مختلف هر مکعب رنگ ها، حیوانات اهلی، حیوانات وحشی، میوه‌ها و سبزیجات با نام فارسی و انگلیسی آن‌ها آمده است تا کودک با نام آن‌ها آشنا شود. در ابتدا کودک باید مکعب‌ها را به ترتیب از بزرگ به کوچک روی هم بچیند و سپس بعد از درک مفهوم اندازه، برجی متشکل از ۱۰ طبقه با دسته‌بندی‌های ذکر شده بسازد؛ به گونه‌ای که در هر وجه آن یکی از موضوعات مذکور قرار گیرد. از تعداد مکعب های کم شروع کنید و با افزایش تعداد و تنوع رنگی مکعب ها فعالیت را دشوارتر کنید.
این بازی نیز برای تقویت حافظه کوتاه مدت و تمرکز مناسب است که نمونه مناسبی از اسباب بازی فکری برای کودکان 3 ساله است.

همچنین می توانید تعدادی مکعب در رنگ های مختلف در اختیار کودک قرار دهید. سپس با استفاده از مداد رنگی و روی کاغذ الگویی از روی هم گذاشتن مکعب های رنگی را بکشید ).
مثلا یک مکعب زرد و روی آن یک مکعب آبی و …و ازکودک بخواهید الگویی که شما کشیده اید را با روی هم گذاشتن معکب هایش درست کند.
این کار برای بهبود مهارت کپی کردن کودک و تمرین توالی و همچنین تمرکز مناسب است.
یا اینکه در مقابل کودک مکعب های رنگی را با ترتیب مشخصی روی هم بچینید و پس از چند ثانیه آنها را به هم بریزید و از کودک بخواهید آنها را به همان ترتیب قبلی بچیند.

5-کتاب های کار کودک باهوش من 3 سال:

مجموعه  6  جلدی کتاب کودک با هوش من 3 سالگی ( سه سالگی – 24 تا 36 ماهگی) به عنوان یک نمونه عالی و مناسب  کتاب برای کودک سه ساله به شرح زیر می باشد :

جلد اول : توانایی و استعداد کودک 3 ساله

جلد دوم : شناخت مفاهیم ساده( مهارت های شناختی و ذهنی)

جلد سوم : بازی های گفتاری(مهارت شنیدن و صحبت کردن)

جلد چهارم : بازی بازی ریاضی ( مفاهیم ساده ریاضی)

جلد پنجم : پرورش دقت(مهارت های افزایش دقت و توجه)

جلد ششم : آموزش مقدماتی نوشتن (هماهنگی چشم و دست)

wepik 2021718 191843
کتاب در هر سنی برای کودکان مهم است

6-جورچین های آهنربایی کتابی:

بازی فکری جورچین آهنربایی شامل یک کتاب مقوایی است که با طرح های متنوع. همچنین این پازل دارای تکه هایی است که بصورت آهنربایی ساخته شده اند و قابلیت چسبیدن به همه جای کتاب را دارند. کودک می تواند تکه ها را در هر جای کتاب که دوست دارد قرار دهد و به داستان سرایی بپردازد. 

یک کودک با کامل کردن و ساختن یک پازل احساس بزرگی خواهد کرد. فرقی ندارد چه سن و سالی داشته باشید، چیدن قطعات پازل کنار هم مهارت‌ های شناختی انسان را فراخوانی می‌ کند و شرایطی را برای شما فراهم می‌ کند تا آمادگی برای حل مسائل را داشته باشد. وقتی در تلاش برای مطابقت دادن اشکال، رنگ‌ ها و طرح‌ های پازل هستید، در حال تقویت ادراک بصری خود خواهید بود و وقتی در حال چیدن قطعات پازل کنار یکدیگرید، هماهنگی بین چشم و دست یا به‌ نوعی عصب و عضله شما در حال پیشرفت است. ممکن است درک نکرده باشید اما پازل ها در واقع تمرینی برای حافظه کوتاه مدت وحافظه بصری شما هستند.

بازی های بازی‌دونه

7-خمیر بازی سطلی 10 رنگ آریا:

 

از کودک بخواهید با خمیر بازی، اشکال حیوانات یا صورت انسان یا حروف الفبا و اعداد را درست کند.که باعث افزایش توان و قدرت عضلات، افزایش مهارت های ظریف و دستکاری اشیا، آموزش اعداد و … می شود.

این خمیر بازی با ابزار متنوعی که در داخل  یک سطل بزرگ پلاستیکی داراست، خود را به یکی از محصولات منحصر به فرد برای بازی و سرگرمی بچه ها تبدیل کرده است.

۱۰ رنگ موجود در خمیر بازی سطلی آریا ۱۰ رنگ آریا به کودک این امکان را می دهد تا به هنگام پیاده سازی سه بعدی آنچه در ذهن دارد بتواند از رنگ های متنوع تری استفاده نماید و خلاقیتش هرچه بهتر شکوفا گردد. محصولات به کار گرفته شده در خمیر بازی سطلی 10 رنگ آریا  از مواد طبیعی و رنگ های خوراکی تشکیل شده است و خطری برای سلامتی کودک به همراه ندارد. استفاده از صفحه پلاستیکی مانع از کثیف شدن محیط اطراف کودک می شود و لحظات خوبی را برای فرزند شما مهیا می سازد.

خمیرهای بسته بندی شده ی آریا حتی با قرارگیری در هوای آزاد نیز خشک نمی شوند و می توانند به وسیله ای با دوام بالا برای بازی کردن و سرگرمی کودکتان تبدیل شوند.

خمیر بازی یکی از وسیله های بسیار جذاب و دوست داشتنی است که در بروز خلاقیت های کودکان بسیار تاثیر گذار است. این وسیله بازی، نرم و شکل پذیر است و کودکان می توانند آن را به هر شکل دلخواه خود در بیاورند؛ در نتیجه خمیر بازی ها می توانند برای ساعت های طولانی کودکان را سرگرم کنند. بازی با این وسیله باعث پرورش ایده های کودکان و بروز ذوق و استعداد آن ها می شود. علاوه بر اینکه خمیر بازی یکی از وسیله های سرگرمی بسیار بی خطر برای کودکان است و والدین می توانند با خیالی آسوده آن را در اختیار کودک قرار دهند.

به خصوص که خمیر بازی های آریا با استفاده از رنگ های خوراکی و بی ضرر برای کودکان، رنگ شده اند و اگر کودک در حین بازی دستش را به دهانش بزند، هیچگونه خطری برای او نخواهد داشت.

8-رنگ انگشتی 6 رنگ آریا:

 

کودک با رنگ انگشتی 6 رنگ آریا می تواند آزادانه نقاشی کند و ایده هایش را به عرصه ی ظهور برساند. همچنین اگر قصد بهبود حرکات ظریف دست کودک خود را دارید، حتما از این محصول استفاده نمایید.

توسط این رنگ ها می توان مکان های متفاوتی را نقاشی کرد و حس لذت بخشی را به کودک القا نمود، به گونه ای که کودک شما به راحتی از نقاشی کردن لذت ببرد، و مرحله به مرحله استعدادهایش شکوفا گردد.

با رنگ‌انگشتی‌های آریا کودک احساس آزادی بیشتری در پیاده کردن اندیشه‌هایش خواهد داشت. آریا به پوست حساس دست کودک شما آسیبی نمی‌رساند و با رنگ‌های زنده و شفافش هر کودکی را هیجان‌ زده خواهد کرد. ضمن اینکه کودک می‌تواند نقشی در تغییر دکوراسیون خانه‌تان داشته باشد

و شما هم لازم نیست نگران کثیف شدن دست کودک یا وسایلتان باشید.

لمس مستقیم رنگ و کشیدن آن روی سطح نقاشی، برای کودک تجربه‌ای جدید و لذت‌بخش است.

کافی است کودک بدنه‌ی خوش‌دست رنگ‌انگشتی را فشار دهد تا رنگ را روی انگشتانش احساس کند.

wepik 2021718 19751
نقاشی باعث تقویت خلاقیت کودک و تخلیه روانی او می گردد

9-پازل دوتکه چوبی:

 پازل متضادها در 10 طرح مختلف و سرگرم کننده و آموزشی مناسب برای کودکان ۲ سال به بالا است.

داخل یه قوطی فلزی 10 مدل پازل چوبی با کیفیت که دو تکه هستند. و بچه ها باید ارتباط بین دو تکه رو پیدا کنند و تکه ها رو به هم وصل کرده و پازلشون رو تکمیل کنند.

بچه هابا مفهوم تضاد آشنا میشن.مثل شب و روز و…

مثلا روی یه تکه جغد خوابه ، تکه بعدی جغده بیداره . بچه ها باید این ارتباطو پیدا کنند و تکه های پازلو تکمیل کنند.

قوطی فلزی که داره باعث میشه قطعات گم نشن و  بچه ها قطعات رو داخل قوطی نگهداری کنند و هرجا خواستند با خودشون حملش کنند.

یکی از بهترین هدیه‌ هایی هستند که می‌توانیم به کودکان بدهیم. پازل و جورچین اسباب بازی آموزشی  هستند که ذهن کودکان را درگیر کرده و انها را وارد چالش میکند. به وسیله جورچین هوش، کودک مفهوم نظم را درک می کند و تفکر منطقی در او ایجاد می شود. پازل چوبی کودک با قوطی فلزی حس کنجکاوی کودک را تحریک می کند و او را وادار می سازند تا قوای ذهنی خود را در جهت رسیدن به هدف به کار گیرد.

این اسباب بازی چوبی یک انتخاب عالی برای کودکان بالا 2 می باشد.

10-خرس های شگفت‌انگیز:

این بازی یک مجموعه‌ی واقعاً شگفت‌انگیز است ، در بازی خرس های شگفت انگیز 6 لیوان خوش رنگ، 60 عروسک خرسی دوست داشتنی، دو تاس که یکی صفر تا پنج و دیگری تاس خرس های رنگ، یک دفترچه راهنما و 12 کارت بازی در نظر گرفته شده است.
در دفترچه راهنما 19 بازی یک نفره، دو نفره، سه نفره و بعضی دیگر شش نفره طراحی شده که با استفاده از این بازی ها علاوه بر لحظات شاد و لذت بخش، مفاهیم مهمی به کودکان منتقل می شود.

می‌توان با کمک آن از مفاهیم پایه همچون شناخت رنگها،مرتب کردن، کنار، درون، بیرون، لگو یابی، شمارش

و غیره برای کودکان کوچک‌تر تا جداول سودوکو برای بچه‌های بزرگ‌تر را آموزش داد.

کیفیت بالای اجزا و رنگ‌های درخشان قطعات، این اسباب بازی با آن‌ها را برای کودکان جذاب‌تر می‌کند.

که می‌توان به روش های مختلفی بازی رو انجام داد.

همین مسئله باعث افزایش خلاقیت کودکان در حل مسائل مختلف می‌شود و دست والدین را برای تدوین روش‌های مختلف بازی برای کودک به جهت آموزش بیشتر باز میگذارد.

– این بازی با توجه راه‌های مختلف در انجام بازی و همینطور سبک آموزشی خودش می‌تواند بسیار مناسب کودکانی باشد که در ابتدای راه آموزش مسائل پایه‌ای هستند. به اینصورت که این بازی امکان آموزش رنگ‌ها ، ترتیب کردن ، دقت و سرعت‌عمل ، شمارش و مسائل دیگه را به کودکان فراهم می‌کند.

– یه مثال از روش های بازی : از کودک بخواهید که خرس‌های همرنگ رو مرتب کرده و داخل لیوان همرنگ خودش قرار بده.

مثلا خرس‌های آبی درون لیوان آبی قرار بگیرند.

همین عمل به ظاهر ساده میتونه رنگ‌ها رو به کودک آموزش بدهد.

wepik 2021718 19845
مقاله های بازی‌دونه
نوشته‌هانمایش همه نوشته‌ها
2
دیدگاه‌های نوشته

    هانیه السادات حسینی امیر 04/08/1398

    بسیار عالی بود

    عالی بودین ممنون از اشتراک گزاری مطلب به آگاهیه من خیییییییییئلی کمک کرد خدا خیرتون بده

Join Waitlist ما هنگام ورود محصول به انبار شما را مطلع خواهیم کرد. لطفا آدرس ایمیل معتبر خود را در زیر بگذارید.